Yunanistan: Alexis’in katledilişinin 5. yıldönümünde eylemler

PC060037Alexandros Grigoropoulos’un polis tarafından katledilmesinin üzerinden tam beş yıl geçti. Aralık ayaklanması olarak hafızalara kazınan kıvılcımı yaratan bu olay tüm dünyadaki polis ve devlet karşıtı öfkeyi yeniden tetiklemişti. Ve o öfke şu an halen dinmiyor. Polis var oldukça, devlet egemenliğini sürdürdükçe, sokağın öfkesi kabarmaya devam ediyor.

Alexis’in katledilmesinin 5. yıldönümünde Atina ve Selanik’te onbinlerce insan sokaklara döküldü. On binlerce insan Alexis’i anarken, polise öfke kustular. Sakin geçen gösteriler yer yer polisin taciz ve tahrikleri sonucu çatışmaya dönse de, büyük çaplı çatışmalar yaşanmadı. Sabahın erken saatlerinden itibaren polis çeşitli baskı teknikleri uyguladı. İngiltere’de olduğu gibi polis Atina’daki eylemde kalabalığıon etrafını sarma tekniği uyguladı. Bir çok eylemcinin üzeri aranarak yürümelerine izin verildi. 14-15 yaşındaki öğrencileri gözaltına aldı.

Bu sırada, Atina’nın Aigaleo semtindeki bir karakola saldıran anarşistlerle polis arasında çatışmalar yaşandı.

Çatışmalar Atina’nın Exarcheia semtinde gece yarısına kadar şiddetlenerek devam etti. Anarşistler sokaklara barikat kurdu ve polise molotoflarla karşılık verdi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code