Şili’de yüz binler sokakta: 2 öğrenci katledildi


Şili’de yüz binlerce öğrenci ve eğitim emekçisi, nitelikli ve parasız eğitim için sokaklara çıktı. Valparaiso kentinde kitlenin üzerine ateş açılarak iki öğrenci katledildi.

Şili Öğrenciler Konfederasyonu’nun nitelikli ve parasız eğitim için düzenlediği eylemlere yüz binlerce kişi katılırken 2 öğrenci açılan ateş sonucu hayatını kaybetti. Santiago’da sokağa çıkan eğitim emekçileri ve öğrenciler, La Moneda’ya yürüyerek taleplerinin kabul edilmesini istedi.

Polisle kitle arasında çatışmalar yaşanırken saldırılar sonucunda çok sayıda öğrencinin yaralandığı ve gözaltına alındığı belirtildi.

Valparaiso’da yapılan eylemde ise en az iki öğrenci katledildi. Exequiel Borvaran Salinas (18) ve Diego Guzman Farias (25) adındaki öğrencilerin, evinin duvarına yazılama yapılması istemeyen bir ev sahibi tarafından öldürüldüğü iddia edildi.

Diğer yandan kitlelerin öfkesinden korkan Şili İçişleri ve Kamu Güvenliği Bakanı Jorge Burgos ise öğrencilerin öldürülmesini kınayarak olayla polisin alakasının bulunmadığını” iddia etti. Burgos, olayın açığa kavuşturulması için başsavcılığının soruşturma başlattığını belirtti.

Jandarma Genel Komutanı Gustavo Gonzalez ise olayla ilişkin gözaltına alınan zanlının sabıkalı olduğunu, cinayetin işlendiği silahının ise henüz bulunamadığını söyledi.

Şili’de öğrenciler ve eğitim emekçileri, 2011 yılından beri sokaklara çıkarak parasız eğitim taleplerinin kabul edilmesini istiyor.

Kaynak: Kızıl Bayrak

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code