ABD’de, Kaliforniya’da kitlesel açlık grevleri sürüyor!

prisonpics

New York Civil Haklar Birliği’nin, [NYCLU – New York Civil Liberies Union] tecrit hücresindeki yaşamı gösterme amacıyla hazırladığı bir “sahte hücre”.

Pelican Bay Devlet Cezaevi, Kaliforniya

ABD-Kaliforniya’da 8 Temmuz Pazartesi günü, eyalet cezaevi sistemi uygulamalarına karşı 30.000 tutsak kitlesel açlık grevi ile birlikte aynı zamanda yine cezaevindeki zorunlu çalışmaya karşı da greve başladı. Cezaevi’nde zorunlu çalışma karşılığı mahkumlara saat başına 0.30 ABD doları ödeme yapılıyor. 2 milyonun üzerindeki tutsağın bulunduğu, özelleştirilmiş cezaevlerinin de varolduğu ABD’de cezaevlerindeki zorunlu çalıştırma, “içerideki” kölelik biçimine dair önemli bir gösterge.

2011 yılında, Kaliforniya’daki tutsaklar, iki kez üç haftalık açlık grevi gerçekleştirmişlerdi ve yine 2011’deki üçüncü açlık grevine, Kaliforniya’daki 33 cezaevinden 12.000 dolayında tutsak katılmıştı. 2011’deki açlık grevi eylemlerinin ardından, otoriteler bazı değişiklikler yapmayı kabul ettiler, ancak iki yıl sonra bu değişiklikler ya hiç gerçekleştirilmedi ya da bazı yerlerdeki koşullar daha da kötüleşti.

San Quentin Devlet Cezaevi, Marin, Kaliforniya

“Bu muhtemelen ABD tarihindeki en büyük cezaevi grevi. Tutsakların, uzun süreli tecrit cezası, toplu cezalandırma, yönetimin keyfi uygulamaları ve diğer dehşet verici cezaevi koşulları da dahil olmak üzere, bir çoğu işkence olarak değerlendirilebilecek uygulamalara karşı beş talebi var. Grev, Kaliforniya Cezaevlerindeki farklı ırk ve uluslardan tutsakları birleştirmiş bulunmakta.” Karşı Saldırı Haber Ağı,

3.000’den fazla tutsak, -bazıları 20 yıldan daha uzun bir süredir- hiç kimseyle görüştürülmeden, ve pencereleri olmayan tecrit hücrelerinde tutuluyor. Tüm Kaliforniya’da ise, 12.000’den fazla tutsak tecrit hücrelerinde bulunuyor. Bu tutsakların 4527’si süresiz olarak SHU hayatını sürdürüyor.

Açlık grevindeki tutsakların beş temel talebi;

1- Toplu Cezalandırmaya ve Yönetimin Keyfi Uygulamalarına Son
2- Bilgi Toplama (Debriefing) Politikasının Kaldırılması ve Aktif/Pasif Çete Statüsü Kriterinin Değiştirilmesi.
3-ABD Güvenlik ve Suistimal Komisyonu’nun, 2006’daki ABD Cezaevlerindeki uzun süreli tecrit cezasına son vermeye yönelik önerilerinin uygulanması.
4- Yeterli ve Besleyici Yiyeceklerin Sağlanması
5- SHU*1 ‘da yaşayanlar için Yapıcı Programların ve Ayrıcalıkların Sağlanması ve Geliştirilmesi. (Spor Salonu, Kütüphane ve Eğlence gibi sosyal etkinliklerin yaratılması ve erişimin arttırılması)

“Sadece burada, Pelican Bay Hapishanesinde değil, dünyanın her yerindeki cezaevlerinde uygulanan devlet destekli işkenceye karşı barışçıl protestomuza desteğinizden ötürü minnettarız. Sadece kendi koşullarımızı iyileştirmekle sınırlı olmayan, aynı zamanda dünyadaki tüm tutsaklar ve baskı görenlerle dayanışmak için başlattığımız açlık grevi ve çalışmama eylemimize Kaliforniya’daki cezaevlerinden şimdiye kadar 30.000 tutsak katıldı, ” 9 Temmuz’da, Pelican Bay’deki açlık grevinde olan tutsaklardan 4 temsilci’nin ( Todd Ashker, Arturo Castellanos,Sitawa Nantambu Jamaa (Dewberry), Antonio Guillen) açıklamasından bir bölüm;

Şimdiye kadar tutsaklarla çeşitli biçimlerde dayanışmalarını ifade edenlerden Siyonizme Karşı Uluslararası Yahudi Ağı,
“Hem İsrail, hem de ABD, hapsetme (özellikle tecrit cezası) ve gözetmeyi politik baskı araçları olarak kullanıyor -sıklıkla da teknoloji ve eğitimlerini paylaşmakta. ABD’de, endüstriyel cezaevi kompleksleri Amerikan ırkçılığının merkezi önemdeki bir parçası olarak; siyah ve esmer gençliği bezdirmek ve hapsetmek; bedenlerine gaddarca davranmak, ve farklı toplulukları yok etmek için kullanıyor. İsrail, ABD’deki ve diğer yerlerdeki polis güçlerinin kitle kontrolü eğitiminde önemli bir rol oynamakta ve İsrail ile ABD, gözetleme ve baskı araçları teknolojilerini karşılıklı olarak paylaşıyorlar.” açıklamasını yaptı. Aynı zamanda Filistinli eski politik tutsaklar da açlık greviyle dayanışma açıklamaları yaptılar.

Hepimiz Trayvon Martin’iz, bütün bu aşağılık sistem suçlu!

Tutsaklarla Dayanışma, SHU=Devlet’in işkencesidir!

Tek güvenli topluluk, örgütlü bir topluluktur!

Hapishanelerin yok edilmesini destekleyen Queer’ler. Lagai Queer İsyanı

Açlık Grevi’ndeki Tutsaklarla Dayanışma ‘nin hazırladığı video için aşağıdaki linke bakabilirsiniz… (İngilizce.)
http://www.youtube.com/embed/sw4bgeZpgdU?feature=player_embedded

16 Haziran, Pelican Bay Cezaevi açıklama:

“Tüm sevdiklerimize ve destekleyenlere, teşekkür, dayanışma, sevgi, ve saygımızla.

Uzun süreli tecrit cezasına son vermek için kolektif mücadelemize dair kısaca yeni haberlerden bahsetmek istiyoruz. Beklenildiği gibi, barışçıl eylemimimize CDCR tarafından buradaki 14 arkadaşımıza yönelik misillemeyle yanıt verildi, 2011’deki yaşananlara benzer bir şekilde gerginliği arttırıyorlar.

Özellikle, 11 Temmuz’da İdari Ayırma Bölümü’ne (Administrative Segregation) yerleştirildik, ki burası SHU’dan daha kötü bir işkence mekânı. CDCR tarafından, azmimizi kırmak ve ölümlerimizi hızlandırmak için gerçekleştirilen bu berbat uygulamaya rağmen, yine de güçlüyüz ve hep birlikteyiz! Davamıza %100 bağlıyız ve CDCR taleplerimizi kabul eden yasal olarak bağlayıcı bir anlaşmayı imzaladığında barışçıl eylemimize sonlandıracağız.

Lütfen Kaliforniya Disiplin ve Rehabilitasyon Departmanı*2’nın yaşamlarımızı ve ailelerimizin yaşamlarını yok etmesini durdurma mücadelemize katılın.

Yalnızca sizin desteğinizle taleplerimizi kazanabiliriz!

Dayanışmayla,

Pelican Bay Devlet Cezaevi – SHU, Short Corridor Temsilcileri

– Todd Ashker, C-58191, PBSP-SHU, D4-121

– Arturo Castellanos, C-17275, PBSP-SHU, D1-121

– Sitawa Nantambu Jamaa (Dewberry), C-35671, PBSP-SHU,D1-117

– Antonio Guillen, P-81948, PBSP-SHU, D2-106

Detaylı ve güncel bilgi almak için, Açlık Grevi’ndeki Tutsaklarla Dayanışma‘nın internet sitesine bakabilirsiniz.
http://prisonerhungerstrikesolidarity.wordpress.com/

Dipnotlar:
SHU*1: Security Housing Unit. Tehlikeli ya da şiddetli psikiyatrik hasta olarak kategorize edilmiş tutsakların tutulduğu özel “güvenlikli” bir bina ya da binanın bir bölümündeki tecrit cezası. Tutsaklar, “politik” tutuklular da dahil olmak üzere süresiz olarak SHU’ya kapatılabiliyorlar. İngilizce özet bilgi almak için, http://en.wikipedia.org/wiki/Supermax_prison adresine bakabilirsiniz.
CDCR*2: Kaliforniya Disiplin ve Rehabilitasyon Departmanı – California Department of Corrections and Rehabilitation

Kaynaklar:
Samidoun, Filistinli Tutsak Dayanışma Ağı

Açlık Grevi’ndeki Tutsaklarla Dayanışma

Amerika Çalışmaları Enstitüsü,

Siyonizme Karşı Uluslararası Yahudi Ağ

Karşı Saldırı Haber Ağı

Tecrit Takibi

Haberi Hazırlayanın Notu:
Türkiye’de hükümete yakın sermaye gruplarının sahibi olduğu ana akım medya haber organları; -tv ve gazeteler dahil olmak üzere- birbirlerinden kopyala-yapıştır haberlerle yayınladıkları “kendi haberlerinde” açlık grevini ya hiç görmedi, ya da “haber değeri” taşıdığını düşünüp yayınladıklarında, haberlerini “Diğer yandan tek kişilik hücre cezası mahkum başına masrafların 60 bin dolar artmasına sebep oluyor. Çünkü bu mahkumlar için düzenli sağlık ve psikiyatri kontrolleri yapılıyor.” yorumlarıyla bitirdiler. http://www.dunyabulteni.net/index.php?aType=haber&ArticleID=266814&q=a%C3%A7l%C4%B1k+grevi

Farklı renklerdeki, kendilerini sadece mevcut iktidarla sınırlamayan iktidarın hizmetçilerinin, hapishanelerin varlığı sorununa yönelik daha önceki yerel ve “dışarıdaki” ekonomik çözümlere; (zorunlu çalıştırma, hapishanelerin özelleştirilmesi) özenmediğini düşünmek şimdilik küçük, ve irasyonel bir ihtimal gibi görünebilir -ama aynı zamanda yıllar önce “iyiliklerinden” bahsedilmiş, şimdilik sınırlı bir yönelim.

Ama yine aynı kategoriye mensup olanların çoğunun coşkuyla “Hayata Dönüş Operasyonu” adını verdikleri, Türkiye’deki 19 Aralık Katliamı’yla; Devlet’in, uygulayıcısı hükümetin ve destekçilerinin “ekonomik çözümlerine” karşı çıktıklarını/çıkabileceklerini düşünmenin; iktidarlara karşı savunma, saldırı ve popüler gündemdeki ismiyle direniş de dahil “haklarımızdan”; kendi yaşamlarımızdaki kendi kararlarımızdan vazgeçmekten başka ne anlamı olabilir?

Türkiye’deki “ekonomik çözümlere” ilişkin aşağıdaki belgesellere bakabilirsiniz

F, http://archive.org/details/F_Belgesel_Yonetmen_Metin_Yegin

Sonra, http://archive.org/details/After-Sonra

Görüşeceğiz Lale, http://www.dailymotion.com/video/xnwiq6_gorusecegiz-lale_shortfilms

Çocuklarından Doğan Anneler, http://archive.org/details/cocuklarindandogananneler_dilek_metin_emre

haber ve çeviri: 😡

Kaynak: İstanbul Indymedia

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code