Atina’da Alexis’i anma eylemlerinde çatışmalar


Yunanistan’da Aleksis Grigoropulos’un polis tarafından katledilmesinin 6. yıldönümünde sokaklara çıkan binlerce kişi, katillerden hesap sordu. Eylemlere saldıran polis 200’ü aşkın kişiyi gözaltına aldı.

15 yaşında polis tarafından vurularak katledilen Aleksis Grigoropulos’u anmak için Atina Üniversitesi önünde toplanan 10 bini aşkın kişi, “Aleksis ölümsüzdür” yazılı pankartla parlamento binasının bulunduğu Sintagma Meydanı’na yürüdü. Buradan Aleksis’in katledildiği Eksarhia semtine doğru yürüyen kitle ile polis arasında çatışma çıktı.

Eylemciler, polisin tazyikli su, göz yaşartıcı gaz ve ses bombalarına taş, sopa ve molotofkokteyli ile karşılık verdi. Kitle bazı banka ve ATM’leri de yakarak tahrip etti. Polis saldırıları sonucunda 200’ü aşkın kişi gözaltına alındı.

Selanik’te düzenlenen eylemde de polis saldırısı yaşandı. Eylem yasağına rağmen Aleksis’in katledilmesinin hesabını sormak için toplanan kitle polis saldırısı ile karşılaştı. Kitle polise karşı taşlarla direnişe geçti.

Girit’te yapılan eylemlerde de polisle kitle arasında çatışmalar yaşandı.

Eylemlerin başlıca gündemlerinden biri de açlık grevindeki anarşist tutsak Nikos Romanos oldu. Sokağa çıkan kitleler 21 yaşındaki Nikos Romanos’la dayanışma içerisinde olduklarını gösterdiler.

Romanos, Aleksis Grigoropulos öldürüldüğünde onun yanında idi.

Yunanistan devleti, Aleksis’i anmak için yapılacak yürüyüşlere izin vermeyeceğini açıklamıştı.

Kaynak: Kızıl Bayrak

Heavy Clashes. Exarcheia 06/12/14 Athens from Ross Domoney on Vimeo.VİDEOLAR
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code