Amed, Adana ve İstanbul’da Lice için yapılan eylemlerde çatışmalar


Lice’de askerin inşaatı süren Kalekolu protesto etmek isteyen halkın üzerine ateş açması sonucu 18 yaşındaki Medeni Yıldırım’ın katledilmesi ve onlarca insanın yaralanması üzerine Kürdistan Halk İnisiyatifi’nin serhildan çağrısıyla bugün bir çok ilde eylemler gerçekleştirildi. Bazı illerde gerçekleştirilen protestolar olaysız geçerken, İstanbul Gazi Mahallesi, Amed, Adana ve Hakkari’de polisin saldırısı üzerine çatışma çıktı ve sokaklara barikatlar kuruldu.

Amed’de çok sayıda kişi gözaltında

BDP’nin bugün ‘Hükümet Adım At’ sloganıyla yapılmak istenen yürüyüşe polis sert müdahalede bulundu. BDP İl Binası önünde polisin müdühalesi sonucu en az 5 kişi yaralandı. Polisin gaz bombası ve tazyikli suyla müdahalesi ardından Turgut Özal Bulvarı’nda bulunan kitle dağılırken, polis il binasına gaz bombaları ile saldırdı. Parti yöneticileri ve milletvekillerinin uyarılarına rağmen polis il binasına onlarca gaz bombası attı. Birçok vatandaş saldırıdan kurtulmak için il binasına ve çevredeki evlere sığınırken, polisin bazı evlerin balkonlarına da gaz bombası attığı görüldü.

Havanın kararması ile birlikte BDP İl Binası önünde olaylar sürerken, halen birçok kişinin il binasında olduğu öğrenildi. Kitlenin dağılması ardından olay yerine gönderilen yüzlerce resmi ve sivil polisin yoldan geçen vatandaşlara da müdahale ettiği gözlendi. Polis yoldan yürüyenlere küfür ederek bazılarına sopalarla saldırırken, birçok kişinin de gözaltına alındığı gelen bilgiler arasında.

Öte yandan, Bağlar ilçesinin Emek Caddesi ve Sento Caddesi’nde yer yer polisle gruplar arasında küçük çaplı çatışmaların sürdüğü bildirildi.

VİDEO (DHA)

Polis BDP il binasına da gaz bombalarıyla saldırdı

BDP’nin ‘Hükümet Adım At’ kampanyası çerçevesinde Amed’de düzenlediği yürüyüş polis saldırısıyla karşılaştı. Kitleye saldırının ardından BDP İl binasına da gaz bombalarıyla saldırdı.

Amed’de BDP’nin bugün yapmak istediği “Hükümet Adım At” yürüyüşüne polis saldırdı. BDP İl Binası önünde toplanan onbinlerce kişiye izin vermeyen ve kitlenin önün panzerlerle kesen polis, yasadışı flama ve bayrak açan kişilerin bulunduğu gerekçesiyle yürüyüşe izin vermedi. Kitlenin yürüyüşte ısrar etmesi üzerine polis gaz bombası ve tazyikli suyla kitleye saldırdı. Turgut Özel Bulvarı üzerinde yaşanan çatışmalarda gruplar polise taşlarla karşılık verirken, polis BDP İl Binası’na da gazbombaları ile saldırdı. Gazdan etkilenen onlarca kişi BDP İl Binası ve çevredeki binalara sığındı. Çatışmalar halen yer yer devam ediyor.

Koşuyolu’na yürümek isteyen kitlenin önü polis tarafından kesildi

BDP tarafından bugün “Hükümet Adım At” adıyla yapacağı yürüyüş BDP İl Binası önünden başladı.

Onbinlerce kişinin katıldığı yürüyüşte sık sık PKK lehine sloganlar atılırken, yürüyüş kolu Bağlar ilçesi Turgut Özel Bulvarı üzerine geldiğinde önü polis tarafından kesildi. Megafonla anons yapan bir polis yetkilisi, kitlenin içinde yasadışı grupların olduğunu, yasadışı flama ve bayrakların açıldığını buna müsaade etmeyeceklerini söyledi. Polis yetkilisi 2 kez ikazda bulunduklarını, üçüncü ikazdan sonra ise müdahale gerçekleşti

Gazi’de polis Lice protestosuna saldırdı

İstanbul Gazi Mahallesinde, Lice katliamını protesto etmek isteyen kitleye polis saldırı gerçekleştirdi. Saldırının ardından mahallede polis ile protestocular arasında çatışma başladı.

HDK Sultangazi İlçe Meclisi tarafından Lice’de karakol yapımını protesto eden yurttaşlara asker tarafından ateş açılması sonucu Medeni Yıldırım’ın yaşamını yitirmesi ve 8 kişinin yaralanması olayını protesto etmek amacıyla Gazi Mahallesi’nde yürüyüş düzenlendi. Yüzlerce kişi eski karakol durağından “Her der Licê her der berxwedan” pankartını açarak, Gazi Cemevi’ne doğru yürüyüşe geçti.

Yürüyüşün Gazi Cemevi’nde sonlanmasının ardından yapılan basın açıklamasında saldırı kınandı. Basın açıklamasının ardından gençler yürüyüşlerine devam etmek istedi. Polis karakoluna doğru yürüyüşe geçen gençlere polis gaz bombaları ve TOMA’lardan sıkılan tazyikli su ile müdahale etti. Polisin müdahalesine karşılık caddeye barikat kurarak barikatları ateşe veren gençler müdahaleye havai fişekler ve molotofkokteyliyle karşılık verdi.

Adana’da polis kitleye müdahale etti

Lice’de karakol yapımını protesto eden kitleye askerler tarafından ateş açılması sonucu Medeni Yıldırım’ın yaşamını yitirmesini protesto etmek isteyen gençler ve polis arasında çatışma çıktı.

Adana Yüreğir ilçesine bağlı Anadolu Mahallesi Çukurova Caddesi üzerinde bir araya gelen gençler, Diyarbakır’ın Lice ilçesi Yakacık (Hêzan) köyünde karakol yapımını protesto eden yurttaşlara askerler tarafından ateş açılması sonucu Medeni Yıldırım’ın yaşamını yitirmesi ve 8 kişinin yaralanması olayını protesto etmek amacıyla yürüyüş düzenledi. Gençler, caddeyi trafiğe kapatıp lastik yaktı. Sık sık, “Baskılar bizi yıldıramaz”, “Lice halkı yalnız değildir” sloganları atan gençlere, polis gaz bombası ve tazyikli su ile müdahale etti.

Lice saldırısı Cizre’de protesto edildi

Şırnak’ın Cizre ilçesinde, Lice’de halka yapılan saldırı protesto edildi. Cizreli gençler, Lice’de askerlerin halka ateş açması ve Medeni Yıldırım’ı kaltetmesini protesto amacıyla dün akşam saatlerine uluslararası E-24 karayolunu trafiğe kapattı. Gençlerin eylemi üzerine bölgeye gelen polise gençler tepki gösterdi.

İlçe merkezinden geçen E-24 uluslararası karayolunu lastik yakarak trafiğe kapatması üzerine polis bölgeye geldi. Polisin gelmesine tepki gösteren geçneler polis tazyikli su ve gaz bombaları ile saldırdı.

E-24 karayolunu trafiğe kapatan gençler yoldan geçen araçları durdurup kimlik kontrolü yaparken, ilçe merkezindeki olaylar gece geç saatlere kadar devam etti.

Kürdistan’da kepenkler Lice için kapandı

Amed, Silvan, Başkale ve Yüksekova’da Lice’de askerler tarafından vurularak yaşamını yitiren Medeni Yıldırım ve PKK Militanı Zeynep Kınacı’nın yaşamını yitirişinin yıldönümü nedeniyle kepenkler açılmadı.

Amed’in Lice ilçesine bağlı Kayacık köyünde yeni karakol yapımına karşı gerçekleştirilen yürüyüşte,askerlerce katledilen 18 yaşındaki Medeni Yıldırım ve PKK Militanı Zeynep Kınacı’nın (Zilan) ölüm yıldönümü nedeniyle Amed’de kepenkler açılmadı. Sabah saatlerinden itibaren kentin Bağlar, Ofis ve Şehitlik semtleri başta olmak üzere birçok semtte esnaflar kepenk açmadı.

Silvan ilçesinde de sabah erken saatlerden itibaren esnaflar kepenk kapattı. Nöbetçi eczaneler ve fırınlar dışında kepenklerin açılmadığı Silvan’da hayat durma noktasına geldi. BDP Silvan İlçe Örgütü binasına ise dev siyah bez asıldığı görüldü.

Lice’deki katliam, Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde de kepenkler kapatılarak protesto ediliyor. İlçede eczane ve fırınlar dışında esnaflar kepenk açmazken, polisler tarafından çeşitli noktalarda önlem alındığı görüldü.

Van’ın Başkale ilçesinde, Lice saldırısını protesto eden esnaflar kepenk açmadı. İlçede eczane ve fırın dışında esnaf kepenk açmayarak, Lice’de askerlerin ateş atmasını protesto ediyor.

Lice saldırısını protesto eden gençler yolu kapattı

Lice’de karakol yapımını protesto eden halka askerlerin ateş açmasını protesto eden bir grup genç, Hakkari’de mahalle yolunu trafiğe kapatıp, ateş yaktı.

Diyarbakır’ın Lice ilçesi Kayacık (Hezan) köyünde karakol yapımını protesto eden kitlenin üzerine askerler tarafından ateş açılması sonucu Medeni Yıldırım’ın yaşamını yitirmesi ve 8 yurttaşın yaralanması olayını protesto eden Hakkarili gençler, Dağgöl Mahallesi’nde yolu trafiğe kapatarak, ateş yaktı. Polisin tazyikli su ile müdahalesi sonucu gençler polise taşlarla karşılık verdi.

Derleme: Fırat News Agency

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code