Londra: Türk kapitalistlerinin balosunda Kobane eylemi

savoy11-300x22525 Ekim Cumartesi günü yaklaşık 50 kişi Kobane’yle dayanışmak için Savoy Hotel’de bir eylem düzenledi. Türk İngiliz Ticaret ve Sanayi Odası, küresel bir banka olan HSBC’nin sponsorluğunda büyükelçi ve ekonomi bakanı yardımcısının katıldığı bir balo düzenliyordu.

Eylemde Kürt gençleri ve diğer otonom grup ve bireylerle birlikte Londra’lı anarşist ve antifaşistler de vardı. Polisin olmamasından dolayı, eylemciler hotele ait yolu kapatarak pankart ve sloganlarla baloya girişleri tamamen kapadılar. Atılan sloganlar şöyleydi: “Biz Kobane’yiz, Kobane biziz”, “Alerta (Uyanık Ol), Alerta, Antifascista”, “No Pasaran (Geçit Yok)”, “IŞİD’i kim destekliyor, Türkiye destekliyor”, vs.

Gösteri  “IŞİD yemeğini” iptal etmedi, ancak baloya giden burjuvaları biraz salladı ve Savoy hotel yönetimine büyük sıkıntı yarattı. Daha da önemlisi, bu eylem Türk devletinin silahlarına karşı mücadele eden Türk ve Kürt gençleriyle birlikte Rojava’daki savaşçılarla dayanışma göstergesi oldu.

Polis yarım saatten fazla bir süre yoktu, daha sonra beş veya daha fazla minübüs dolusu geldi. Özel yolu boşaltmayaı başardılar ve “kamu düzeni” safsatalarından bahsederek kalabalığı tehdit ettiler..

Büyükelçi ve bakan yardımcısı görünmedi, ancak muhtemelen başka bir kapıdan girmiş olmalılar, çünkü 19:30’da konuşma yapmaları gerekiyordu. Misafirlere de çikolata çeşmesi sözü verilmişti.

Kaynak: 325

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code