Çin: Linshui’de Yoğunlaşan Devlet Baskısına Karşı Kitlesel Direniş


Karayolundan başka hiçbir ulaşım sisteminin bulunmadığı Linshui ilçesi sakinleri yeni inşa edilmekte olan demiryolu hattının Linshui‘yi dışarıda bırakarak Çin’in eski liderlerinden Deng Xiaoping‘in memleketinden geçirilmesini adaletsizlik olarak değerlendirmiş, yerel yetkililerle yazışmalar yapmış, bilgi istemişlerdir.

Guangan Belediye Başkanı 7 Mayıs’ta ilçe sakinlerinin dilekçesine internet üzerinden verdiği cevapta demiryolunun ilçeden değil, Guandan ilinden geçeceğini söylemiştir. Bu cevabın sosyal medyada yayılmasıyla beraber tepkiler arttı.. Guandan‘dan hâlihazırda iki demiryolu hattının geçtiğini söyleyen ilçe sakinleri hattın ilçelerinden geçmesi gerektiği üzerine sosyal medyada kampanya başlattılar.

Çin’in güneybatısındaki Linshui ilçesinin on binlerce sakini, ilçelerinden geçmesini talep ettikleri demiryolu için yaklaşık 3 kilometre yürüyüş yaptı.

Yürüyüşün sonuna doğru polis saldırıya geçti. Polis saldırısı ve direnişin sosyal medyadan duyulması üzerine bölgeye desteğe gelen protestocuların da katılımı ile polis şiddetine karşı direniş radikalleşti.

Polis baskısını protesto eden halk direnişe geçerek taş, tuğla, sopalarla polise şiddetine karşı direndi.

Bir çok polis aracı tahrip edilip ateşe verilirken, eylemciler yollara barikatlar kurdu.

Halkın direnişinin kırılamaması üzerine bölgeye askerî birliklerin sevk edildiği belirtilirken, çatışmaların gün boyu sürdükten sonra gece de devam ettiği bildirildi.

Yerel kaynaklara göre çatışmaların şiddetlenmesi üzerine, biri 12 yaşında bir çocuk olmak üzere en az iki ölü ve yüzlerce yaralı olduğu belirtiliyor.

Kaynak: Revolution News

Alıntı: İsyandan.org

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code