Yunanistan: Politeknik direnişinin yıldönümünde 20 bin öğrenci sokaktaydı

atina-politeknik-3Atina’da Politeknik direnişinin yıl dönümünde 20 bin öğrenci sokağa çıktı. Polisin saldırısına karşı göstericiler taş ve molotoflarla direndi.

20 binden fazla gösterici askeri cuntaya karışı isyanın ilk kıvılcımı olan Politeknik direnişinin 41. yıl dönümünde, direnişte hayatını kaybedenleri andı. Eyleme 7000’den fazla polis sevk edildi ve göstericilerle polis birkaç kere karşı karşıya geldi.

Direnişin yıl dönümünde bir araya gelen binlerce protestocuya polis saldırdı. Protestocular bibergazı, ses bombası ve jop ile 7 göstericiyi ve 2 gazeteciyi yaraladı. Yaralılar hastaneye kaldırıldı. Gösterilerde 73 kişi gözaltına alındı, 10 kişi tutuklandı. Çoğu protestocu polis şiddetine karşı yürüyüşe devam etti. Birçok gösterici ise polis saldırısına karşı taş ve molotof kullanarak direndi.

Yunanistan’da okullar bir haftadan itibaren işgal altında. Atina Üniversitesi rektörü Theodoras Fortsakis işgallere karşı okula polis çağırmış ve üniversiteyi 5 gün kapatmıştı. Polis üniversite kapılarına karakol kurarak öğrencielri içeri almamış iki öğrenciyi de yaralamıştı.

ATİNA’DA REKTÖR POLİS İLE ÜNİVERSİTEYİ KAPATTI

17 Kasım 1973’te ne olmuştu?

14 Kasım 1973’te Atina Politeknik Üniversitesi öğrencileri cuntaya karşı anti-emperyalist bir boykot başlattı. Kurdukları radyo ile halkı cuntaya karşı direnmeye çağırdılar.

17 Kasım 1973’e kadar süren boykot ve işgale karşı ordu üniversitenin çevresini sarar. Üniversiteyi tanklar ve ağır silahlarla basan askerler resmi rakamlara göre 34 öğrenciyi katleder. Gerçekte kaç kişinin yaşamanı yitirdiği ise bilinmemektedir.

Her yıl 17 Kasım günü, anma töreni önce Atina Üniversitesi Teknik Fakültesi binası önünde anma töreni düzenleniyor. Ardından da üniversiteden Amerikan konsolosluğu önüne kadar yürünüyor. Çünkü 17 Kasım katliamından ABD sorumlu tutuluyor.Kaynak: Revolution-news.com

Alıntı: Sendika.org

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code