İç Güvenlik Paketi’ne Karşı Sofralar! / FNB against Internal Security Law / 45.Sofra @Tepebaşı

11021126_457893974362442_4277974905373820712_n#İcGuvenlikYasasınaHayır
#DirenOzgurluk

-english below-

2007’de Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu’nda yapılan değişiklik sonucu polise daha geniş haklar tanındığından beri Türk polisi 183 insanı öldürdü.

Şimdi bu sayı iktidarlara tatmin edici gelmemiş olacak ki İç Güvenlik Paketi adı altında polise daha da geniş yetkiler tanınması konuşuluyor. İstiyorlar ki bu kez 1830 insan polis kurşunuyla tekmesiyle öldürülsün; yeter ki kimse hakkını aramasın, herkes işine gidip gelsin, TV izlesin, takım tutsun, parti tutsun, oy atsın.

Bu “geniş yetkiler” arasında polisin savcı değil kendi amirinden izin alarak üst arama, ev arama, kafasına göre gözaltında tutma hakkı var. Polisin karakolda değil istediği yerde ifade alması var. Valilik’in izin vermediği gösterilere (mesela 1 Mayıs’a, park direnişlerine vs) katılmanın kendisinin suç olması var. Savcı denetimi ve hastane kontrolleri aradan çıkarıldığı için sokaktaki insanlara özellikle de kadınlara ve LGBT’lere yönelik polis darplarının ve tecavüzlerin artacağı gerçeği var. Kimyasallı su sıkan TOMA’nın yasallaşması var. Yüzü örtülü eyleme gelenin hapisle, eylemde kendini savunmak için şişe veya sapana sarılanın alnından vurulma riskiyle yüzleşmesi var…

Bir devlet bize isyan için yeterdi, şimdi polisi devletten ayrı yeni bir devlet yapmak istiyorlar. “Devletten uzak dayanışmaya yakın” diyenler olarak bu Çarşamba 7’de herkesi Galatasaray Lisesi önünde çorba içmeye ve “İç Güvenlik” dedikleri şeyi ifşa etmeye çağırıyoruz. Çorbamızda satın alınmış bi şey yok, satılacak bi şey yok, hayvan-insan-doğa sömürüsüyle büyüyen devletlere ve endüstrilere destek yok; sadece sistemin çöp dediği israf ettiği sebzeleri geri dönüştürüp paylaşma var.

Kim bilir, belki gelecek Çarşamba sokakta beraber çorba içmek de suç kapsamında olacak. Suç kapsamını çatlatana kadar çığlığımız sürecek! Tepebaşı’nda 45. kez Bombalara Karşı Sofralar kuruyoruz, hadi çorba soğumadan gelin!

Pişirme: 16.00 Göçmen Dayanışma Mutfağı (Sakız Ağacı Caddesi 56/A Tarlabaşı Beyoğlu)
Eylem: 19.00 Galatasaray Lisesi önü (İstiklal Caddesi, Beyoğlu)

-Bütün yiyecekleri para kullanmadan, marketteki-manavdaki israfa müdahale ederek topluyoruz. Hep birlikte ücretsiz yiyoruz ve de sofraya hayvan sömürüsünü dahil etmiyoruz. Friganlık oley! 🙂
-Evinizde bulunan ve kullanmadığınız malzemeleri (bakliyat, baharat vs.) de bekleriz. Sıvı yağ, sarımsak, salça, un her zaman makbule geçer.
-Evde fazla varsa hafif-melamin tabak ve boş yoğurt kabı vs lazım 🙂
-Ayrıca diğer günlerde siz de kendi yiyeceğinizi köşe başındaki marketin-manavın atmak üzere ayırdıklarından ve yakınlardaki restoran/otellerin mutfaklarında veya masalarında atılmayı bekleyenlerden kotarsanıza? Her gün her öğün sisteme arka kapıdan dalmaca!

——

This week we set our 45th Sofra in front of Galatasaray High School (gate at Istiklal Caddesi) at 7 in order to protest upcoming “Internal Security Law”. If it becomes law, police will earn massive initiatives and surpass jurisdiction, in a way act like jurisdiction. Draft law includes shooting anyone in demonstrations if they carry slingshot or anything flammable; and having testimonies not at police station but at home or in the office. Read more: http://bit.ly/1vq1hTS

Cooking and preparation will take place btw 4-7 pm at Migrant Solidarity Kitchen (Sakız Ağacı Cad 56 Tarlabaşı Beyoğlu)

General info about us:

Every wednesday from 16:00 to around evening, Food Not Bombs Istanbul holds a public meal to share food with hungry people, address unnecessary waste, and make a statement about non-violence in relation to all living creatures at given address in the end.

Join us on this Wednesday for FREE, DELICIOUS, VEGAN Sofra (meal); good company and great conservation! Learn more about hunger, poverty, freeganism and solidarity – bring your friends and your appatites!

All decisions to be made by consensus! (i.e.: no hierarchy, no majority rule – all decisions are to be reached unanimously)

See you there!

(Food Not Bombs is an international direct (A)ction organization that provides meals made from rescued/foraged food to those who struggle to feed themselves under capitalism.)

FACEBOOK ETKİNLİK GRUBU

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code