Hanhikivi: Fennovoima nükleer santral şantiyesine sabotaj (Finlandiya)

11062008_399825603556130_4065490252442274778_n 8 Haziran Pazartesi gecesi, Fennovoima nükleer santralleri tarafından planlanan inşaat sahasında bir makine (ekskavatör), kablo ve telleri kesilerek ve pencereleri kırılarak sabote edildi.

8 Haziran’da gerçekleştirilen bu eylem tüm nükleer karşıtı eylemciler için bir mücadele çağrısı niteliğindeydi. Eylemin, Hanhikivi Burnunda hedeflenen bu nükleer projenin bir yıkım getireceğine ve gelecek nesiller için büyük bir sorun olacağına işaret etmek için gerçekleştirildiği ifade edildi.

Bu eylemi gerçekleştiren bireyler, ne bir örgütün mensubu ne de bir eylem ağının parçası olmadıklarını sadece yaklaşan tehlikeye dikkat çekmek için gerçekleştirdiklerini ifade ettiler.

Özet: Karakök Otonomu

Kaynak: ContraInfo
—-
* Rusya Nükleer Enerji Yatırımlarına Devam Ediyor
rosatom-nc3bckleer-yatc4b1rc4b1m-23987423-505x304
Rosatom, AB üyesi Finlandiya’nın Fennovoima Nükleer Enerji Şirketi hisselerinin yüzde 34’ünü satın aldı.

Akkuyu Nükleer Santrali’ni de yapacak olan Rus Devlet Nükleer Şirketi Rosatom, AB üyesi Finlandiya’nın Fennovoima Nükleer Enerji Şirketi hisselerinin yüzde 34’ünü satın aldı.

Rosatom’dan yapılan açıklamada, şirketin kardeş kuruluşlarından Raos Voima Oy’un, Finlandiya’nın Fennovoima şirketine ait hisselerinin yüzde 34’ünü satın aldığı belirtildi.

Satışın değeri henüz açıklanmazken, anlaşmanın, Fennovoima şirketinin Nisan ayında yapacağı hissedarlar toplantısında onaylanacağı ifade edildi.

Nükleer enerji alanında faaliyet gösteren Rus şirketlerinin Kırım gerginliğinden olumsuz etkilenebileceğine dair yorumların yapıldığı döneme denk gelen anlaşma, Rusya’nın, AB’nin yaklaşımına rağmen nükleer çalışmalarını aksatmadan sürdüreceğinin göstergesi oldu.

Rusya’ya uygulanacak yaptırımlar kapsamında ilk adımını, ödeme sistemi firmaları Visa ve MasterCard’ın Rus bankalarıyla çalışmayı bırakmasıyla geçen hafta atan Batılı ülkeler, nükleer enerji alanında da yeni bir yaptırıma hazırlanıyor. Bu dönemde, Avrupa Birliği’nin önemli üyelerinden Finlandiya’nın, Rusya ile nükleer enerji alanında kapsamlı bir işbirliği anlaşmasına imza atması dikkati çekiyor.

Akkuyu Nükleer Santrali’ni de yapacak olan Rus Nükleer Kamu Şirketi ROSATOM ile Finlandiya Nükleer Şirketi Fennovoima, Hanhikivi Nükleer Güç Santrali’nin yapımı için sözleşme müzakerelerine Temmuz ayında başlamıştı. Fennovoima şirketi o tarihte, bin 200 MW gücüne sahip Rus tasarımı olan reaktörün beklentilerini karşıladığını duyurmuştu. ROSATOM tasarımı olan VVER (su soğutmalı su moderatörlü reaktör) AES-2006 projesi, yıllardır kullanılan VVER reaktör serisinin son modeli olarak biliniyor. Bu teknoloji Akkuyu NGS Projesi’nde de uygulanacak.
Rusya Federasyonu Nükleer Kamu Şirketi ROSATOM, 270’ten fazla sanayi ve bilimsel araştırma kuruluşunu bünyesinde barındırıyor. ROSATOM, dünya nükleer teknolojileri piyasasında lider konumunda. Devlet kuruluşu ROSATOM, 19’u yurt dışında olmak üzere, toplam 28 adet nükleer santral güç ünitesi inşaatına ilişkin proje gerçekleştiriyor.

-Nükleerde Çin-Rusya İşbirliği-

Rosatom’dan yapılan bir diğer açıklamada ise, Çin’in, bu ülkedeki Tyanvan Nükleer Enerji Santrali’nde, Rusların hazırladığı, “AES-2006” enerji tesisi projesini prototip olarak kullanmayı planladığı duyuruldu.

Açıklamada, Çin Ulusal Nükleer Enerji Şirketi (CNNC), Jiangsu Nükleer Enerji Kurumu (JNP?) yöneticileri ve Çin’in üst düzey yetkililerinden oluşan bir heyetin, Rusya’nın Saint-Petersburg kentindeki mühendislik şirketi Atomenergoproekt’de (AEP) temaslarda bulunduğu belirtildi.

Açıklamaya göre Jiangsu Nükleer Enerji Kurumu Genel Müdür Yardımcısı Lyu Dzhaohua, Atomenergoproekt şirketi yetkilileriyle, Çin Halk Cumhuriyeti ile Rusya arasındaki ekonomik işbirliğinin en büyük projelerinden birisini olan ?yanvan Nükleer Santrali’ne (TAES) kurulacak reaktörlerin görüşüldüğünü söyledi.

Lyu Dzhaohua, Rus yetkililerle santraldeki 3 ve 4 numaralı enerji ünitelerinin teslimatına ilişkin detayları konuştuklarını anlattı.

Çin Ulusal Nükleer Enerji Şirketi Genel Müdür Yardımcısı Yuy Peygen de, görüşmelerde, Atomenergoproekt şirketinin hazırladığı ve Tyanvan Nükleer Santrali’nde kurulacak iki yeni (5 ve 6 ) üniteye ilişkin projenin değerlendirildiğini vurguladı.

Yuy Peygen, Atomenergoproekt şirketinin “AES-2006” enerji tesisi projesini, santralde kurulacak 5 ve 6 numaralı reaktörler için bir prototip olarak düşündüklerini söyledi.

Atomenergoproekt Genel Müdürü Sergey Onufrienko da “AES-2006” adlı enerji tesisleri projesinin uluslararası standartlara uygun olduğunu ve uzmanların projenin geliştirmesi için çalıştıklarını belirtti.

AES-2006 (NPP-2006), geliştirilmiş teknik ve ekonomik göstergeleri olan “3+” yeni nesil bir Rus nükleer santrali projesidir.

Kaynak: Haberler.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code