Bristol: ‘FAI Yaşam & Eylemin yanında “Sacco & Vanzetti” Propaganda Çevresi’nden NATO zirvesi bağlamında BAE Silah Geliştirme Merkezine kundakçı saldırı

BAES_026734_492x277Newport’taki NATO zirvesi, bağlamında Enformel Anarşist Federasyon’un (FAI) bir hücresi Bristol’ün Filton semtinde bulunan BAE Systems şirketini vurdu:

29 Ağustos’ta Bristol’ün Filton bölgesinde bulunan BAE Sistemleri silah farbikasına, İleri Teknoloji Merkezi’nin (Etki Tesisi – Yüksek Enerji Elektro-Manyetik Tesis kısmı) dışındaki yakıt tankını ateşe vererek bir saldırı düzenledik. Şimdi beş gün içinde Newport’ta gerçekleşecek olan NATO zirvesi bağlamında bunu duyuruyoruz. İngiltere her yönden askeri endüstriyel kompleks yapılarıyla doludur, artık herkes bundan kendi sonuç çıkarsın.

BAE Sistemleri, muhtemelen en büyük sözümona çok uluslu savunma şirketi ve İngiltere’nin en büyük imalatçı işvereni. Şirketin İngiliz Silahlı Kuvvetleriyle birlikte temel projelerinden bazıları NATO savaş jetleri ve nükleer denizaltılardır.
BAES_051942_620x349
Ağır silahlardan ve uzman iletişim sistemleri olan insansız hava araçlarından İsrail Hava Kuvvetleri’ne ait F16 savaş bombalarına ve Guantanamo Körfezindeki tutuklularda kullanılan prangalara, dünya çapındaki emperyalist fetihin, milyonların öldürülmesinin veya katledilmesinin ardında BAE Sistemlerini bulabilirsiniz. Şirketin şimdi bankacılık endüstrisine yönelik siber tehditler gibi meselelerin üstesinden gelmeye çalışan suç istihbaratı ve soruşturma çalışmaları da mevcut ve Stratejik Suç ve Göç Enformasyon Yönetimi Sistemini tertiplemesi için Avrupa Birliği’yle sözleşmesi de vardır: esasen uluslararası bir polis veri tabanı denebilir. Fiziksel lokasyonların analizinden kişilerin analizlerine ve yasa dayatmasının ve istihbarat organlarının ilerlemesi için nasıl etkileştiklerine analitiğe geçişin yönetilmesinden kar elde etmek için sıradadır.
BAES_021484_940x529
Vurduğumuz fabrikada, Deniz Kuvvetlerine ait fırkateynler ve çatışma araçları da dahil İleri Teknoloji Merkezinin yüzlerce personelle küresel pazarlar için ileri teknolojik silahları tasarladığı donanımlar üretiyor. Uzmanlık alanlarından sadece bir kaçı şöyle:

Anormal davranış algılama & video analitikleri
Biyolojik canlandırma teknolojisi
Mikro & nanoteknoloji ve akıllı maddeler
Gizli & güvenlikli operasyonlar için teknolojiler
BAES_026734_492x277
BAE Sistemleri, tanklar için gizleme aygıtları, modern beden yapmak için sıvıdan oluşturulmuş beden zırhı ve hatta daha çevik ve ölümcül kan öldüren makine gibi son yeniklerle birlikte askeri robot teknolojisinin en ön safındadır. İnsan denetiminden özerk zırhlı kara araçlarına bakın (İsrail-Gazze arasında ve İsrail-Lübnan sınır bölgelerinde devriye atanlar gibi) ya da bize hazırladıkları geleceğin bir belirtisini görmek için görsel-işitsel tarama için böcek biçiminde üretilen su altı makinelerine veya yer üstünde çalışan küçük makinelere bakın.
BAES_026738_620x349
Şirket, açık açık genel olarak toplum içerisinde kullanmak için savaş alanında kendi ürünlerinin kullanılmasından bir sıçramadan ve asimetrik savaş çağından bahseder: bu, sektörde yaygın bir fenomendir. Örnekle açıklayacağımız bir olgu da, şehir merkezlerinin dışında ve sistemin ve mallarının korunması gereken yerlerde açık hapishaneler inşaa etme projesini geliştirmek için sivil güvenlik kamera pazarında kendi yolunu bulan BAE Sistemlerinin yüksek enerjili gece görüş donanımıdır.
BAES_028065_492x277
Sivilleşmiş iktidar yapısı altındaki teknolojik gelişmenin bizi yaklaşık olarak toptan egemenliğin ve potansiyel imhanın ıssız, otomatikleşmiş bir manzarasına nasıl götürdüğünü göstermek için daha fazla yazmamıza gerek var mı ? Saat geç oldu ve ilgisizliğimizin bedeli itaat için yüksek talep yaratan cesur yeni dünya olacaktır.

Arkalarından veya düşündüklerinin peşinden gitmenin güvenli zemin olduğu gerçeği BAE Sistemlerine neden saldırmayı seçtiğimizin sebebidir. Saldırı yolyula anarşiye doğru kendi yollarında gittikleri için hapse atılanlarla olduğumuzu göstermek istedik:

Gianluca Iacovacci ve Adriano Antonacci
Marco Camenisch
Nicola Gai ve Alfredo Cospito

İçeride geçirdikleri her yıl için yıkıcı eylemler ikiye katlanacaktır. Kendi zamanlarında egemenliğe karşı silahlı hareket etmiş olan savaşçılara saygı.

‘FAI Yaşam & Eylemin yanında “Sacco & Vanzetti” Propaganda Çevresi’

23-30 Ağustos, Anarşist Tutsaklarla Küresel Dayanışma Haftası!

Kaynak: 325

* Bu röportaj, Sosyal Savaş Dergi’nin 4. sayısında yayınlanmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code