Kazova Direnişi

562314_417401528381620_387814543_nİşçilerin haklarını, paralarını, makinelerini gasp edip kaçan Somuncu ailesi yıllar boyunca işçileri hırsızlıkla suçluyor, çantalarını dahi kontrol ettiriyordu. Gerçek hırsızlar kimler?

Tasarruf için ışıkları kapatın yazıyorlardı ama işçiler 60-70 derece sıcaklıkta çalışırken kendileri çift klima ile serinliyordu.

Yiyecek içeceklerin yenmesini yasaklayıp, kendileri günün her saatinde kebapları seçiyordu.

İşçileri 1 haftalığına tatile gönderip o sırada çalışan makineleri kaçıran, yeni makineleri binanın başka bir tarafına geçirip araya da duvar ören; sırf işçilerin paralarını, tazminatlarını ödememek için fabrikayı karısının üzerine geçiren Kazova’nın patronları uzun süredir ortalıkta yok.31 Aralık’tan beri direnen, 28 Haziran’dan itibaren fabrikayı işgal eden işçiler artık sömürüsüz, efendisiz, onurlu bir yaşam kurmak istiyorlar.

Mahkeme direnişçi işçilerden birine duvarın öteki tarafına geçirilen makineleri emanet etmiş, yani yediemin olarak belirlemiş. Bunun karşılığında ise işçi arkadaşımız para alacak mahkemeden. Mahkeme parasını, tamir edecekleri makinelerin üretimine ekledikten sonra yeni bir yer tutacak ve kimsenin eline bakmayacaklar.

Bu süreçte hem manevi hem maddi desteğe ihtiyaçları olacak. Vakko’dan Sarar’dan, Lacoste’dan değil, asıl üreticilerden, işçilerin kendisinden satın alalım, tutacakları atölye için destek olalım. Aynı kazak logolusu 200 lira, logosuzu 30 lira 🙂

Alıntı: Abbasağa Forumu (sosyal medya)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code