Almanya: G-7 Protestoları [1. ve 2. Gün]

g7-banner2[1. Gün]

Polis Şiddeti – Garmisch-Partenkirchen’de sabah erkenden toplanan göstericilere üniformalılar biber gazı ve copla müdahale etti.

Her yaştan neşeli ve umutlu insanlar Cumartesi Schloss Elmau’daki G-7 zirvesini protesto için Garmisch-Partenkirchen İstasyonu önündeki meydanda toplandı. Garmisch halkı meraklı gözlerle bir kostüm partisi gibi görünen bu yaklaşık 7.500 kişilik yürüyüşü izliyordu. Kızıl bayraklı Alman Komünist Partisi (Deutsche Kommunistische Partei – DKP) ile Sosyalist Alman İşçi Gençlik (Sozialistische Deutsche Arbeiterjugend – SDAJ) kortejleri ve önlerine düşen barış aktivistleri renkli bayraklarıyla hep beraber yürüyüşe geçmişlerdi. Gey ve lezbiyenler tam eşitlik için slogan atarken Sol Parti (Die Linke) getirdiği araçtan çaldığı müzikle birlikte kapitalizmin devrilmesi gerektiğine dair sloganlar atıyorlardı. Daha sonra ellerinde, yalnızca “A” yazılı olan siyah bayraklarıyla anarşistler alana girdiler. Çevreciler ise iklim değişikliğine karşı mücadeleyi yükseltmeye çağırarak kitleye dahil oldular. Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (The Transatlantic Trade and Investment Partnership – TTIP) ve diğer benzer tipteki ortaklıklara karşı söylem oluşturma ve slogan atma işini ise diğer bazı gruplar üstlenmişti.

Polis daha başında protestoyu provoke etti ve alana giriş ve çıkışları kapattı. Daha fazla protestocunun katılımını engellemek için istasyona gelişleri yasakladılar. Münih’ten gelen yedi otobüs, polis tarafından durduruldu ve alana girişleri engellendi. Polis, ancak tüm pankart ve afişler indirildikten sonra yürüyüş yapılabileceğini belirtti. Görgü tanıkları polisin, “Savaş başlatmayın…” da dediğini söylüyorlar.

Eylemciler yürüyüşlerini barış içinde sürdürürken, Polis bir anda kortejin ortasına biber gazı sıkmaya başladı. Katılımcılara da, gazetecilere de polis aynı şekilde müdahale etti. Kesin bilgi olmamakla beraber, bir twitter hesabından yapılan açıklamaya göre göstericiler polise yangın tüpü ile karşılık verdi.

Müdahaleden hemen önce eylemciler tarafından sergilenen hiciv niteliğindeki G-7 basın açıklamasında Angela Merkel’i oynayan aktör şöyle söylemişti:

Korkarım ki protestolar barışçıl ve umut dolu olacak. Böyle bir durumda polisin edeceği bir müdahaleyi nasıl meşrulaştırabiliriz ki?

Bu cümle güvenlik güçleri için adeta bir uyarıcı görevi görmüş ve polis hemen ardından protestoculara copla müdahale etmeye başlamıştır. Orada bulunan Junge Welt editörlerinin belirttiğine göre yazılamada kullanılan sprey boyalar ile yangın tüplerinin varlığını polis müdahale etmek için bir bahane olarak kullanmıştır. Olay sırasında yürüyüşe eşlik eden otobüsten “Lütfen yere oturun!” diye bir anons geçilmiştir. Bütün eylemciler “Gerginliği biz artırmayacağız!” şeklinde hep bir ağızdan bağırırlarken polis agresif bir şekilde yerde oturmakta olan kitleye cop ve göz yaşartıcı gazla müdahale etmeye başlamıştır. Olay sırasında birçok kişi yüzünden yaralanırken bir kadın bilincini kaybetmiştir. Göz yaşartıcı gaz saldırısında yaralanan bir göstericiye bölge sakinleri yardımcı olmuştur. Stop G-7 Elmau (G-7 Elmau’yu Durdur) platformu Cumartesi akşamı 8 göstericinin göz altına alındığını açıklamıştır.

Cumartesi akşamı Bavyera İç İşleri Bakanı Joachim Herrmann (Hristiyan Sosyal Birliği – CSU) Junge Welt’e gösteri sırasında ciddi bir kaza yaşanmadığını belirterek, “Orada her şeyden daha güçlü olan bizdik” dedi.

[2. Gün]

Çitleri Yıkın! – Schloss Elmau’da G-7 karşıtı binler yürüyüş yaptı. Yüzlerce kişi, korunan bölgeye girmeye çalıştı. Sokaklar kapatıldı. Polis gücüne karşı protesto gösterileri düzenlendi.

Oberbayern’de binlerce kişi haftasonu Schloss Elmau’daki G-7 zirvesine karşı protesto yürüyüşü gerçekleştirdi. Cumartesi günkü büyük yürüyüşten sonra yaklaşık 7.500 kişinin katıldığı Pazar günkü yürüyüşte, yaklaşık 30.000 polis görevlendirildi. Zirvenin yapıldığı Nobelherberge’ye çıkan bütün yollar, patikalar, ormanlık alan ve tarlalar yasak bölge ilan edildi.

Pazar sabah erken saatlerden itibaren yüzlerce gösterici Garmisch-Partenkirchen tren istasyonu önündeki alanda toplanmaya başladı. Bavyera İdare Mahkemesi’nden zirvenin yapıldığı yere yakın bölgelerde her türlü protesto için yasaklama kararı çıkmasına rağmen, gece vakti protestocu kamplarında yapılan genel kurul oturumları neticesinde eylem planına sadık kalınacağı açıklandı. Stop G-7 Elmau platformu, polisin Schloss Elmau yakınlarında 50 kişilik temsili bir grupla protesto yapılması teklifini reddetti. Bunun yerine yaklaşık 50 kişilik bisikletli bir ekip ve 400 kadar yaya, Kirchdorf Wamberg ve Vordergraseck olmak üzere iki ayrı rotadan Elmau’ya doğru harekete geçti. Garmisch-Partenkirchen’de toplanan gruplar havadan güvenlik güçlerinin helikopterleriyle izlendi. ABD ordusuna ait keşif helikopteri istasyon binası çevresinde devriye gezdi.

Yapılan bir açıklamada Polis, kampa götürülmek istenen eşyaların “görünür” olması gerektiğini söyledi. Bu esnada yetkililer ise protesto kampındakilerin de temsili yürüyüşe katılabileceğini açıkladı. Birkaç saat sonra Garmisch-Partenkirchen’deki yürüyüşe, gösteri ve yürüyüş hakkının engellenmesine karşı çıkan çok sayıda gösterici katıldı ve güvenlik güçleri protesto edildi. Bu defa yaklaşık 1.000 kişinin dahil olduğu yürüyüş bir kez daha polis tarafından geri çevirilerek engellendi.

Bu arada Warmberg yönünden giden 250 kişi, saat 09:30 civarında, ormanın içerisindeyken polis tarafından tespit edildi. Protestocular polis gözetiminde dışarı alınmayı kabul etmediler ve farklı yönlere dağıldılar. Dağılanların 27’si Kızıl Haç kampının bulunduğu Bilderbuchdorf‘a varmayı başardı. Halkın ve Kızıl Haç’ın su ve yiyecek dağıttığı göstericiler, polisle bir defa daha müzakere etmek istedilerse de başaramadılar.

Tekrar toplanan grupların yaptığı açıklamaya göre Schloss Elmau’ya giden, ana yollar da dahil olmak üzere, bütün ulaşım yolları kapatılmıştı. Diğer yollarda da bu tip yol kapatmaların olduğu bilinmekte. Protestolar Pazartesi de devam etti.

Kaynak: Junge Welt

Alıntı: İsyandan.org

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code