Noel/yılbaşı kapitalizmine karşı parasız, kendin-yap tarzı hediyeleşme

10308124_425400857611754_2461569581180702573_nBombalara Karşı Sofralar, bu Çarşamba 40. sofrasının yanı sıra hediye bahanesiyle körüklenen tüketim kültürüne karşı alternatif bir hediyeleşme düzenliyor.

Grubun internet sitesinde şöyle bir çağrıda bulunuldu:

“Bu Çarşamba 24 Aralık’a, Noel’e denk geliyor. Bankaların, parfüm firmalarının, ayakkabı devlerinin, küresel alkol firmalarının, kanlı elmas patronlarının, hindi satan hipermarketlerin Noel ve yılbaşı bahanesiyle üzerimize attığı reklam gazlarına direnmek için parasız, kansız, kendin-yap tarzı bir hediyeleşme deneyelim diyoruz.

Şimdiden herkes sofrada buluşacağı bir veya iki arkadaşını gözüne kestirsin; onun neye ihtiyacı var ve nasıl parasızca halledilebilir kafasında kursun.

Arkadaşımızı, komşumuzu mutlu etmek için kredi kartına ihtiyacımız yok! Ona bir öpücük, marketten kurtarma bir demet maydanoz, evde tozlanan bir eşya, okunacak bir şiir veya güzel bir saç kesimi… Ona aslında dayanışma gerek, sevgi gerek.

Kafalar şimdiden çalışsın değişik değişik; parayı aradan çıkarınca, asıl o zaman lazım olur yaratıcılık ve çaba.”


ENG: This Wednesday (24.12.14) concurs Christmas. In order to resist the gas thrown by banks, perfume companies, giant shoe brands, global alcohol firms, blood diamond bosses, supermarkets that sell turkeys, we say let’s organize a gift exchange which is moneyless, bloodless and do-it-yourself.

Already from now, set your eyes on one or two friend of yours, think what s/he really needs and how this could be done without money.

We do not need credit cards in order to make our friends, neighbours happy! A kiss, a bunch of parsley that is saved from supermarket waste, an object that is getting dusty at home, a poem to read or a nice haircut… What s/he really needs is solidarity and love.

Start your brain engines from now, off the wall, out of box. When you take money out of the equation, there you add your effort and creation.
————–

Karnı acıkan gelsin!

Savaşa, yoksulluğa, israfa, doğa ve hayvan sömürüsüne karşı, yenebilir gıda atıklarını kullanarak Tepebaşı’nda 40. soframızı kuruyoruz ve soframıza ortak olmak isteyen herkesi Tepebaşı’na, Teneffüs Kafe’ye çağırıyoruz.

Pişirme: 15.30
Sofra Açılışı: 19.00

-Bütün yiyecekleri para kullanmadan, marketteki-manavdaki israfa müdahale ederek topluyoruz. Hep birlikte ücretsiz yiyoruz ve de sofraya hayvan sömürüsünü dahil etmiyoruz. Friganlık oley!

-Evinizde bulunan ve kullanmadığınız malzemeleri (bakliyat, baharat vs.) de bekleriz. Sıvı yağ, sarımsak, salça, un her zaman makbule geçer.

-Evde fazla varsa hafif-melamin tabak ve boş yoğurt kabı vs lazım

-Ayrıca diğer günlerde siz de kendi yiyeceğinizi köşe başındaki marketin-manavın atmak üzere ayırdıklarından ve yakınlardaki restoran/otellerin mutfaklarında veya masalarında atılmayı bekleyenlerden kotarsanıza? Her gün her öğün sisteme arka kapıdan dalmaca!

Adres: Aynalıçeşme Cd. 16/2 Tepebaşı/Beyoğlu

———

Every wednesday from 15:00 to around evening, Food Not Bombs Istanbul holds a public meal to share food with hungry people, address unnecessary waste, and make a statement about non-violence in relation to all living creatures at given address in the end.

Join us on this Wednesday for FREE, DELICIOUS, VEGAN Sofra (meal); good company and great conservation! Learn more about hunger, poverty, freeganism and solidarity – bring your friends and your appatites!

The serving location is in front of Teneffüs / Kahve Sanat ve Bağzışeyler Cafe in Tepebaşı. We will have a banner in the beginning of the street, so you won’T miss us!

All decisions to be made by consensus! (i.e.: no hierarchy, no majority rule – all decisions are to be reached unanimously)

Prep will start at 15:30 at Teneffüs Cafe, if you are interested in doing prep for this serving, please come there!

See you there!

(Food Not Bombs is an international direct (A)ction organization that provides meals made from rescued/foraged food to those who struggle to feed themselves under capitalism.)

Our facebook page: https://www.facebook.com/sofralar

Cooking starts: 15.30
Food delivery: 19.00

Address: Aynalıçeşme Caddesi 16/2 Tepebaşı

Etkinlik linki: https://www.facebook.com/events/1020157141344343/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code