Direnen metal işçisi kazanacak!

B8gI423IQAAfMPaMESS’in düşük ücret artışı önerilerine ve toplu iş sözleşmesini 3 yıl süreli yapma dayatmasına karşı Birleşik Metal-İş üyesi işçiler grev iradesini ortaya koydu ve bugün grevin metal iş kolunda 20 işyerinde grev başladı. Grev oylamalarında çıkan %80’i aşan oranlarda kabul kararlarıyla pekişen bu irade karşısında işyerlerinin MESS’ten ayrılmaya başlaması, grev silahının etkisini göstermektedir. Bu irade işçi sınıfı içinde giderek yükselen huzursuzluğun ve mücadele kararlılığının somut göstergesi ve zafere ulaşmamızın anahtarıdır. Patronlar kapitalizmin krizinin daha da derinleşeceğinin farkındalar ve buna göre önlem almak, krizin yükünü işçi sınıfına yüklemek istiyorlar. Çalışma şartları giderek ağırlaşırken, aldığımız ücretlerce insanca yaşamak giderek daha da imkansız hale gelirken, sonu gelmeyen iş cinayetlerinde her yıl yüzlerce kardeşimiz katledilirken, metal işçilerinin bu grevi hepimizi heyecanlandırdı, umutlandırdı.

2014 Greif’te, Seyitömer’de, Şişecam’da, Yatağan’da ve irili ufaklı onlarca iş yerinde mücadelelerin yaşandığı bir yıl oldu. Metal işçilerinin grevinin bu mücadele dalgasının bir parçası, daha büyük bir mücadele dalgasının habercisi olduğuna inanıyoruz. Bu yüzden, bu grevin başarıya ulaşması sadece greve çıkan işçiler veya metal iş kolunda çalışan işçiler için değil, emeği ile geçinen milyonlarca insan için büyük bir önem taşıyor.

Diğer yandan gerek 2014 yılında, gerekse öncesinde yaşanan direnişlerden ders çıkarmak zorundayız. Her şeyden önce toplu iş sözleşmesi sürecine bağlı olan yasal grev hakkının sınırlarını unutmamalıyız. Sermaye düzenin bekçisi olan hükümetin Haziran ayında gerçekleşen Şişecam grevinde yaptığı gibi grevi yasaklama yoluna gitmesi durumunda ne yapılması gerektiği üzerine düşünmeliyiz. Kuşkusuz bu noktada kararı mücadelenin asli özneleri olan işçiler verecektir. Ancak sendikalar böyle bir ihtimal karşısında mücadelenin büyütülmesinde engelleyici tavır içinde olmamalı, grevi desteklemeli, planlarını buna göre yapmalı, işçilere bu olasılığı şimdiden anlatmalıdır.

Elbette sorumluluk sadece grevci işçilerin veya sendikaların değil, hepimizindir. Bu mücadele hepimizindir ve zafer hepimizin zaferi olacaktır.

Fabrikalar MESS’e mezar olacak!

İşgal! Grev! Direniş!

Zafer direnen emekçinin olacak!

Kara Kızıl İstanbul

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code