Teksas’ta binlerce tutuklu ayaklandı, hapishane kullanılamaz hale geldi

25EEEC0200000578-2963535-image-m-49_1424575734839Güney Teksas’taki göçmenlerin bulunduğu bir federal hapishanede bulunan 2,000 mahkum hapishane koşullarını protesto etmek için ayaklandı ve hapishaneye büyük hasarlar vererek kullanılamaz hale geldi. Bu yüzden yetkililer, 2,800 mahkumu başka bir hapishaneye transfer etmeye çalışıyor.

2,000’in üzerinde mahkum ayaklandı ve herşeyi ateşe verdi. Ayaklanma geçtiğimiz Cuma günü Willacy Vilayeti Islahevi’de mahkumların tıbbi hizmetlerle ilgili koşulları protesto etmek için işlerini yapmayı reddetmeleriyle başladı. Öğleden sonra mahkumların bahçeyi basarak hapishanenin on binasını ateşe vermesiyle çatışmalar başladı ve mahkumlar cezaevinin kontrolünü ele geçirdiler. Ayaklanma sırasında iki gardiyan ve beş mahkum hafif şekilde yaralandı. Hapishane yetkilileri kontrolü ancak Cumartesi gecesi ele geçirdi.

Mahkumlarla görüşmeler sürüyor ve tesisin etrafı tamamen çevrilmiş durumda. Yerel ve federal yetkililer tesisin etrafında sürekli devriye halinde. Şimdi hapishanenin tamamen başka bir yere taşınması planlanıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code