ABD: Baltimore’da Olağanüstü Hâl


ABD’nin Maryland eyaleti Baltimore kentinde, 12 Nisan’da karakolda gözaltındayken şüpheli bir şekilde komaya giren ve 19 Nisan’da hayatını kaybeden 25 yaşındaki Freddie Gray’in cenazesi sonrası büyük çapta olaylar patlak verdi. Onlarca dükkânın yağmalandığı, onlarca polis aracının yakıldığı kentte olağanüstü hâl ve sokağa çıkma yasağı ilân edilirken, çatışmalar hâlen devam ediyor.

Siyah nüfusun yoğun olarak yaşadığı Baltimore’da gözaltındayken şüpheli bir şekilde komaya giren ve bir hafta sonrasında hayatını kaybeden Freddie Gray’in cenazesinden sonra eylemciler ve güvenlik güçleri arasında çatışmalar çıktı. Çatışmaların büyümesiyle kentte olağanüstü hâl ve sokağa çıkma yasağı ilân edilirken, Ulusal Muhafızlar’ın bölgeye intikâl ettiği belirtildi. Sokağa çıkma yasağı yerel saatle yarın 10’dan sonra başlayacak ve bir hafta sürecek.

Yerel saatle 11’de başlayan cenazenin ardından, gençlerin kentin belli bölgelerinde toplanmaya başlamasıyla bölgeye çevik kuvvet ekipleri sevk edildi. Çatışmaların şiddetlenmesiyle çok sayıda alışveriş merkezi, dükkân ve polis aracı yakıldı. 2013 yılından bu yana 100’den fazla kişinin polis tarafından öldürüldüğü Baltimore’da, 1968 yılında da 8 gün süren; 6 kişinin hayatını kaybettiği, 700 kişinin yaralandığı ve 6 bine yakın insanın gözaltına alındığı bir isyan patlak vermişti.

Siyahî isyanlarının önceki durakları Oakland ve Ferguson’da da grupların dayanışma göstermek amacıyla sokağa çıktıkları belirtiliyor. Hâlen sürmekte olan çatışmalar sonucunda metronun kullanıma kapandığı ve Salı günü okulların tatil edildiği belirtildi.


Kaynak: İsyandan.org

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code