Afganistan’dan rekor katılımlı seçim ( Nisan 2014 )

Afganistan-seçim-promoAfganistan’da Nisan 2014’te gerçekleşen cumhurbaşkanlığı seçimine halkın yoğun katılımını NATO-BM-ABD ile birlikte anarşistler olarak biz de övgüye değer buluyoruz. Darısı Türkiye’nin başına diyoruz. Umarız Haziran 2015 Türkiye genel seçimlerinde de hep birlikte sandık başına gider ve NATO-BM-ABD ile birlikte demokratikleşme sürecini bir adım ileriye taşırız.

**

Afganistan’da cumhurbaşkanlığı seçimleri, Taliban’ın devrilmesinden bu yana ülke tarihinin en büyük katılımıyla gerçekleşti. Sekiz adayın yarıştığı seçimlere uluslararası kamuoyunun da ilgisi yoğundu. NATO, BM ve Obama’dan tebrik gecikmedi. Alınan tüm üst düzey önlemlere rağmen saldırılar sürdü.

Afganistan Bağımsız Seçim Komisyonu 12 milyon seçmenden 7 milyonunun oy kullandığını açıkladı. Bu rakam, yüzde 53.8’lik bir katılım oranıyla ülkede Taliban’ın devrilmesinden bu yana seçimlere yapılan en yüksek katılım anlamına geliyor.

DÜNYADAN TEBRİK YAĞDI

Birleşmiş Milletler Konseyi Afganistan Özel Temsilcisi Jan Kubis, “Afgan halkının aşırıcılar, teröristler ve Taliban tehdidine rağmen sandık başına girme cesareti övgüye değer” dedi. ABD Başkanı Barack Obama da “Afgan halkını, güvenlik güçlerini ve seçim görevlilerini seçimlere katılım oranından dolayı takdir ediyorum” mesajı gönderdi.

“Etkileyici bir katılım oranı” diyen NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen de Afganistan için tarihi bir anın yaşandığını açıkladı. Türkiye Dışişleri Bakanlığı da “Siyasi olgunluk içinde hareket eden Afgan devleti ve halkını sağduyulu tutumları nedeniyle tebrik ediyoruz” mesajıyla seçimlerin öngörülen takvim çerçevesinde gerçekleştirilmiş olmasından memnuniyet duyulduğunu iletti.

Afganistan’daki seçimler nedeniyle bir mesaj yayımlayan Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-moon, seçimlerin, “Afganistan’da gücün ilk demokratik geçişi açısından önemli bir adım” olduğunu söyledi.

Oy verme işlemine katılan milyonlarca kadın ve erkeğin oy pusulalarının, “cesaretin bir göstergesi” olduğunu belirten Ban, böylelikle “Afganistan’ın geleceğini şekillendirmede haklarını kullandıklarını” belirtti.

Afganistan halkının önemli bir başarı sağladığını kaydeden Ban, Afganların oylarını kullanmaları konusunda tehdit ve gözdağı aldığını, oylarını kullanırken de şiddet suçu işleyenlerin kazanamayacakları konusunda güçlü mesaj gönderdiklerini bildirdi.

Kaynaklar:Hürriyet, El Cezire

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code