Erzurum’da polis yine saldırdı, halk direnişle karşılık verdi

x680x365cc-erz-22-02-15-polis-ulkucu-halka-saldirdi4.jpg.pagespeed.ic.6Q1oNVUM1JErzurum’da ülkücülerin saldırısı sonrası mahallelerinde nöbet tutan halka polis ikinci kez saldırdı.Halkın direnişi sonucu polis geri çekilmek zorunda kaldı. Mahalle esnafı da saldırıları protesto için kepenk açmadı.

Erzurum’da Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı merkez Yakutiye ilçesine bağlı Mahallebaşı semtini dün ülkücü bir grubun basıp halka saldırması sonucu 2’si ağır, 5 kişinin yaralanmasının ardından yaşanan gerginlik devam ediyor. Halkın ırkçı gruba karşı kendini savunması üzerine polisin halka müdahale ettiği semtte, saldırılara karşı nöbet tutan ve yollarda ateş yakan halka polis bir kez daha saldırdı. Polis kitleye tazyikli su, biber gazı ve plastik mermi ile saldırırken, kitle ise taş ve sopalarla karşılık verdi.

Halkın direnişi sonrası polisin geri çekilmek zorunda kalırken mahalle halen polis ablukası devam ediyor. Irkçı saldırıları kınamak amacıyla semtte esnaf ise kepenk açmadı. DBP ve HDP’nin ise saldırılara ilişkin 14.00’da semt meydanında kitlesel basın açıklaması gerçekleştireceği bildirildi.

Öte yandan ülkücü saldırıda gözünden aldığı bıçak darbesiyle ağır yaralanan Mehmet Sıddık Şenol, Palandöken Devlet Hastanesi’nde ameliyata alındı. Şenol’un durumu ciddiyetini koruyor. Yine saldırıda ağır yaralanan Hasan Emrecik ise Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki yoğun bakım ünitesinde tutuluyor.

Kaynak: Firatnews.org

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code