Anti-Otoriter Blok Eskişehir’den Takas Pazarı

11113773_368268980024557_7492161164646459354_n‘Yeni törenler gerek bize,
Yeni törenler – kimi zaman en eski’

Cemal Süreyya

Kapitalist toplumun orgutledigi Değişim değerinin kullanım değerinin önüne geçmesi ve ardından maldan metaya dönüşen ürünler e karşı; Gerek Kızılderililerin gerekse ilkel diye adlandırılan tum toplumların vaz geçilmez ritueli potlac.

Daha basit yaşamaya, daha az tüketmeye ne dersin¿

Kapitalist toplumda bir ‘eşdeğerlilik’ algısı olan ‘para’ nın yerine ilkel toplumlarda görülen, insanların birbirlerine olan yükümlülük sisteminin temeli potlac mantığı ile dayanışmayı, mülksüzleşmeyi, ikili ilişki ve beraberinde gelen bireyin karşısındaki bireye olan sorumluluğunu örgütleyen bir eylemsellik temelinde buluşan anti otoriteler, 25 nisan oglen saatlerinde ali ismail korkmaz parkinda açılan takas pazarında buluştular.

İktidar hayatı hedef Aldığında hayatın kendisi iktidara direniş olur” diyor Deleuze. Teknolojinin ve paranın reddi ile beraberinde gelecek olan deendüsrilizasyon süreci, yaşamlarımızı çalan iktidara karşı hayatın ‘kendi’liğinden gelen bir direnişin vücut bulmasıdır.

Hayatlarımızı sınırlayan iktidara karşı, bilinçte bir kırılma yaratmak, kendimize özgür alanlar yaratmak için deleuz’un da dediği gibi “Minör olmak majör bir dili almak ve onu, tercih ettiğimiz kimliği ifade edebilecek şekilde konuşturmaktır. Minörün bu siyasal boyutu kritiktir çünkü sanatta, edebiyatta ve dilde minör pratikler için toplumun majör sesinin normal alışkanlıklarını istikrarsızlaştırma imkânına sahiptir. Bu nedenle minör bir şekilde davranmak hâkim bir siyasal sisteme muhalefet etmek değil, o sistemin içinde yer almak ve onu içeriden değiştirmek demektir.”

Eskişehir Anti-Otoriter Blok

One comment on “Anti-Otoriter Blok Eskişehir’den Takas Pazarı

 1. Minimal* dedi ki:

  Potlaç’ın takas ile ya da trampa ile -yani eşdeğerlilik ya da değişilebilirlikle alakası yoktur. Potlaç bir armağan kuramıdır, koşulsuz vermektir, Bataille’ın tabiri ile asla almadan vermek… Deleuze’ün alıntısına gelir isek aynı minvalde de olsa yapılan alıntı doğrudan Deleuze’e ait değilidir.*

  * bkz. D. Sutton ve D. Martin-Jones, Deleuze, çeviren: Murat Özbank ve Yetkin Başkavak, Kolektif Kitap, 2014

  Ayrıca:

  1. http://potlac.tumblr.com/post/52961232789/fazlaya-lanet-potlac

  2. http://potlac.tumblr.com/post/110720557382/kac-s-mekanlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code