T.C.avüze Karşı Anarşist Kadınlar Sokaktaydı (Ankara)


Erkek ve devlet şiddetinin olabildiğince yükseldiği ve artık çekinmeden TCvüz ve şiddeti açıkça uyguladığı bu günlerde Anarşist Kadınlar, ADYÖD, ÖGK ve Kaos GL Sakarya Meydanında bir eylem düzenledi. Eylemde okunan metin aşağıdadır.

Basın Açıklaması:

Bugün 26 Haziran 2013.
Biz kadınların artık saraylardan adalet arayışının olmadığı gündür bu. Erkekler not düşsün. Kadınların “da” tarihini yazmaktan vazgeçip, bu isyan gününü kendi tarihlerine geçsinler. Bireyin ve toplumun asimilasyonu ile kıyımı üzerine kurulu bu devlet, kadınları katletmeye artık cüret edemeyeceği bu günü resmi tarihine geçsin. Yıllardır korku kültürüyle ayakta tuttukları bu militer sistemlerindeki derin çatlağı, kendi sonları olarak bilsinler ve korksunlar. Çünkü devletin yabancılaştırma ve asimilasyon politikalarını uygulamak için ilk hedef olarak “kadın bedenini” seçmesinin tesadüf olmadığını biliyoruz.

Bingöl’de 16 yaşındayken sistematik tecavüze uğrayan E.A.’nın faillerinin de asker olmasının da işte bu yüzden bir rastlantı olmadığının, devletin bir komplosunun sonucu olduğunun farkındayız. Failler asla tam olarak yargılanıp, ceza almayacaklar. Kuruluşundan beri bu devlet Kürdistan’da önce katledip, sonra da “eğitim verme” bahanesiyle Kürt çocuklarını asimile ve işkence etti. Tecavüzün adı hiç değişmedi faili erkek oldu, asker oldu. Kadın bedeni üzerinden asimilasyonun adıysa önce Sıdıka Avar’dı şimdi Fatma Şahin oldu.

Devletin sindirme politikası hiç değişmedi, trans kadınlara her gün sistematik olarak tecavüz eden bu devlet, lezbiyen kadınlara “düzeltmek” için tecavüz etti, ellerine yıllarca bakmakla yükümlü olacakları tecavüz bebeklerini verdi. Özellikle 27 gündür sokaklarda hayvanların toplu kıyımlarından sorumlu olanların, yıllardır sokaklarda gizlice yaşanan hayvan tecavüzlerinin failleri olduklarını da hatırlatıyoruz.

Biz Kürdistanlı, LGBT, Ortadoğu’lu kadınlar bize biçtiğiniz “mağdur” sıfatını reddediyoruz. Sokaklarda tecavüz eden erkeğin, evde tecavüz eden kocanın, gizlice tecavüz eden akrabaların, sistematik tecavüzcü asker ve kamu görevlilerinin sorumluluğu kadın üzerinde değildir. Sorumlular ve asıl mağdur olması gerekenler bu “erkek iktidarlar” ve “devlet”tir. Şu anda, direnişimizi duyururken bile Emniyet görevlileri ve diğer erkekler tarafından taciz edilirken, biz kadınların sesimizi yükseltmek için bir sürü sebebi var. Bizler mağdur değiliz, bizler öfkeliyiz. E.A.’nın ve nicelerinin hesabını erkek adaletinizi beklemeden kendimiz soracağız. Kadına uygulanan bu sistematik şiddete dur demek için herkesi “devletten ve erkeklikten soğutmaya” çağırıyoruz.

ADYÖD – Anarşist Kadınlar – KAOS GL – ÖGK

Kaynak: Anarşist Platform

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code