Şili’de öğrenciler polisle çatıştı


Şili’de eğitim reformu için bazı okulları işgal eden öğrenciler, polis zoruyla lise binalarından tahliye edildi.

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, işgal edilen 28 okula müdahale eden polis ile göstericiler arasında çatın çatışmalarda 122 öğrencinin gözaltına alındığı belirtildi.

Çatışmalarda bir güvenlik görevlisinin yaralandığı açıklandı.

Söz konusu okulların, pazar günü yapılacak devlet başkanlığı seçiminde oy kullanma merkezi olarak kullanılacağı öğrenildi.

Devlet Başkanı Sebastian Pinera, okulları 2 hafta önce işgal eden öğrencilere binaları derhal terk etmeleri çağrısında bulunmuş, aksi takdirde polis zoruyla çıkarılacaklarını söylemişti.

Dünyanın en büyük bakır üreticisi ve Latin Amerika’nın en güçlü ekonomilerinden Şili’de öğrenciler, zengin kaynaklardan elde edilen gelirin eğitim başta olmak üzere halkın temel ihtiyaçlarının karşılanması için kullanılması gerektiğini savunuyor.

Okul harçlarının, çoğu ailenin karşılayamayacağı kadar yüksek olduğunu ileri süren öğrenciler, 2011’de aylarca süren protesto gösterileri düzenlemişti. Öğrencilerin, eylemlerine 2012’de de devam etmesi üzerine Devlet Başkanı Pinera, eğitim sistemine ek kaynak sağlanması için vergi reformu yapmış ancak sorunlar yine de çözülememişti.
Kaynak: Region Metropolitana

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code