Ilısu Barajı’nda İşçiler Şantiyeyi Bastı, Şirket Ofislerini ve İş Makinelerini Yaktı

şantiye1Ilısu Barajı inşaatında 3 işçinin patron korumalarının silahlı saldırısına uğraması üzerine işçiler şantiyeyi bastı, firma ofislerini, iş makinelerini ve servis araçlarını ateşe verdi, ardından inşaatı terk etti. Barajda çalışmalar durdu.

Mardin ile Şırnak il sınırları arasında bulunan ve bölge halkının tepkisine rağmen yapımına devam edilen Ilısu Barajı’nda çalışan 3 işçinin, dün işverenin korumaları tarafından silahlı saldırıya uğramasının ardından şantiyeyi basan diğer işçi ve yaralananların yakınları, ana firma ofislerini, iş makinelerini ve çok sayıda servis aracını ateşe verdi.

Şırnak’ın Güçlükonak ile Mardin’in Dargeçit ilçesi arasında bulunan şantiyede yaşananlarla birlikte bölgeye çok sayıda zırhlı araç, özel harekat timi, çevik kuvvet polisi, TOMA ve asker sevk edilirken, bini aşkın işçinin çalıştığı baraj inşattı işçiler tarafından terk edildi. İşçiler çantaları ile birlikte nizamiye önünde bekleyen araçlara binerek memleketlerine doğru yola çıkarken, Ilısu Barajı çalışmalarının durdurulduğu öğrenildi.

Öte yandan, sendikal örgütlenme talebini iletmek için Mala Mira Şirketi’nin yöneticileri görüşme için giden ve saldırı sonucu yaralanan Ali İnan, Ömer Ekinci ve Ömer Erol isimli işçilerin Siirt Devlet Hastanesi’ndeki tedavileri ise devam ediyor.

Kaynak: DİHA

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code