1 Mayıs yaklaşırken anarşist çevrelerin hazırlıkları [Güncellendi]

1505275_487520904707694_739142458024885125_n2014 1 Mayıs’ı için son haftaya girerken, İstanbul, Ankara, İzmir, Eskişehir  gibi kentlerde ikamet eden anarşist gruplar da hazırlıklarını sürdürüyor. Gezi Ayaklanmasının yıl dönümünün yaklaşması sebebiyle bu seneki 1 Mayıs’ın özel bir önemi var.  Klişeleşmiş ve rutinleşmiş karakterinden bağımsız olarak, tahakküm sistemiyle ezilenler arasındaki ölüm kalım mücadelesinde stratejik ve psikolojik bir rolü olan 1 Mayıs, bu sene anarşistler için AKP iktidarının totaliter, baskıcı ve toplumsal, ekonomik, psikolojik ve ekolojik olarak yıkıcı saldırılarına karşın 30 Mart seçimlerine endekslenmiş ve bertaraf edilmek istenmiş olan Gezi’nin isyancı ruhunun halen yaşadığını göstermek ve Gezide katledilen isyancıların hesabını sormak açısından önem arz ediyor.

Bu anlamda, ülke çapında çeşitli anarşist grupların 1 Mayıs hazırlıklarını görünür kılmak ve desteklemek amacıyla sizlerle paylaşmak istedik. Bu raporun eksik olduğunu düşünüyorsanız lütfen bizi bilgilendirin:

BALIKESİR

– Kara-Kızıl Kortej
“Balıkesir’de Kara-Kızıl kortejle 1 Mayıs’a Buluşma Yeri Kurtdereli Heykeli
Buluşma Saati 10:00 / 11:00
Saat 11:00 de Çarşamba Pazarına doğru yürüyüş

Dayanışmayla, direnişle…”

ANTALYA

MAKİ

DENİZLİ

– Karaşın Otonomu

Geçtiğimiz günlerde Denizli’de kurulan Karaşın Otonomu 1 Mayıs’ta isyanı büyütmeye çağırıyor!

EKMEK ADALET VE ÖZGÜRLÜK İÇİN 1 MAYIS’A

“İşte biz, tüm zamanların ölüleri,
yeniden ölüyoruz; ancak, bu kez
yaşamak uğruna.”

Subcomandante Marcos

Bir mayıs; bizim ilk defa faaliyete geçtiğimiz yerelimizde, geniş parantezde düşünüldüğünde ise ülkemizde ve tüm dünyada yıllardan beri bayram olarak kutlanageldi. Günün (emek mücadelesi temasıyla olsa dahi) kutlama havasında geçmesine tepkili olduğumuzu belirtmeyi öncelikle kendimize borç bilmekteyiz.

1 MAYIS BAYRAM DEĞİL İSYAN GÜNÜDÜR!
Haymarket’ten Gezi’ye, iktidarların korkulu rüyası olan bizler; ülkemizde ve dünyada sınıf savaşındaki tüm kayıplarımızı, devlet eliyle katledilen bütün kardeşlerimizi anmak için, emek sömürüsüne ve taşeronlaşmaya dur demek için, devlet eliyle açık açık yapılan doğa talanına karşı sözümüzü söylemek için, erkek egemen kültürün getirisi olan LGBTİ ve kadın cinayetlerinin sonunu getirmek için herkesi 1 Mayıs’ta dayanışmaya davet ediyoruz!

YAŞASIN ÖZGÜRLÜK
YAŞASIN ANARŞİ!

Karaşın Otonomu

BURSA

– Bursa Anarşist Karnaval

1 Mayis İşçi Bayramına karşı Anarşist Karnaval Kolektifi olarak kutlama kortejlerinin aksine isyan blogumuzu olusturmak icin toplaniyoruz! Devletin ve diger sozde emekci yanlisi sol fraksiyonlarin 1 Mayis isyan gununu israrla bayram gunune cevirme cabalarini sonlandirmak icin; tum anarsist, anti otoriter, hayvan ozgurlukcusu, punk , queer, lgbt ve tribun ultralari yoldaslarimizi 1 Mayista isyan dayanismasina cagiriyoruz!

Dayanisma ile…

Anarşist Karnaval Kolektifi

ESKİŞEHİR

– Eskişehir Anarşi İnisiyatifi

Anadolu Üniversitesi’nde 1 Mayıs çalışmaları

Bildiri:
“1 Mayıs, biz anarşistler için ne bir anma töreni ne de devlet otoritesi tarafından saptırılarak öyleymiş gibi gösterilmeye çalışılan, tepkisiz ve isyansız geçecek bir “Emek ve Dayanışma” günüdür. Tam aksine; devlete ve onun kurumlarına, sermayeye, faşizmin her türlüsüne, ırkçılığa, cinsiyetçiliğe, homo/transfobiye, patriyarkaya, militarizme, türcülüğe, ekolojik soykırıma, baskılara ve tutuklamalara, genel olarak otorite ve baskının her biçimine karşı mücadele günüdür. 1 Mayıs 1886’da anarşist işçilerin başlattığı direniş bizler için hala isyan günüdür.

Devletler var olduğundan bu yana şiddetini meşru kılmış; varlığını bu şekilde sürdürmüştür. Biz biliyoruz ki iş cinayetlerinin, faili meçhullerin, eylemlerde katledilenlerin, sakat bırakılanların, doğa talanının ve planlı katliamların baş sorumlusu devletlerdir.

İnsan avı edasıyla örgütlenme moduna sokulmuş bu günü uygun adım yürüyüş ve bayrak sallama mottosundan kurtarmak; 1 Mayıs’ın gerçek anlam ve amacını hepimizin tekrardan hatırlamasını sağlayacaktır. İktidarların yaşamlarımıza olan saldırısı kesilmediği sürece kendimizi savunmamız, otoriteye karşı şiddetimiz, öz savunmamız en doğal hakkımızdır.

Bu minvalde bütün anti-otoriter ve anarşist arkadaşlarımızı, 1 mayısta ekmek, adalet ve özgürlük için isyanımızı haykırmaya çağırıyoruz.

Biz afrika’da kanat çırpan kelebeğin, Kuzey Amerika’da yarattığı kasırgayı istiyoruz. Biz kaos istiyoruz!”

Eskişehir Anarşi İnisiyatifi

Fotolar: Anarşist Herif

İZMİR

– Ege Anarşi İnisyatifi

1 Mayıs Stikırları

– Anarko-Feminist Hareket / İzmir

ANKARA

– ANTİ-OTORİTER BLOK
AKLEN MUAF, ANKARA ANARŞİ İNİYATİFİ, ANKARA HAYVAN ÖZGÜRLÜĞÜ AKTİVİSTLERİ, GÜNDEM ÇOCUK, KAOS GL, PEMBE HAYAT, ÖTEKİ BİSİKLET, SOLFASOL, TAÇANKA ANARŞİST KOMÜNİST KOLEKTİF.

1 Mayıs Bildirisi

– Ankara Anarşi İnisiyatifi

1 Mayıs Bildirisi ve Afiş Çalışması

Taçanka Anarşist Komünist Kolektif’in 1 Mayıs çağrısı

Afiş Çalışmaları

İSTANBUL

– İstanbul Anarşi İnisiyatifi

1 Mayıs Bildirisi: “İLK TAŞI EN HAYALPERESTİNİZ ATSIN”

– K A R Ş I

Stikırlama Çalışması

– Devrimci Anarşist Faaliyet – Lise Anarşist Faaliyet

DAF Bildirisi

LAF Bildirisi

Afiş Çalışmaları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code