100 gündür direnen THY işçileri ne istiyor?


Bir THY işçisinin anlatımıyla;

– Ölümü de doğumu da yaşayabilmek, aklınıza özel gün ve an denilince her ne geliyorsa hepsini görmek istiyoruz.

– 24 saate indirilen dinlenme sürelerimizin yeniden 36 saate çıkarılmasını istiyoruz. Zira 18-19 saat süren bir uçuş sonrasında bilimsel kriterler dinlenme süresi için ne diyorsa o olsun istiyoruz!

– Biyolojik saatimizi zorlamayan, sağlığımızı tehdit eden iş saatlerinin düzenlenmesini istiyoruz

– Sağlık raporu kullandığımız için işten çıkarılmak istemiyoruz. Üzerimizde uygulanan mobbing yüzünden çok sayıda arkadaşım uçuşa hasta hasta gitmek zorunda kaldı. Bir arkadaşımın kulak ağrısı olduğu halde uçuşa zorlanması, kulak zarını patlattı. Kulak zarımız yerinde kalsın istiyoruz.

– Uçuş güvenliği istiyoruz. Ama önce sizler için! Uluslararası emniyet standartları sağlansın, sizleri güvenle taşıyalım istiyoruz.

– Bir söyleyin, çok şey mi istiyoruz?

– Çok şey mi istedik de, THY yönetimi masada bizleri dinleme zahmetinde dahi bulunmadı ve “%3+3’lük zam dışında hiçbir şey konuşmayacağız. Siz alacağınızı aldınız” dedi. Çok tehlikeli şeyler mi istedik de taleplerimiz “bomba” tesiri yaratacakmışcasına 5000 polis dikildi karşımıza.

– Hakkımız olanı istiyoruz, fazlasını değil. Grev kırıcılığını örgütleyen THY yönetimi dilediği kadar taleplerimizi başkalaştırmak için çaba sarf etsin tarih, üretenleri yazacak.

– Söz grev kırıcılığına gelmişken bir parantez daha açayım. Yasada “grevdeki işçilerin yerine başkaları çalıştırılamaz, grevci işçinin işleri başkasına yaptırılamaz” hükmü çok açık belirtilmesine rağmen THY işvereni yapılmaz denen ne varsa yaptı. Bu konuda THY yönetimine açtığımız dava lehimize sonuçlandı, şimdi adaletin tecelli etmesini, hukukun uygulanmasını bekliyoruz.

Alıntı: Abbasağa Dayanışma Forumu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code