Stockholm : 14,000 kişi neo-Nazilere karşı sokaktaydı (İsveç)


Onbinlerce antifaşist, küçük bir neo-nazi partisi olan “İsveçliler Partisi”nin Stockholm’un merkezindeki Gustav Adolf Meydanında gerçekleştirmek istediği mitingi engellemek için kentin merkezinde buluştu.

Neo-Naziler ayrıca Skeppsholmen adasında da bir yürüyüş gerçekleştirdiler. Orada da büyük bir kalabalık antifaşist grup tarafından protesto edildiler.

Maskeli bir grup antifaşist, “Irkçılığı Parçala!” sloganları eşliğinde neo-nazilere ve onlara kalkanlık yapan polise havai fişek ve duman bombalarıyla saldırdı. Bunun üzerine neo-Nazilerin yürüyüşü sürerken polisle antifaşistler çatıştılar. Polis göz yaşartıcı gaz bombalarıyla kalabalığa saldırdı.

Çıkan çatışmalarda en az 15 kişi gözaltına alındı..

Neo-Nazilerin yürüyüşünde aşağı yukarı yüz kişi vardı.

Kitlesel protesto öncesi, eylemcilere göz dağı vermek için 30-50 silahlı polis birimleri Stockholm’ün güneyinde bulunan Högdalen’deki Cyclops kültür merkezine bir baskın düzenledi; polis gerçekleştirdikleri baskına “anti-terör operasyonu” adını verdiler. Öyle ki, binadaki 40 kişiyi yulaf yerken yakaladılar.


Firatnews.org haberi:

Geçen hafta Malmö’de seçim kampanyasını başlatan ırkçı ve faşist ‘İsveçlilerin Partisi’ (SvP) dün öğleden sonra son gösterisini Stockholm’de yoğun protesto gösterileri karşısında güçlükle tamamlayabildi. Polisin barikatlar, köpekli ve atlı polisler ve zırlı araçlarla koruduğu ırkçıların gösteri yaptıkları meydan ve çevresi araba ve yaya trafiğine kapatıldı.

Malmö’de 6, Linköping’de 5, Göteborg’de 8, Stockholm’de 200 kişiyle gösteri yapan ırkçıların güvenlikleri ve ırkçı ve yabancı düşmanı propaganda yapabilmeleri için civar illerden takviye polis ekipleri devreye sokuldu.

Irkçılık karşıtları ve kadınlara saldırılar düzenlemekle tanınan SvP gösteri yaptığı her yerleşim biriminde yoğun ve kitlesel tepkilerle karşılaştı. Özellikle Göteborg, Malmö ve Stockholm’de yapılan gösteriler ırkçılık karşıtlığının yükselmekte olduğunu, her yaş grubundan insanların faşistlere karşı aktif tutum aldığını göstermesi açısından önem taşıyor.

Malmö ve Göteborg illerinde SvP karşıtı gösterilere 2000’şer bn kişi katılırken, Stockholm’de Facebook aracılığıyla örgütlenen gösteriye 10 bin kişi katılacağını bildirdi. Polis parlamento, saray ve opera binasının da aralarında bulunduğu çok geniş bir alana girişleri yasakladığı için ırkçılık karşıtları değişik yerlerde protesto gösterileri yaptıklarından gösteriye katılanların sayılarını tam olarak bilinmiyor. Ancak ırkçılık karşıtlarının büyük bir çoğunluğunun toplandığı “Kralın Bahçesi”nde en az beş bin ırkçılık karşıtı toplandı.

SvP’nin Opera binası önünde gösterisini yaptığı sıralarda ırkçılık karşıtları meydanlarda, sokaklarda ve ara caddelerde ırkçıları ve polisi protesto eden sloganlar attılar. Göstericilerin büyük bir çoğunluğunu protestolarını barışcıl bir biçimde sürdürürken, gençlerden oluşan küçük bir grubun polislere bengal ateşleri ve pet şişeleri attıkları gözledi.

Irkçıların meydana yaklaştığı sırada gösterinin tansiyonu yükseldi ve gençlerden oluşan bir grup barikatları devirerek meydana girmeye çalıştı. At, köpek ve zırlı araçlarla göstericilere saldıran polise gençler de sandalye, taş ve şişeler atarak karşılık verdiler. Kısa sürede yatışan olaylar sırasında üç polisin hafif olarak yaralandığı, polisin 15 civarında ırkçılık karşıtını göz altına aldığı belirtiliyor.

Irkçılık karşıtları SvP’nin gösterisi bitene kadar ırkçılık ve yabancı düşmanlığını protesto eden sloganlar atmayı sürdürdü.


Kaynak: Revolution-News

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code