Lice’de halk “kalekol” inşaatını bastı, asker ateş açtı


Amed’in Lice (Licê) ilçesine bağlı Hêzan ‘Kayacık karakoluna ek binalar yapılmasını protesto etmek isteyen halkın üzerine ateş açan askerler bir kişiyi öldürdü, 10 kişiyi de yaraladı.

Amed’in Lice ilçesine bağlı Hêzan ‘Kayacık’ karakoluna yeni ek binalar yapılmasını protesto etmek isteyen halk bugün karakola yürüdü. Karakolun yakınındaki işçilerin kaldığı 3 çadırı ateşe veren halk, daha sonra karakola yöneldi.

Halkın bölgeden ayrılmaması üzerine askerlerin açtığı ateş sonucunda, yeni bilançoya göre bir kişi hayatını kaybederken, 10 kişi de yaralandı. Yaralılardan en az 3’ü kurşunların hedefi olurken, 9 yaralının Dicle Üniversitesi Hastanesi’nde olduğu öğrenildi.

Saldırıda hayatını kaybeden kişinin Medeni Yıldırım olduğu ve cenazesinin morga kaldırıldığı bildirildi.

Yaralılardan bazılarının isimleri şöyle: Salih Bedirhan, Ramazan Çakır, Veysi Özmen, Mehdi Aslan ve 16 yaşındaki Ronida Pervane.

Askerlerin açtığı ateşe rağmen bölgeden ayrılmayan halk askerlere taşlarla yeniden karşılık verdi. Olayların büyümesi ardından, İl Jandarma Alay Komutanlığı ile Lice Alay Komutanlığı’ndan bölgeye zırhlı araç ve asker takviyesi yapılırken, bölgeye özel harekat timlerinin de gönderildiği bildirildi.

İlçede gerginlik sürerken, BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak ve DTK Eş Genel Başkanı Aysel Tuğluk’un da aralarında bulunduğu heyet Lice’ye hareket etti.

BDP ve DTK’lilerin yanı sıra Amed’deki baro, Tabipler Odası, İHD Şubesi, Mazlum-Der, Ticaret ve Sanayi Odası’nın (DTSO) temsilcilerinin de aralarında bulunduğu sivil tolum örgütlerinin temsilcileri de Lice’ye hareket etti. STK temsilcileri, olay yerinde incelemelerde bulunacak.

‘Askerler doğrudan halkın üzerine ateş açtı’

Yeni karakol inşaatını protesto eden halkın üzerine ateş açan askerleri en az bir kişiyi öldürürken, 10 kişi de yaralandı. Kayacık Karakolu’ndaki olayın tanıkları, askerlerin hiçbir ikazda bulunmadan bir el havaya ateş açtıktan sonra doğrudan halkın üzerine ateş açtığını söyledi.

Amed’in Lice (Licê)ilçesi Kayacık köyünde karakol yapımını protesto eden köylülere Kayacık Karakolu’na bağlı askerler tarafından ateş açılması sonucu Medeni Yıldırım yaşamını yitirirken, 3’ü ağır olmak üzere en az 10 kişi yaralandı. Yaralılar Amed’deki hastanelere kaldırıldı.

Diyarbakır Dicle Üniversitesi Hastanesi’ne kaldırılan yaralılardan Jiyan Bulut isimli kadının göğsünden yaralandığı ve yoğun bakıma kaldırıldığı belirtildi. Yoğun bakımdaki Bulut’un hayati tehlikesinin bulunduğu belirtilirken, ayağından yaralanan Nihat Kocakaya ve Nebi Aslan’ın hastanedeki tedavilerinin devam ettiği ve Kocakaya’nın ise ayağının alçıya alındığı öğrenildi.

Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ise Ronida Pervane ve Metin Bulut adlı yaralılar tedavi altına alındı. Ameliyata alınan Bulut’un hayati tehlikesinin bulunduğu bilgisi verildi.

DİHA’nın haberine göre isimlerini vermek istemeyen görgü tanıkları ise, karakol yapımlarını protesto etmek amacıyla öğle saatlerinde basın açıklaması ve oturma eylemi gerçekleştirdiklerini belirterek, bu esnada eylem yerine askerlerin geldiğini aktardı.

Kaynak: Fırat News

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code