Brezilya Konsolosluğu önünde protesto!

csm_dunyakupasi-protestosu-20-06-14--006-AA_d780095d52Brezilya’da yapılan Dünya Kupası’na ayrılan devasa bütçe ve buna karşı yapılan eylemlere yönelik polis terörü Türkiye’deki Brezilya Konsolosluğu önünde protesto edildi.

Direnişin Ritimleri, Brezilya’da düzenlenen Dünya Kupası organizasyonunu protesto etti ve FIFA’ya kırmızı kart gösterdi. Protestocular, ulaşıma, barınmaya ve sağlığa harcanması gereken milyarlarca doların FIFA organizasyonuna harcandığına dikkat çekerek, devlet şiddetine karşı dünya halklarının dayanışmasına vurgu yaptı.

Ritimleri ile İstanbul Süzer Plaza’da bulunan Brezilya Konsolosluğu önüne yürüyen protestocular, “Kimin kupası kimin parası!”, “FIFA’ya kırmızı kart!”, “Bu kupa kime?” ve “Endüstriyel futbola karşı ses çıkar!” sloganlarını haykırdı. Bir grup protestocu ritim çalarken, birkaç kişi ise top oynayarak endüstriyel futbolu protesto etti. Protestocular “Kupa için 8 işçi öldü”, “170.000 aile evinden oldu”, “Kupa için 14 milyar dolar harcandı” yazılı dövizleri sırtlarına yerleştirdiler ve konsolosluk önüne “Bu kupa kimin için” yazılı pankart astılar. Ritimler eşliğinde FIFA’ya karşı da kırmızı kartlar gösterildi.

Plaza girişi önüne gelindiğinde Direnişin Ritimleri adına basın açıklaması yapıldı. “Brezilya’da Dünya Kupası hazırlıkları kapsamında toplamda harcanan 15 milyar dolarlık 12 stadyum inşaatı, 900 milyon dolarlık güvenlik bütçesi (bunun içinde Türkiye’ye de biber gazı fişeği ve plastik mermi satan Condor firmasıyla yapılan 22 milyon dolarlık anlaşma da var) ve gerçekleştirilen kentsel dönüşüm politikaları nedeniyle yaklaşık 170 bin insan zorla evinden edildi” sözleriyle başlayan açıklamada, Brezilyalıların futbola harcanan bu bütçenin barınmaya, sağlığa, ulaşıma ve eğitime harcanması gerektiği fikriyle yaptıkları eylem yerlerde polis şiddetiyle karşılaştıkları ifade edildi.

Basın açıklamasının devamında Pernambuco’da Dünya Kupası için yapılan kentsel dönüşüm sebebiyle birçok insanın tazminatsız olarak evlerinden çıkarıldığı ve stada giden yol üzerindeki küçük esnafın yerinden edildiği bilgisi verildi. Açıklamanın devamında şunlar ifade edildi:

“Evsiz İşçiler Hareketi’ne göre stadyumların onarımına ve inşasına harcanan 4 milyar dolar ile 200 bin konut yapılabilir. Bununla beraber Dünya Kupası hazırlıklarında 8 işçinin iş cinayetine kurban gitmesi de halkın öfkesini arttırıyor. Brezilya hükümeti, polislerin olası bir grevini önlemek ve Dünya Kupası boyunca polislerin ‘performansını’ garanti altına almak için emniyet teşkilatına yüzde 15,8’lik maaş yapılacağını açıkladı.”

Açıklamanın ardından bir süre Süzer Plaza bahçesinde top oynanmasının ardından eylem sona erdirildi.

Kaynak: Kızıl Bayrak

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code