Bu Bir Savaş!

bocek-ilaclama-bocek-ilaclama-142998226514028Kökten isyancı Doğa aslında sömürgelerde çalılar, sivrisinekler, yerliler ve hastalıklarla eşanlamlıdır. Sömürgecilik ancak bu ehlileşmemiş Doğa’yı denetim altına alınca başarılı olmuştur. Çalıların arasından demiryolu geçirmek, bataklıkların kurutulması ve yerli nüfusun siyasal ve ekonomik varlığını görmezden gelmek tek ve aynı şeydir.

( Yeryüzünün lanetlileri )

Çok uzun süreden beri devam eden, bütün coğrafyalara yayılmış devasa bir savaşın tam ortasındayız. Uygarlıkla dünya arasındaki bu savaşta duvarlar, kitaplar, kameralar, yazılımlar, kablolar, plastikler, böcek spreyleri, banyo temizleyicileri, koruyucu maddeler, antibiyotikler, ateşli silahlar uygarlığın safında savaşırken; bakteriler, böcekler, topraklar, rüzgarlar, güneş, yağmurlar, deprem, nehirler, hayvanlar, bitkiler ve türüne ihanet etmemiş olan insanlar da dünyanın safında savaşıyor.

İlk bitkiyi köleleştiren, ilk suyun enerjisini çalan, ilk madeni huzursuz eden uygarlığın saldırılarından sonra başlayan savaş bugün bir dünya savaşına dönüştü. Canlı-cansız varlıklar uygarlık tarafından köleleştiriliyor, öldürülüyor ama varlık bütün olarak uygarlığa da karşı koyuyor, onun askerlerini paramparça ediyor. Yağmurla yollarını ve kaldırımlarını kırıyor, sellerle evlerini ve köprülerini yıkıyor, dalgalarla gemilerini batırıyor, rüzgarlarla şehirlerini yıkıyor, karla şehirlerini ve yollarını durduruyor, nemle makinelerini paslandırıyor ve evlerini tahrip ediyor, bakterilerle uygarları hasta ediyor, böceklerle doğayı zorlayarak ve ondan çalarak biriktirilmiş yiyecekleri aşırıyor, itaat etmeyen bitki ve hayvanlar ya az ürün veriyor ya da hastalık saçıyorlar.

Ve böyle bir savaşın ortasında uygarlığın politikacıları, düşmana karşı koymanın terör olduğunu iddia ediyor. Psikologları düşmanın söylediğini yapmayanların sorunlu olduğunu söylüyor. Medyası düşmana gösterilen tepkilerin hak arama çerçevesinde olmasını bekliyor.

İki düşman birbirlerine ‘ bana nasıl saldırırsın, hakkımı arayacağım ‘ , ‘ mahkemede hesap vereceksin ‘ gibi anlamsız şeyler söylemez. Hangi mahkeme? Kimin hukuku? İki düşmanın birbirine saldırması normal değil mi?

Bütün canlıların öncelikle atalardan dedelerden kalma, kan davası misali bir savaşta olduğunu kabul etmesi ve uygarlığı düşman olarak görmesi gerekiyor. Tüm canlılar kendisini bu savaşa hazırlamalı, düşmanın nasıl yenileceğini öğrenmeli. Başka bir alternatif de ufukta gözükmüyor.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code