Bogota ve Medellini’de çiftçilerle dayanışma eylemleri ve barikatlar (Kolombiya)

1236893_218758288287319_1145383049_nPerşembe günü Kolombiya’nın başkenti Bogota’da 30,000’den fazla insan 10 gündür direnişte olan küçük çiftçilere detek için bir yürüyüş gerçekleştirdi. Eylem esnasında kitleye sürekli tacizde bulunan polisle anarşist gençler arasında çatışma çıktı. Gençler polise taş ve şişelerle saldırdı. Yollara barikatlar kuruldu. Bazı mağazaların camları kırıldı. Çıkan çatışmada polis bir hayli yıpranırken, eylemci gençler hazırladıkları boya bombalarıyla polisi rengarenk boyadılar. Çatışmalarda 40 kişi gözaltına alınırken 37 polis ve 150 eylemci yaralandı.

Bu sırada Kolombiya’nın başka bir kenti Medellin’de de çiftçilerle dayanışma eylemi vardı. Eylem sonrasında polisle göstericiler arasında çatışmalar çıktı.

Kolombiya’da çiftçiler geri adım atmıyor

Deutsche Welle’nin haberine göre, ülkede çiftçiler yaklaşık iki haftadır tarım politikalarını, Kolombiya’nın diğer ülkelerle imzaladığı Serbest Ticaret Antlaşması’nı, sübvansiyonların kesilmesini ve hükümetin ürünlerine düşük fiyat biçmesini düzenledikleri grevlerle protesto ediyor. Çiftçilerin protestolarına, tır şoförleri ve maden işçilerinin de katıldığı bildiriliyor.

Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, perşembe günü yaptığı açıklamada, tarım sektörünün krizde olduğunu kaydetti. Santos, bir televizyon kanalındaki konuşmasında, gübre ve haşere ilaçları için bir fiyat kontrolü yapılacağını ifade etti. Protestocular, ülkede tarım sektörünün, Serbest Ticaret Antlaşması ile artan rekabet nedeniyle zarar gördüğünü savunuyor.

Alıntı:Washington Post

Bogota

Medellin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code