İzmir’de trans cinayetlerine karşı eylem

1004832_466461100116626_1921003702_nİstanbul’da geçtiğimiz hafta Gaye adlı bir trans kadın evinde ölü bulununmuştu. Kendisinden haber alınamayan Gaye’nin Beyoğlu Aynalıçeşme’deki evinde bir nefret cinayeti sonucu hayatını kaybettiği ortaya çıkmıştı.

9 Temmuz’da da Aydın’ın Kuşadası’nda transfobik bir nefret cinayeti yaşanmıştı. Dora adlı trans kadının öldürülmesinin ardından 8 farklı şehirde trans cinayetlerine karşı eylemler düzenlenmişti.

Son günlerde artan transfobik saldırı ve cinayetlere dur demek için İzmir’de yüzlerce homofobi/transfobi karşıtı sokaklara çıktı ve Trans cinayetlerinin politik olduğunu yeniden hatırlattı.

Anarko Feminist Hareketi’nin çağrısıyla trans cinayetlerine dur diyenler bir yürüyüş gerçekleştirdi

Özge, Dora ve Gaye’dn sonra İzmir’de trans birey olan Doğa’nın toplum baskısına dayanamayarak intihar etmesi, Anarko Feminist Hareketi’nin çağrısıyla protesto edildi. LGBT bireyler, saat 19.00′da Alsancak İskelesi’nde bir araya gelerek Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde yürüdü. Yürüyüşte “Susma haykır, translar vardır”, “Transfobi vuruyor, devlet koruyor”, “Transfobik devlet, yıkacağız elbet” sloganları attı.

Kıbrıs Şehitleri Caddesi’ndeki basın açıklamasında her gün onlarca LGBT bireyinin ölüm haberlerinin geldiği, trans bireylerin toplum ve devlet tarafından ötekileştirildiği ifade edildi. LGBT bireyler, kasıtlı kırımın son bulmasını, öneyargı, ayrımcılık, nefret söylemi ve polisin işkencesine karşı haklarının korunmasını istedi.

Kaynak: Sendika.org

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code