Devrimci Tutsaklar Onurumuzdur

oscar-lopez-riveraԳերաւորուած յեղափոխականները մեր արժանապատութիւնն են…

Hewale meye şoresgere gırtigiye rumeta mene…

Devrimci tutsaklar onurumuzdur…

Oscar Lopez; Porto Riko’nun bağımsızlığını savunduğu için 34 yıldır cezaevindedir. Lopez, başta sağlık politikaları olmak üzere, istihdam politikaları ve polis vahşeti alanlarında çeşitli toplum mücadelelerinde aktif oldu. Porto Riko Ulusal Silahlı Kurtuluş Güçleri’nin (FALN) kurulmasında çalıştı. 1975 yılında, yoldaşları ile birlikte, yeraltına inmek zorunda kaldı. 29 Mayıs 1981 tarihinde yakalandı.
———————————————————————-
leonard_peltier
Leonard Peltier, Amerikan Kızılderili Hareketi sembolüdür. Halen cezaevindedir. Amerikan Yerli Hareketi’ne (AIM) katılmış işsizlerin, alkoliklerin ve evsizlerin sorunlarıyla yakından ilgilenmiştir. Amerikada’ki Yerli halkın sorunlarına dikkat çekmek ve yaşam koşullarının iyileştirilmesi için 1972 yılında Washington DC’de bulunan Yerli İşleri Binası işgalinde yer almıştır. 26 Haziran 1975 yılında yakalanarak, Güney Dakota’da 2 FBI ajanını öldürdüğü iddiasıyla işlemediği bir suçtan mahkum edilmiştir.
———————————————————————-
mumia
Mumia Abu Jamal, Kara Panter üyesi gazeteci, katılmadığı bir eylemde bir polisi öldürdüğü iddiasıyla 1981 yılında idam cezasına çarptırıldı. 2011 yılında en büyüğü ABD’de düzenlenen 20.000 kişilik miting olan destekçileri tarafından düzenlenen eylemler sonrası idam cezası ömür boyu hapis cezasına çevrildi. Halen tutuklu bulunan Abu Jamal diyabet hastası ve sağlık durumu kötüye gidiyor.
———————————————————————-
palmera
Ricardo Palmera, FARC yöneticisi, Uluslararası İlişkiler Sorumlusu. Ekvator’un başkentinde BM temsilcisi ile görüşmeye gittiği zaman gizli bir operasyon ile yakalanıp Kolombiya’ya götütüldü. 2004 yılında ABD’ye verildi. ABD’de ömür boyu hapis cezası aldı. FARC’ın barış görüşmelerindeki 5 kişilik heyet içinde var.
———————————————————————-
sonya
Omaira Rojas Cabrera (kod adı: Sonia), Kolombiya Silahlı Devrimci Kuvvetleri, FARC’ın kadın komutanlarından. Yoksul bir Kolombiyalı köylü ailesinin çocuğu olarak lise öğrenimini terk ederek FARC’a katıldı. 2004 yılında tutuklandı ve ardından ABD’ye verildi. 2007 yılında ABD’de 16 yıl hapis cezası aldı.
———————————————————————-
khalida_jarar-600x398
Halide Jarar, Filistin Halk Kurtuluş Cephesi, 2 Nisan sabahı evinden alınarak İsrail mahkeme kararı olmaksızın idari hapis cezası ile tutukladı. Khalida Jarrar yoksul ve marjinal insanlara destek olan, işçiler için sendikal haklar, ekonomik ve sosyal politikalarda adalet için çalışan bir liderdi. Jarrar, aynı zamanda Filistin Yasama Meclisi’nde milletvekili idi.
———————————————————————-
leader_ahmed_saadat-600x373
Ahmet Saadat, Filistin Halk Kurtuluş Cephesi, İsrail’in Faşist Turizm Bakanı Zevi’nin cezalandırılmasına istinaden Filistin Yönetimi tarafından 2002 yılında tutuklandı. 2004 yılında Saadat’ın kaldığı Eriha cezaevine İsrail baskın düzenledi, 10 saat süren çatışma sonrası Saadat İsrail’de ki özel güvenlikli bir hapishaneye götürüldü. 2012 Yılında yaptığı açlık grevine kadar ağır tecrit koşullarında tutulan Saadat halen cezaevindedir.
———————————————————————-
nancy-gilvonio-600x404
Nancy Gilvanio, Tupac Amaru Devrimci Hareketi, MRTA, Peru. Peru’da tutsakları özgürleştirmek için Meclis’i işgal etmeye hazırlanan MRTA birliğine karşı yapılan operasyon kapsamında 30 Kasım 1995’te MRTA liderlerinden biri olmakla suçlanarak tutuklandı. 1996 yılında MRTA’nın 6 ay süren Japon Elçiliği işgali eyleminde serbest bırakılması istenen 500’e yakın tutsaktan biriydi. Halen cezaevindedir.
———————————————————————-
abimel_guzman-e1430073889430
Abimel Guzman, Felsefe profösörü, Peru Komünist Partisi ( Aydınlık Yol) kurucularından, Başkan Gonzalo olarakta bilinir. Guzman’nın yakalandığı dönemde PKP(Aydınlık Yol)’un yaklaşık 25.000 kişilik gerilla gücü vardı. Guzmán 1992 yılında Peru’nun başkenti Lima’da yakalandı. Bir kafes içinde basına teşhir edilmek istendiği zaman yumruğunu kaldırıp yaptığı konuşma halen hafızalardadır. Yargıçların maskeleri ve seslerinin değiştirildiği olağan üstü mahkemeler sonucu ömür boyu hapis cezasına mahkum oldu.
———————————————————————-
tamek3
Ali Salem Tamek , Sahra Arap Demokratik Halk Cumhuriyeti faaliyetlerinden dolayı Fas’ta tutsak. Daha öncede Batı Sahra’nın bağımsızlığı faaliyetlerinden dolayı defalarca tutuklandı. Fas hükümeti POLİSARİO ( Batı Sahra Kurtuluş Cephesi) üyesi olmakla suçlamaktadır. Mart ayında cezaevi koşullarının düzeltilmesi için açlık grevi yaptı.
———————————————————————-
meksika-600x400
Dr José Manuel Mireles, Meksika, Michoacan Öz Savunma Güçlerinin kurucularından. Meksika’da devletle ilişkisi içinde çalışan uyuşturucu kartelleri ve mafyaya karşı güvenlik güçlerini yetersiz bulan yerel halkın şiddete karşı örgütlenme sürecinin örgütleyen biridir. Devletin öz-savunma öegütlenmelerini dağıtma politikasının sonucu olarak arabasına uyuşturucu konularak komplo sonucu tutuklandı.
———————————————————————-
meksika1-600x369
Nestora Salgado, Meksika Öz Savunma güçlerinden birinin yerel komutanlarından biridir. 2014 Ağustos ayında Guerrero Eyaletinde devletle ilişkili içinde çalışan uyuşturucu kartelleri ve mafyaya karşı yerli halkın örgütlenme faaliyetlerinde önemli bir rol oynadı.
———————————————————————-
nadia_kızıltugaylar-e1430074055907
Nadia Desdemona Lioce, Kızıl Tugaylar-Savaşan Komünist Partisi.

23 Ekim 2003’te İtalya’da bir çok şehir ve Mısır’da yapılan operasyonlar sonucunda tutuklandı. Kendilerini takip eden polisle girdikleri silahlı çatışma sonucu yoldaşı Mario Galesi hayatını kaybetti kendiside tutuklandı. Çalışma Bakanı Antonio Bassolino’nun danışmanı avukat Massimo D’Antona cezalandırıldığı eylemden dolayı ömür boyu hapis cezası aldı.
———————————————————————-
mondari_kızıltugaylar-e1430074124450
Roberto Morandi, Kızıl Tugaylar-Savaşan Komünist Partisi.

23 Ekim 2003’de İtalya’da bir çok şehir ve Mısır’da yapılan operasyonlar sonucunda tutuklandı. Çalışma Bakanı Antonio Bassolino’nun danışmanı avukat Massimo D’Antona cezalandırılması eyleminden dolayı Ömür boyu hapis cezası aldı.
———————————————————————-
hindistan-600x269
Delhi Üniversitesi öğretim görevlisi GN Saibaba 9 Mayıs 2014 Hindistan Komünist Partisi (Maoist) üyesi olma iddiası ile tutuklandı. Yoksul bir hayattan gelip çalışan ve yoksul halkın hakları için mücadele etti. Devrimci Demokratik Cephe içindeki faaliyetlerinden dolayı öne çıktı.
———————————————————————-
sontakke_hindistan
Angela Harish Sontakke, Hindistan Komünist Partisi ( Maoist) üyesi olma iddiası ile 20011’de tutuklandı. Kadın cezaevinde hücrelerine kamera yerleştirilmesini protesto için açlık grevi yaptılar. Açlık grevi sonrası tecrit hücresine alındı. Cezaevi yetkilileri onun bir “Naxal” olduğu için tecrit hücresine alındığını söylediler.

Kefaletle serbest bırakılması için mücadele sürüyor.
———————————————————————-
yunanistan-553x600
Andreas-Dimitris Bourzoukos, Antonis Stamboulos, Argyris Ntalios, Dimitris Politis, Fivos Harisis, Giorgos Karagiannidis, Grigoris Sarafoudis ve Yannis Michailidis. Ateş Hücreleri İttifakı. Yunanistan

Yunanistan’da kriz sonrası gelişen şehir gerillası mücadelesinde tutsak düşen Ateş Hücreleri İttifakı savaşçılarıdır. F tipi cezaevlerine nakledilmelerini açlık grevi direnişi ile protesto ettiler.
———————————————————————-
debbie_2S (1)
Debbie Vincent, Hayvan Hakları eylemcisi, İngiltere. Huntingdon Yaşam Bilimleri adlı hayvanlar üzerinde vahşi deneyler yapan laboratuvarın kapatılmasına yönelik kampanya sırasında şirketi tehdit eden e-postalar attığı gerekçesi ile 2014 yılında 6 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Mahkemede son söz olarak “İnsanların, hayvanların ve doğanın yaralandığı baskıcı ve adaletsiz sistem var olduğu sürece niye korkalım. İnsanlar artık yeter! deyip direndiği zaman bu dünya daha güzel oluyor. Bilirsiniz bir söz vardır. “Savaşırsan kaybedebilirsin, savaşmazsan zaten kaybetmişsindir”
———————————————————————-
verimagen
Victoria Gomez, İspanya Komünist Partisi (Yeniden İnşa) militanlarından. 2000 yılında Fransız polisinin İspanyol polisi ile yaptığı işbirliği sonucu Fransa’da tutuklandı.

Daha öncede komünist faaliyetlerinden dolayı defalarca tutuklanıp hapis yattı.

Son tutuklama ile birlikte 1 ekim Anti-faşist Direniş Grubu (GRAPO)’nun bir eyleminden dolayı 7 yıl hapis cezası aldı. Ayrıca sonuçlanmamış iki davası daha var.
———————————————————————-
wilma
Wilma Tiamzon, Benito Tiamzon, Filipinler Komünist Partisi- Yeni Halk Ordusu. 22 Mart 2014 tarihinde tutuklandılar.

Sürgünde bulunan Jose Maria Sison’dan sonra Parti’nin Filipinlerde önde gelen önemli isimlerindendirler. FKP hükümetle sürdürdüğü barış görüşmeleri için ikisinin de serbest bırakılmalarını talep ediyor. Hükümet görüşmeleri sürdüren temsilcilerin tutuklanmayacağına ilişkin varılan anlaşma kapsamına girmediklerini iddia ediyor.

Kaynak: İsyandan.org

One comment on “Devrimci Tutsaklar Onurumuzdur

  1. Anonim dedi ki:

    Ne saçma sapan bir haber . Ben eminim ki C.C.F militanları, sol örgütlerin liderlerini öven bir zihnin onuru olamaz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code