Ethem Sarısülük davasında polis saldırdı (Ankara)

644472_722971467731030_1215002238_nEthem Sarısülük’ün katili polis Ahmet Şahbaz davanın ikinci duruşmasına gelmedi. Ethem’in avukatları mahkemenin katilin kaçmasına seyirci kaldığını söyledi. Mahkemenin tutuklama talebini reddetmesine tepki gösteren kitlenin C kapısına yürümesi üzerine polis saldırıya geçti. Saldırı hastaneye kadar uzandı. 19 kişi gözaltına alındı, biri ağır onlarca kişi yaralandı

Tiyatro bu celsede de sürdü: Katil saklanıyor, savcı uyukluyor, mahkeme aklıyor

Ethem Sarısülük Davası’nın 23 Eylül’de gerçekleştirilemeyen ilk duruşması bugün görüldü. Duruşma öncesi bomba ihbarı gerekçe gösterilerek salona köpek sokularak arama yapıldı. Arama sırasında katil polis Ahmet Şahbaz’ın avukatları içeri alınırken, Sarısülük ailesi ve avukatları bekletildi.

Arama işlemlerinin ardından salona girişler başladı. Duruşma açık olarak yapıldığı için salon büyük oranda dolarken, çok sayıda jandarma ve polis olması da dikkat çekti.

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından görevden alınmanın aksine Urfa’ya tayin edilen Ahmet Şahbaz duruşmaya getirilmedi. Şahbaz’ın avukatları polisin ifadesinin Urfa’da alınmasını istedi. Ethem’in avukatları ise mahkemenin yakalama kararı çıkartmasını istedi. Mahkeme heyeti sanığın yakalanması talebini savcıya yöneltince uyuklayan savcı yerinden doğruldu ve “İddianame mi okunacak” diye sordu. Salonda gülüşmeler olurken, “Günaydın” sesleri de geldi. Konuyu anlayan savcı, tutuklamanın reddini, Urfa’da dinlemenin ise kabulünü istedi.

Mahkeme heyeti de “kaçma şüphesi yok” diyerek tutuklama istemini reddetti. Bunun üzerine Ethem’in avukatı Kazım Bayraktar “Katil geçen celse kimliğini gizlemişti. Şimdi ise tamamen kaçıyor. İktidar, polis, yargı birlikte çalışıyor” diye seslendi.

Dava 2 Aralık’a ertelendi.

Kaynak: Sendika.orgBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code