Barselona: Sivil itaatsizlik eylemi çatışmayla sona erdi


Yaklaşık 10,000 kişi, 2011’de “Parlamentoyu Durdur” eylemlerinden yargılanan yoldaşlarla dayanışmak, aynı zamanda İspanya’nın şiddetli kesintileri içeren yeni yasaları protesto etmek için sokaklara döküldü. Anarşistler ve diğer kolektifler de kesintilere karşı sosyal ve ekonomik bir silah olarak sivil itaatsizlik hakkını vurgulamak için insanları sokaklara çağırdılar.

Madrid’de geçen hafta boyunca gerçekleşen ayaklanmalar ve ona karşı polis şiddetiyle eş zamanlı olarak Barselona’da da öfke patlak verdi. Eylem başlardan sakindi, daha sonra anarşistler adalet sarayının önündeki polislere yönelik saldırılar gerçekleştirdiler. Daha sonra Ciutat Vella’ya gelen eylemciler burada bankalara saldırdılar. Via Laietana’da da emlak ofislerine ve bankalara yönelik saldırılar gerçekleşti. Cathedral Mossot’taki plazaya yönelik gerçekleştirilen saldırıdan sonra polis kitleyi dağıtmak için “ses panzerleri” kullandı. “Kara Blok” olarak hareket eden anarşistler polise şişe ve taşlarla saldırdı, çöp kutularını ateşe vererek barikatlar kurdu. Çatışmalar bir kaç saat sürdü.

“Parlamentoyu Durdur” eylemlerinden yargılanan 20 kişi için savcılar 3 yıl hapis istedi. Madrid’de, Bask Bölgesinde, Burgos’ta ve Endalusia’da başlayan eylemler 2014 boyunca süreceği tahmin ediliyor. Barselona eylemleri bitmeyecek çünkü Nisan ayında polis 17 yıldır faaliyet gösteren “Can Vies”i tahliye etme girişiminde bulunacak. Tabii polis işini kolay kolay yapamayacak. Eylemciler orada hazır olacaklar. Ayrıca 1 Mayıs eylmelerinin de çatışmalı olması bekleniyor.

Kaynak: TAKKU

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code