Sokaklarda Güvenli Kalmak

1a1Ferguson, Missouri‘de cereyan eden polis şiddetini göz önünde tutararak, yoldaşlar bizlerden protestolara katılanların sokaklarda kendilerini nasıl koruyabilecekleri hakında bazı yeni materyaller yayınlamamızı talep ettiler. Şayet tehlikeli protestolara katılıyorsanız, özellikle de polis şiddetine maruz kalan bir grubun parçasıysanız, lütfen polisin ve diğer baskı birimlerinin sizi yakalamaları veya teşhis etmeleri ihtimalini minimize edecek adımlar atın. Güvende ve özgür olmayı hak ediyorsunuz!

Aşağıdaki bildiri Kasım 2013’te Jesus “Chuy” Huerta’nın öldürülmesine karşı Kuzey Carolina, Durham’da gerçekleşen protestolar sırasında dağıtıma sokulmuştur. O protestolara dair bir dizi metni bu linkten okuyabilirsiniz.

Ayrıca, aşağıda şu an Ferguson’da yayılarak büyüyen asayiş duruları için hazırlanmış olan kısa bir rehber mevcut. Cesaretiniz için teşekkürler ve iyi şanslar.

Maskeni Tak

Gösterilerde kendimizi neden & nasıl koruruz

İnsanlar gösterilerde kimliklerini polisten ve medyadan bir çok farklı sebepten ötürü saklarlar: okul, iş, göçmenlik durumu, Çocuk Koruma Hizmetleri, sağcı örgüt üyeleri. Kanunu çiğneme niyetiniz olsun veya olmasın bu önemlidir. Bunu ne kadar yaygın olarak kullanırsak, herkes o kadar güvende olur. Birlikte, muazzam bir gücümüz var.

3aUygun bir şekilde giyinmek

Kat kat kıyafet getirin: ilk kıyafet bölgeye gelirken, diğeri eylem için ve uzaklaşmanız gerektiğinde size yardımcı olacak uygun bir şeyler. Piercinglerinizi çıkarın; dövmelerinizi gizleyin. Bazı protestocuların ayırtedilemek için kendine özgü kıyafetleri vardır—siyah kapişonlu sweatshirt, pantolonlar ve maskeler. Bunu yaparsanız, kıyafetlerinizin tanınmanıza neden olabilecek özellikleri olmamasına özen gösterin. Ayakkabılarınız veya sırt çantanız da tanınmanıza neden olmayacak şekilde seçilmeli.

Eğer maske takarsanız, kameraların veya polisin görüş açısından uzakta bir yerde takın ve tüm eylem boyunca takılı kalsın. Saçlarınızı tamamen kapatın. Tişörtten maske yapacaksanız, gözleriniz tişörtün boyun kısmına gelecek şekilde gerin ve kolları arkadan bağlayın, böylelikle tişörtün kalan kısmı kafanızı ve omuzlarınızı kapatacaktır. Polis maskeli bireyleri özellikle hedef alacaktır, o nedenle güvenli bir mekan bulup üstünüzü değiştirene ve dağılana kadar bir arada kalın.

Koruyucu gözlükler gözlerinizi kimyasal silahlardan koruyabilir; güneş gözlükleri tanınmanızı zorlaştırır. İkisi de yönerge formunda mevcuttur; gözlerinize karşı kimyasal silahları çeken kontak lenslerden kaçının. Gaz bombasınaveya biber gazına maruz kaldıysanız, elma suyu sirkesine batırılmış bir bandana işe yarayabilir. Bez eldiven takın; parmak izleri kauçuk eldivenlere yapışır ve deri eldivenler parmak izlerinizi bırakır.

Hazırlıklı ol

Su, ilk yardım malzemeleri ,dövizler, bayraklar, davullar, düdükler, bir megafon, bir ses sistemi getirin ve bir kalkan, stikırlar, sprey boyalar, meşaleler, havai fişekler, boya dolu Noel ağacı süsleri, fişek, çekiç ve bir polis tarayıcısı olarak kullanılabilecek bir işaret taşıyın. Sokakta düşürebileceğiniz şeylerde iz bırakmamanız için alkolle silin. Her zaman kullandığınız telefonu taşımak yerine geçici bir telefon kullanmaya çalışın. Arama geçmişinizin ve text mesajlarınızın adınızın bağlantılı olduğu her hangi bir telefondan izlenebileceğini unutmayın; polis sizi yakaladığında bunları muhakkak inceleyecektir. Arakadaşlarınızdan ayrı düştüğünüzde veya yakalandığınızda ve yardıma ihtiyaç duyduğunuzda aklınızda muhakkak bir telefon numarası olsun.

Koordineli çalışmayla güvendiğiniz arkadaşlarınızla birlikte kalın. Ne yapmak istediğiniz ve nasıl iletişim kuracağınız hakkında konuşun. Hedefler, materyaller, tehlikeli bölgeler ve kaçış istikametleri için bölgeyi önceden inceleyin. Nasıl ve nereye dağılacağınızı önceden planlayın.
4a
Sokaklarda

Birlikte hareket edin. Kalabalığın çok yayılmasına izin vermeyin; kalabalığın önü ve arkası arasında irtibatı sağlam tutun. Bisikletli arkadaşlar yakınlarda neler olduğu konusunda bilgi akışını sağlayabilir.

Olay yerine gelen polisin görevde olup olmadığını netleştirin. Birbirinizi korumak için kendinize güveniniz ve gönüllülüğünüz sizin izin belgenizdir. Diğer zorbalar gibi, en ufak bir uzlaşma onlara da cesaret verir, ancak kontrolü ellerine alamayacaklarını anlarlarsa, geri çekilebilirler. Polis size blöf yapacak ve yalana başvuracaklardır, ancak davranışlarını neye hazırlıklı olduklarını görerek önceden kestirebilirsiniz.

Polislerin kalabalığa girmesine izin vermeyin. Yanlarda pankartlar taşıyın; gerekirse kol kola girin. Polis birilerini yakalamak isterse, engelleyin. Hareket halinde olun, böylelikle sizi hapsetme şansları olmayacaktır. Şayet bir sokağa barikat kurmaya başladıklarını görürseniz, etrafınızı sarmadan ve sizi tuzağa düşürmeden hızlı hareket edin. Onları merak halinde bırakın. En öndeyken ayrılın.
5a
Düşman Hattının Arkasında

Polis size hitap ederse, gözaltına alındığınızı veya tutuklandığınızı belirtmedikçe onları görmezden gelin. Sizi ele geçirirlerse, kaçabileceğinizden emin olmadıkça direnmeyin; direnmek daha büyük suçlamalarla karşı karşıya kalmanıza neden olabilir. Gözaltına alınırsanız, sessiz kalma hakkınızı kullandığınızı belirtin. Ne söylerlerse söylesinler, isim ve adresiniz dışında hiçbir soruyu yanıtlamayın. Önemsiz şeyler olsa bile, diğer insanlar hakkında polise hiçbir şey söylemeyin.

Polise doğrudan gösteremeyeceğiniz şeyleri, Facebook, Twitter veya başka sitelere göndermeyin. Potansiyel olarak suçlayıcı veya diğerlerinin eylemlerini tanımlayan herhangi bir şey konusunda böbürlenmeyin. Sadece güvendiğiniz insanlarla güvenli bir çevrede ne olup bittiği hakkında konuşun.

Şirket medyası polisin yalanlarını tekrar edecektir. Politikacılar sizi gözden düşürmeye çalışacaklardır veya sizleri sonu olmayan dilekçe vermelerle zamanınızı tüketmeye yönlendirmesi. Sizleri sindirmelerine veya hayalgücünüzün büyümesine engel olmalarına izin vermeyin; otoritelerle özel bir sidik yarışına saplanıp kalmayın. Gücümüz cesaretimizden, hayallerimizden ve diğer insanlarla kurduğumuz bağlardan gelir.

Kaynak: Crimetinc.

—–
PDF: http://cloudfront.crimethinc.com/blog/wp-content/uploads/2014/08/black-bloc-tactics.pdf

NASIL YAPARSINIZ:

KARA BLOK TAKTİKLERİ

göstericilerin kimliklerinin hemen tespit edileceği korkusu olmadan eyleme geçmelerini sağlayın:

* ÖRTÜNÜN
Yüzünüzün yarısını örtmek yeterli değildir. Eylem alanından uzaklaşsanız bile, polis sizi daha sonra fotoğraf veya videoları kullanarak suçlayabilir. Saçınızı, yüzünüzü, kollarınızı ve ellerinizi kapatın. Bez eldivenler en iyisidir. Piercing’leriniz varsa çıkartın. Kıyafetlerinizde, ayakkabılarınızda veya sırt çantalarınızda kimliğinizin saptanabileceği özellikler olmadığından emin olun. Yanınızda getirdiğiniz materyalleri, parmak izlerinizin tespit edilmemesi içinyok etmek için alkolle silin. Size lazım olmayan hiçbir şey getirmeyin.

* SIKI DURUN
Mümkünse, eyleme güvendiğiniz küçük bir grup insanlar gelin. Sadece arkadaşlığa dayanan ilişkileri değil, ortak niyetlere sahip olduğunuz tayfanızı seçin. Sokaklarda birbirinizin arkasını kollayacaksınız ve birileri gözaltına alınırsa veya yaralanırsa birbirinizi takip edeceksiniz. Birbirini tanımayan insanların da birbirini kollaması gerekiyor. Polis kalabalığın içerine girip, “kazara” önlerine çıkabileceğiniz için dağılmayın, fiziksel olarak birbirinize yakın durun. Arkalarda polis saldırısı olurken, yürüyüşün önünün yavaşlaması gerekiyor. Hareket halinde olun: sıkı ve hareketli bir kalabalığın etrafının sarılması veya dağıtılması zordur.

* KAÇIŞINIZI PLANLAYIN
Kalabalığa uyumlu olabilmeniz veya kolayca uzaklaşabilmeniz için her zaman kapişonlu “sivil kıyafetler” giyin. Tehlikeli bölgeleri ve kaçış istikametlerini gözleyin. Olaylar kızışırsa, sakin olun ve kararlı bir şekilde hareket edin. Hazır olduğunuza karar verdiğinizde eylem alanından uzaklaşın. Bazen hızla koşmanız veya saklanmanız gerekebilir; bazen, sadece kaldırımda durabilir veya maskenizi çıkarabilirsiniz. İyi korunduğunuzdan eminseniz size yakın kalabalığın arasından ayrılabilirsiniz.

* SESSİZ OLUN
Yaptıklarınızla övünmek ve eylem hikayeleri anlatmak doğal şeylerdir, ancak bunların size karşı kolaylıkla kullanılabileceğini unutmayın. Konuşmanız gerekiyorsa, sokaklarda sizlerle birlikte olan güvenilir insanları tercih edin. Bir polise göstermeyeceğiniz hiçbir şeyi Facebook’a atmayın. Aynısı Twitter, Instagram, Tumblr. için de geçerli. Polisin sizleri gözaltına alındığınızda yazdığınız text mesajları ve arama kayıtlarınızı okuyacağını unutmayın.

* ASLA VE ASLA ÖTMEYİN
Gözaltına alınırsanız, tamamen sessiz kalma hakkınız olduğunu hatırlayın. İsim, adres belki ama daha fazlasını söylemeyin.

* Bu röportaj, Sosyal Savaş Dergi’nin 4. sayısında yayınlanmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code