Beş Haziran. Amed’in ortası: yangın

11391450_691273694335071_7597303129129762482_nAmed’in ortası: bir halkın binlerce ölüsüne yeni ölüler eklediğinin resmidir.

Beş Haziran. Amed’in ortası: faşizmin bir halkın umudunu söndürmek için tekrar nüks ettiği yerdir.

Anadolu’da kendilerini sultan ilan edenlerin lanetlerini tarih kitaplarını okuyarak büyüdük. O lanetli kitap Kürdistan’daki bir evde başka anlatıldı, Ermeni köylerinde hikayeleri değişti, Çerkez kadınları o kitabın sayfalarını yırttı, Rum rebetleri bir türkü eyledi o kitabı. Fail değişmedi. Ezilen halk, katleden devlet.

Şehrin sokaklarında polisleri, köylerde jandarmaları, jitemi, korucusu, sokak arasında akrepleri, köstebekleri, kontrgerillaları ve paramiliterleriyle devlet, Türkiye halklarının her bir “özgür bireyi”ne bir tek nefes almayı bedavadan lütfetmekte; bunun dışında atacağımız adımın hesabını tutmakta. İstediği düşünce kalıpları altı yaşındaki çocuğun okul kitabında yazıyor zira.

Devletin hesaba katmadığı bir güç: halkların kendi öz savunusu ve kendi geleceğini tayini. Buradaki yanılgısıyla başa çıkmak için, on yıllardır süregelen ilk çareye tekrar başvurdu haşmetliler: FAŞİZM.

Erzurum’da palalarla “Kürt” bekleyen kolluk kuvvetleri, araba yakan “ülkeyi kurtarmakla yükümlü” gençleriyle devlet, bize yine kendi gerçeğini gösterdi. Karşısındaysa umutlarını da heybesine almış, meydanlara gelen Türkiye halkları duruyor.

Patlayan meydanların, ölen kardeşlerimizin, bedenleri parçalanan çocukların hesabı elbet sorulacak. Kürdistan’ın sınırlarında gezinen savaş, devletin radikallikte sınır tanımayan hırsı, medyanın beyin sulandırması, meydanlarda kendi hakkını savunan halklara yapılan saldırılar, elbet bu halkların isyanı ve direnişiyle yıkılacak.

Dilin, dinin, ırkın, bayrağın aramıza görünmez sınırlar koyduğu; insanları birbirine kırdırdığı düzene inat,
Devletin ve onun “yüce” kurallarıyla, kendi dilinden konuşmayanı, kendi dininde dua etmeyeni, kendi ten rengine sahip olmayanı dışlayanların yarattığı faşizme inat,
Sokaklardayız, faşizme karşı mücadelemizi meydanlarda, okullarımızda, sokaklarımızda örgütlüyoruz,
Amed’de, Erzurum’da yaşatılanların sorumlusu devlet ve onun yarattığı faşizmdir.

Biz de anarşistler olarak düşünülenin ve yazılanların aksine partilerin, seçimlerin, liderlerin, oy sandıklarının ne işe yaradığının farkındayız. “Bizim için mesele faşizmi hemen ve tamamen yok etmektir. Evet, ve hükümete rağmen. Dünyada hiçbir hükümet faşizmle ölümüne savaşmaz. Burjuvazi iktidarın ellerinden kaydığını görür görmez, kendi durumunu korumak için faşizmden yardım diler.”* Bu yüzden, oyumuzu sokaklardan yana kullansak da, bir halkın onurlu mücadelesinin ve umutlarının da arkasındayız.

Yüreğimizde bir dünya taşıyoruz, şimdi, şu anda bu dünya büyümekte.

Hep beraber, tüm koşullarda, bu dünyayı örmek için. Faşizme inat, yaşasın hayat!

İstanbul Anarşi İnisiyatifi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code