Polis Taksim’de Berkin Elvan’a destek eylemine saldırdı

İSTİKLAL 2Gezi direnişi sırasında Okmeydanı’nda kafasına polisin attığı gaz bombasının isabet etmesi sonucu yaralanan Berkin Elvan’ın ve Gezi direnişinde yaşamını yitirenler için Taksim Tramvay Durağı’nda yapılmak istenen basın açıklamasına polis saldırdı.

Gezi direnişi sırasında Okmeydanı’nda kafasına polisin attığı gaz bombasının isabet etmesi sonucu yaralanan ve 43 gündür yoğun bakımda olan Berkin Elvan ve Gezi direnişinde yaşamını yitirenler için Taksim Tramvay Durağı’nda yapılmak istenen basın açıklamasına polis müdahale etti. Polis, Taksim Meydanı’nda bir araya gelen yurttaşları, kalkan ve copla müdahale ederek İstiklal Caddesi’ne yönlendirdi. Polis müdahalesinin ardından İstiklal Caddesi’nde tekrar bir araya gelen yüzlerce kişiye biber gazı ve boyalı mermi kullanarak müdahale eden polis, kitleyi Galatasaray Lisesi’ne doğru sürükledi. “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Her yer Taksim her yer direniş” sloganları atarak ara sokaklara dağılan kitle Galatasaray Lisesi önünde tekrar bir araya gelmeye başladı. Müdahale sırasında çekim yapmak isteyen foto muhabir Mürsel Çoban Taksim Hill Otel önünde polis tarafından darp edilirken, polisin gazetecilerin çekim yapmasını engellemeye çalıştığı belirtildi.

Polisin müdahalesi sırasında yaralananların olduğu öğrenilirken, İstiklal Caddesi üzerindeki polis müdahalesi devam ediyor. Öte yandan, Taksim Meydanında bekleyen çok sayıda kişiye de polis tarafından tazyikli su ve plastik mermiyle müdahale edildi. Ara sokaklarda eylemciler barikat kuruyor.

Antakya’da polis saldırısı: En az 7 yaralı
saldiri_polis_513
Hatay Valiliği’nin gösteri ve eylemlere kapattığı Ulus Alanı’nda basın açıklaması yapmak isteyen grup, saat 18.00 sıralarında Saray Caddesi’nde toplandı.

Güncelleme 20:40 Hatay Barosu’na kayıtlı bir avukatın verdiği bilgiye göre eli sopalı kişiler halka saldırırken polis bu gruplara müdahale etmedi.

Gezi Parkı operasyonları kapsamında tutuklanan arkadaşlarının serbest bırakılması için biraraya grup, polisin izin vermemesi üzerine, oturma eylemine başladı. Bunun üzerine polis göstericilere biber gazıyla müdahale etti.

Göstericilerle polis arasında yaşanan arbede ve tartışmaların ardından gelen müdahale sonrası, göstericiler ara sokaklara çekildi. Ara sokaklarda müdahale devam etti. Antakya’da polis saldırısında yaralanan Görkem Zeyfeoğlu’nun kaburgasında çatlak tespit edildi. Şehirden bunun dışında en az 6 yaralı daha olduğu bilgisi geldi.


Polis Silah Çekti Eylemciler Kovaladı 31.7.2013 ile spamista

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code