Anarşist Ilya Romanov askerlik şubesi önündeki patlamada yaralandı (Rusya)

x_f0b5158846 yaşındaki Rusyalı bir anarşist olan Ilya Romanov, 26 Ekim’de elinde bir ev yapımı bombanın patlamasıyla yaralandı. Kaza Rus Ordusuna ait askere alma ofisinin bulunduğu binanın yanında gerçekleşti.

Yerel polis, Cumartesi sabahı bir anarşistin ellerinde ev yapımı bir bombanın infilak ettiğini açıkladı. “Adamın sol eli koptu ve hastaneye kaldırıldı.”

Ilya Romanov polis tarafından sorgulandı. “Ev yapımı patlayıcı aygıtın” aslında bir fişek olduğunu iddia etti.

Kitle medyası, hemen polisin Ilya’Nın yaşadığı apartmana baskın düzenlediğini ve evden radikal yayınlar ve bomba yapımında kullanılan çeşitli kimyasallar bulduğunu servis etti.

Ancak, alternatif bir kaynak polisin baskın sırasında boş bir soda şişesi, Ilya’nın 16 yaşındaki kızına ait bazı mikroskop elementleri ve içerisinde bilinmeyen beyaz bir madde bulunan bir teneke kutu dışında olaya dair herhangi bir şey bulamadığını belirtiyor. Bununla birlikte, polis muhalif basından oluşan arşivine, Ilya’nın kişisel mektuplarına (2002-2012 yıllardaki tutukluluğu sırasında gelen mektuplar), laptopuna ve kimliğine el koydu.

1980’lerden bu yana anarşist ve devrimci çevrelerde mücadele eden Ilya Romanov 2002’de tutuklanmış ve 10 yıl hapis yatmıştı. Daha önce Rusya’da “Yeni Devrimci Alternatif“, Ukrayna’da ise “Odessa Komsomolu” örgütlerinden yargılandı. Ona yönelik suçlamalar, kuyumcu mağazalarından ve döviz bürolarından kamulaştırmayı, yasadışı küçük silah kaçakçılığını, Ukrayna’daki SBU (eski KGB) ofisinin bombalanmasını kapsıyordu. Ilya tüm suçlamaları reddetti, mahkeme öncesi tutukluluk süresince psikolojik ve fiziksel işkenceye maruz kaldığını iddia etti. Açlık grevlerine girdi ve mahkeme salonunda damarlarını kesti. 2012 Aralık’ında da serbest bırakıldı.

Kaynak: FROM RUSSIA WITH LOVE

İngilizce Çeviri: Act for freedom now

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code