Kazova İşçilerinden Fabrika İşgali

490-254Beş aydır haklarını patronlardan almak için direnişte olan Kazova işçileri bu sabah eskiden çalıştıkları fabrikayı işgal ettiler.

Direnişteki Kazova işçileri patronlarından aylardır alamadıkları dört aylık maaş ve kıdem ve ihbar tazminatlarına karşılık eskiden çalıştıkları fabrikayı işgal ettiler ve içindeki mallara el koydular.

Kazova işçileri dört aylık maaşları ve kıdem ve ihbar tazminatları verilmeden işten çıkarılmışlardı. Beş aylık direnişlerini son 61 gündür eskiden çalıştıkları fabrika önünde kurdukları çadırda devam ettiren işçiler, patronları Ümit Somuncu ve Mustafa Umut Somuncu’ya aylardır ulaşmıyorlardı.

“Burada kalan mallara alacağımıza karşılık el koyuyoruz”

Bianet’in konuştuğu direnişçi işçilerden Ümit Ünal bu sabah saat sekizde alacaklarına karşılık fabrikada kalan mallara el koyduklarını belirtti. Fabrika, patronlar tarafından geçtiğimiz aylarda satılmıştı.

İşgalden sonra saat 10 sularında fabrikaya gelen sivil polisler işçilere haklarında şikayet olduğunu söylediler. Bunun üzerine işçiler ve avukatları fabrikayı satın alan yeni şirketin sahibiyle konuşmaya gittiler. Polisler yeni mal sahibinin şikayetçi olmadığı öğrenince gitmek zorunda kaldılar.

Fabrikadan gelen son haberlere göre işçiler fabrika içindeki malların tespitini yapıyorlar.

İşçiler açlık grevine başladı

Alacaklarının verilmemesi nedeniyle Kazova Tekstil fabrikasını işgal eden işçiler ödenmeyen haklarına karşılık fabrikada bulunan tekstil makinelerini dışarı çıkaran Kazova Tekstil işçilerine polis saldırdı

Haklarının ödenmemesi üzerine fabrikayı işgal eden işçiler dün (30 Haziran) fabrikadaki makineleri satmak için dışarı çıkarmak istedi. İşçilere saldıran polis, 4 işçiyi gözaltına aldı. 8 işçi ise kendisini fabrikaya kilitledi.

Fabrika içindeki işçiler bir süre sonra açlık grevine başladıklarını duyurdu. İşçilerin işgali, açlık greviyle sürüyor. (Fabrikanın adresi (Şişli, Merkez Mahallesi, İyiniyet Sokak No: 17)

İşçiler 29 Nisan’dan bu yana fabrika önünde kurdukları çadırda direnişlerini sürdürüyordu. Kazova Tekstil işverenle tüm görüşme çabalarına rağmen sonuç alamayınca fabrikayı işgal etti. İşverenin Ramazan’dan sonra alacakları ödeme teklifine ise “O kadar bekleyemeyiz, alacaklarımızı yatırmadığı takdirde fabrikadaki makineleri satıp alacaklarımızı karşılarız” yanıtını vermişti.

İşçilerin kıdem tazminatlarının yanı sıra ödenmeyen dört aylık maaşları bulunuyor.

Kaynak: Bianet ve Sendika.org

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code