‘Korkularınızda Boğulacaksınız!’

10374877_142021889301920_83731007889957662_nİktidarın zaman zaman “kalkışma” zaman zaman “ayaklanma” gibi sıfatlarla anmaya çalıştığı, ama ısrarla, korkusundan isyan olarak niteleyemediği Gezi İsyanı’ nın yıl dönümüydü bugün.

İktidarın kelimelerinin arkasına sızan korkunun sokak sokak nasıl yer ettiğini ve ne menem bir şey olduğunu gördü İstanbul ve diğer şehirler.

İptal edilen vapur ve diğer taşıma araçlarıyla, sokaklara yeniçeriler gibi salınmış devletin kiralık katillerinin kan kokan nefesleriyle, sokak başlarına konumlandırılmış Tomalarıyla gördü, hissetti.

Öylesine büyük bir korkuydu ki bu, bir seneden beridir AKM önüne yaptıkları yığınak, parkın her daim gözetim altında tutulması yetmemişti. Başka şehirlerden getirilen polisler, günün her saati uçan polis helikopterleri plastik mermiler, gazlar bile silmedi korkularını.

İstanbul ve diğer şehirler devlet tarafından katledilen insanlarını, Gezi İsyanı’nda yaşadıkları milliyeti-cinsiyeti-sosyal farkındalıkları-takımları aşan kardeşliği unutmadıklarını göstermeye kararlı şekilde çıktılar meydanlara.

31 Mayıs 2014 hakkında yazılıp çizilecek çok şey olsa da üzerinde asıl durulması gereken devletin korktuğunun başına gelmiş olmasıdır:SOKAKLAR UNUTMAZ!

Gezi Ayaklanmasının yıldönümünde başta İstanbul olmak üzere, Ankara, İzmir, Hatay ve Adana’da sert polis müdahaleleri ve çatışmalar yaşandı. İstanbul’da yaşanan çatışmalarda en az 75 kişinin gözaltına alındığı bilgisine ulaşıldı.

Gezi Parkı direnişinin yıldönümünde Taksim başta olmak üzere birçok semtten Taksim Meydanı’na yapılmak istenen yürüyüşlere polis müdahalelerinde çok sayıda kişi yaralandı, çok sayıda kişi ise gözaltına alındı. Eylemlerde 126 kişi gözaltına alındı, 13 kişi yaralandı.

Taksim’deki çatışmaların Cihangir cephesinde bir kaç anarşist grup yan yana hareket etti. Cihangir’in sokaklarında barikat kuran anarşistler gün boyu polisle çatıştılar. Eylemler sırasında 4 anarşist gözaltına alındı.

Nurtepe’de yol blokajı

Dün gece yüzü maskeli yaklaşık 15 kişi, TEM’den geçen araçlara Nurtepe yol ayrımında taş atmaya başladı.

Daha sonra otoyola inen eylemciler, iki kamyonu durdurarak sürücülerden zorla anahtarlarını aldı.
Kamyoncular yüzü maskeli gruptan kaçarak kurtulurken, eylemciler kamyonları yan çevirerek yolu kesti. İhbar üzerine olay yerine gelen çevik kuvvet ekipleri gruba gazla müdahale etti.
Eylemciler, kamyonların anahtarlarını da alarak kayıplara karıştı. Olaylar sırasında TEM’de uzun araç kuyrukları oluştu. Biri yolda yan duran iki kamyon ise olay yerine gelen vinçle çekildi.

Kamyon şoförü Hıdır Ercan, “Yüzleri maskeli 15-20 kişi anahtarları aldılar. Yanlarında götürdüler. Polis gelince kaçtılar” dedi.

Eyüp Güzeltepe’de bir polis eylemciler tarafından molotofla yakıldı, aynı yerde bir polis de silahla kolundan vurularak yaralandı.

GÜNCELLEME:

Gözaltında tutulan arkadaşların durumu iyi,direkt kendileriyle konuştuk.Avukatlarla görüşme konusunda polisler sıkıntı çıkarıyorlar.Bazı arkadaşlara da kendilerinin olmayan ”bilye,havai fişek… ” gibi şeyleri dayatıyor polis.

İçerde Dışarda Hücreleri Parçala

İstanbul Anarşi İnisiyatifi

İstanbul Anarşi İnisiyatifi’nden Açıklama

“Bugün Cihangir ve İstiklalde başlayan direnişte Polisle yakın temasta coplanan ve plastik mermi isabet eden çok fazla yoldaşımız oldu. Yaralanan arkadaşlarımızın durumu şu an iyi. Gözaltında Olan arkadaşlarımızla ilgili olarak;Erkan Özcan Özen’i Cihangir İlköğretim Okulu civarında darp edilerek, Tolga Tezmen yirmiden fazla katilin ağır darbesiyle, Seyithan Aytekin ve Fatma Özdoğanı ise darp ederek gözaltına almışlardır. Arkadaşlarımızın durumu şuan iyi ancak dostlarımızla dayanışmak adına bir kaçımız Vatan Emniyete doğru yola çıktı.

Sokaklara çıkarken şunu haykırdık ve yine haykırıyoruz; SOKAKLAR UNUTMAZ…

Yaşasın İsyan Yaşasın Anarşi”

İstanbul Anarşi İnisiyatifi

NOT: Cihangir’deki çatışmalar esnasında, ŞOK marketin yağmalanarak bazı malların kamulaştırılması üzerine ESP’lilerin, bir kaç sermaye sevdalısının tepkilerinden politik çıkar devşirmek adına anarşistleri linç ettirme girişimi başarısız kaldı. ESP’nin sermayenin yanında tavır alarak anarşistleri bertaraf etme çabası anarşistler tarafından karşılıksız bırakılmadı. Bir müddet yaşanan tartışma ve arbededen sonra gruplar, polisle çatışmaya devam etti.

Ankara’da polis saldırısı ve çatışma

Gezi Parkı eylemlerinin Haziran İsyanı’na dönüştüğü 31 Mayıs 2013′ün yıldönümünde Ankara Dayanışması, forumları ve toplumsal muhalefeti direnişin merkezi Kızılay Meydanı’na 19.00′a çağrı yaptı. Saat henüz 19.00′a gelmeden binler Kızılay’a aktı, Atatürk Bulvarı’nı trafiğe kapadı. Polisin saldırısı ise gecikmedi. Gaz ve ses bombalarıyla, plastik mermilerle ve tazyikli suyla yapılan saldırı sonrası direniş Kızılay’ın farklı noktalarına yayıldı.

Gezi anması için Kızılay Meydanı’na yürüyen kitleye polisin müdahalesi sonucu hemen her sokakta devam eden çatışmalarda helikopterlerden göstericilere gaz atılırken, TOMA’lardan sarı su sıkılması dikkat çekti.

Gezi Parkı direnişinin yıldönümünde Ankara’da gerçekleştirilmek istenen anmaya polisin müdahalesi ile Mithatpaşa başta olmak üzere Mithatpaşa Caddesi’ne çıkan ara sokaklarda, Kurtuluş ve Sakarya başta olmak üzere birçok alana sıçrayan çatışmalar sürüyor. Polisin plastik mermi, sarı renkli tazyikli suyla müdahale ettiği eylemlerde çok sayıda gösterici gözaltına alındı. Özellikle Kurtuluş ve Sakarya civarında şiddetlenen çatışmalarda, göstericiler de polise, sapan, havai fişek ve taşlarla karşılık veriyor. Zaman zaman ses bombalarının kullanıldığı çatışmalarda yaralıların olduğu öğrenildi.

Polisin helikopterlerden eylemciler üzerine gaz bombaları attığı eylemde, Kurtuluş civarındaki eylemde resmi bir polis aracı göstericilerin üzerine sürüldü. Göstericilerin aracı taş yağmuruna tutması sonucu araçta bulunan iki polis zor kurtuldu. Ayrıca göstericiler zaman zaman eylem yaptıkları ana arterleri de trafiğe kapatıyor. Sakarya’daki gösterilerde de polisin dükkanların ve iş yerlerinin içine gaz bombası atması dikkat çekti.

Ankara Tuzluçayır’da polis müdahalesine karşı barikat kuruldu. Çatışmalar geç saatlere kadar sürdü.

Dersim’de Gezi çatışması

Gezi direnişinin yıldönümünde Dersim’de bir araya gelen göstericilere polisin müdahalesiyle olaylar çıktı.

Gezi direnişinin birinci yıldönümünde Dersim Cumhuriyet Meydanı’nda biraraya gelen bir grup barikat kurarak yolu trafiğe kapattı. Meydana gelen polisin kitleye gaz bombası ve tazyikli suyla müdahalesi üzerine başlayan olaylarda kitle de polise taş ve havai fişeklerle karşılık verdi.

Şiddetli çatışmalar, Cumhuriyet Caddesi üzerinde geç saatlere kadar devam etti.

Bursa’da Anarşist Karnaval’dan eylem


İzmir’de binlerce kişi ‘Gezi’ için yürüdü

Basmane Meydanı’nda toplanan binlerce kişi sloganlarla Gündoğdu Meydanı’na yürüdü. Başlangıçta göstericileri uzaktan takip etmekle yetinen polis daha sonra müdahale ederek 50 kişiyi gözaltına aldı.

Alsancak’ta kitle polise karşı parke taşlarından barikatlar kurarak eylemlerine devam etti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code