23 Nisan Boykotu: “Bizim bayramımız değil!”

etha-20130422-cocuklar-00_extDevlet ve polis tarafından öldürülen, iş cinayetlerinde ölen, tecavüze uğrayan ve cezaevlerine hapsedilen çocukların görmezden gelinmesi için insanların 23 Nisan bayramıyla avutulmaya çalışılmasını teşhir etmek ve bayram denilen ilüzyonu boykot etmek amacıyla çeşitli illerde protestolar gerçekleşti. “23 Nisan bizim bayramımız değil!” diyenler 23 Nisan boykotuna katılarak sokaklara indi. Bazı illerde basın açıklamaları ve yürüyüşler yapılırken, Cizre’deki yürüyüşe polis saldırdı, çatışmalar çıktı. İlçede gerginlik gün boyu devam etti.

Şırnak’ın Cizre ilçesinde 23 Nisan Çocuk Bayramı’nı protesto etmek isteyen kitleye polis gaz bombaları ile saldırdı

BDP Cizre İlçe Örgütü’nün 23 Nisan Çocuk Bayramı’nı protesto etmek için ilçe binasından Meslek Yüksekokulu önüne gerçekleştirmek istediği yürüyüşe polis gaz bombaları ile saldırdı.

BDP ilçe binası önünde biraraya gelen yüzlerce kişi, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın fotoğrafını taşıyarak, söylenen şarkılar eşliğinde halay çekti. Burada sık sık Öcalan lehine slogan atan kitle, yürüyüşe geçtiği sırada polis hiçbir uyarıda bulunmadan kitleye gaz bombaları ile saldırdı.

Saldırı ardından ara sokaklara dağılan kitle tekrar BDP İlçe binası önünde biraraya gelince polisler ikinci kez saldırıda bulundu. Saldırı ardından ara sokaklara dağılan kitle tekrar ilçe binası önünde biraraya gelmeye başladı.

İdil’de 23 Nisan yürüyüşle protesto edildi

Şırnak’ın İdil ilçesinde de 23 Nisan Çocuk Bayramı yürüyüşle protesto edildi. Aşiti Park’ından Cumhuriyet İlköğretim Okulu önüne gerçekleştirilen yürüyüşe BDP İdil İlçe yöneticileri, belediye yöneticileri ve çalışanların yanı sıra çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan yüzlerce kişi katıldı. Sık sık “Şehîd namirin” ve “Bê Serok jiyan nabe” sloganlarının atıldığı yürüyüşte, üzerinde çeşitli tarihlerde polis, korucu, asker ve askeri mühimmatların patlaması sonucu yaşamını yitiren çocukların fotoğrafının bulunduğu “20 yılda 350’den fazla çocuk öldürüldü” yazılı pankart ile “Ziman hebûna gelan e” ve “Her türlü asimilasyona hayır” pankartları taşındı.

KIZILTEPE

BDP Kızıltepe İlçe Örgütü öncülüğünde 23 Nisan Çocuk Bayramı yürüyüşle protesto edildi. Kızıltepe Belediyesi önünden Sanayi Mahallesi Mezarlığı’na kadar gerçekleştirilen yürüyüşe; BDP PM üyeleri, BDP il ve ilçe yöneticileri, belediye başkanı, il genel ve belediye meclis üyeleri, Eğitim Sen, Genel-İş, KESK, HDK, KURDİ-DER, TUHAD-DER, MAYA-DER ve MADAY-DER üyelerinin yanı sıra çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan yüzlerce yurttaş katıldı. Yürüyüşte, çeşitli tarihlerde polis ve asker kurşunu ile askeri mühimmatların patlaması sonucu yaşamını yitiren çocukların fotoğrafları taşındı. Yürüyüşün ardından PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerinde uygulanan ağırlaştırılmış tecridi protesto etmek amacıyla 1 Ağustos 2012 tarihinde Kızıltepe’de Adliye Sarayı önünde bedenini ateşe verdikten sonra kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren 16 yaşındaki Mehmet Yalçın’ın Sanayi Mahallesi Mezarlığı’nda bulunan mezarının başında basın açıklaması gerçekleştirildi. Burada polisin açtığı ateş sonucu 13 kurşunla yaşamını yitiren 12 yaşındaki Uğur Kaymaz’ın kardeşi Ali Kaymaz yaptığı konuşmasında, doğada 4 mevsimin olduğunu belirterek, “Çocuklarda bunlar gibi bizim mevsimlerimizdir. Bugün dünyanın dört bir yanından çocuklar 23 Nisan Bayramı kutlamak için Türkiye’deler. Yalnız Kürt çocukları bugünü üzgün bir şekilde kutlayacak. Bugün Mehmet Yalçın mezarında ve devlet tarafından öldürülen tüm Kürt çocuklarını saygıyla anıyoruz” dedi. Konuşmaların ardından eylem çocukların okuduğu şiirlerle sona erdi.

SİİRT

İHD Siirt Şubesi ve Siirt Belediyesi tarafından Celadet Ali Bedirxan Kütüphanesi’nde bölgede katledilen çocukların fotoğraflarının yer aldığı fotoğraf sergisinin açılışı gerçekleştirildi. Açılışa; İHD Siirt Şube Başkanı Vetha Aydın, BDP Merkez İlçe Başkanı Şükrü Timurtaş, Siirt Belediye Başkan Vekili Fehremez Kaya, Belediye-İş, KESK, TUHAD-DER, MKM, Barış Anneleri, Berfin Kadın Danışma Merkezi, il genel ve belediye meclis üyelerinin yanı sıra çok sayıda çocuk ve yurttaş katıldı. Açılışta konuşan 10 yaşındaki Bawer Aksu, çocukların rengi, dili ve cinsiyeti ne olursa olsun eşit ve adil bir dünyada yaşamayı hak ettiğini belirterek, asker, polis kurşunu ve patlayan askeri mühimmatlar sonucu yaşamını yitiren çocukları hatırlatarak, 18 yaşına kadar çocuk olarak kabul edilmek istenildiklerini söyledi. Aksu, yeni Pozantı olaylarını duymak istemediklerini dile getirdi. İHD Siirt Şube Başkanı Vetha Aydın ise, son 24 yılda 569 çocuğun, devletin güvenlik güçleri tarafından katledildiğini belirterek, iktidarın Filistin’de çocuklara zulüm yapıldığını haykırırken, kendi ülkelerinde ise herkesin gözü önünde çocukların kollarının kırılıp, joplarla darp edildiğini söyledi. Yapılan konuşmaların ardından son 24 yıldır kat edilen ve aralarında Uğur Kaymaz, Ceylan Önkol ile Roboskî’de katledilen çocukların fotoğraflarından oluşan fotoğraf sergisinin açılışı yapıldı. Sergi saat 21.00’e kadar gezilebilecek.

SİLOPİ

BDP Silopi İlçe binası önünde bir araya gelen yüzlerce yurttaş, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle, Nuh Mahallesi’nde bulunan Cumhuriyet İlköğretim Okulu önüne yürüdü. Çocuklar ile birlikte yürüyüşe BDP İlçe Başkanı Muhsun Kunur, Barış Anneleri İnisiyatifi, MEYA-DER, KURDİ-DER, Laleş Kültür Sanat Merkezi çalışanları, BDP İlçe yöneticileri ve belediye meclis üyelerinin de aralarında bulunduğu yüzlerce kişi katıldı. Yürüyüşte sarı, yeşil kırmızı flamanlar, “Zarok bila li cejna bin ne li goristana bin” ve “Dibistan xweş e bi zimanê zikmakî” pankartları ve TSK’nin savaş uçakları tarafından katledilen Roboskili çocuklar ile çeşitli dönemlerde asker ve polis tarafından katledilen çocukların fotoğrafları taşındı. Sık sık “Bijî Serok Apo”, “Ocalan”, “Şehîd namirin” ve “Bê ziman jiyan nabe” sloganları atıldı.

Yoğun önlemlerin alındığı yürüyüş sırasında Nuh Mahallesi’nde bulunan Cumhuriyet İlköğretim Okulu önünde basın açıklaması yapıldı. Açıklama öncesi özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına saygı duruşunda bulunuldu. İlköğretim öğrencisi 13 yaşındaki Emine Kunur yaptığı açıklamada, “30 yılda Kürt özgürlük mücadelesi öncülüğünde yapılan savaşta hem inkar, red ve asimilasyon politikaları parçalanmış, hem de devleti belli bir çözüm ve dönüşüm noktasına getirebilmiştir. Çözümün inkar, asimilasyonda olmadığı herkesçe kabul ediliyor artık. Birlikte kardeşçe ve ortak vatanda eşitçe yaşamanın imkanları her zamankinden daha çok umut vermektedir” dedi. Kunur, “Gerçek ve kalıcı bir barışın sağlanması için Sayın Öcalan’ın da içinde bunduğu siyasi tutsakların serbest bırakılması ve demokratik bir anayasanın yapılmasını, anadilde eğitim ve öz yönetimlerinin güçlendirilmesi, koruculuk sisteminin kaldırılması ve buna benzer birçok adım sürecin önünü açacaktır” diye kaydetti.

bdp-ve-hdk-23-nisan-i-protesto-etti-3217020İstanbul’da da protesto edildi: “Bu bayram bizim değil!”

HDK Gençlik Meclisi, 23 Nisan Çocuk Bayramı dolayısıyla yapılan etkinlikleri yaptığı yürüyüşle protesto etti. Bu bayramın, devlet tarafından öldürülen, iş cinayetlerinde ölen, tecavüze uğrayan ve cezaevlerine hapsedilen çocukların bayramı olmadığını belirten gençler, “Bu bayram kimin bayramı?” diye sordu.

Galatasaray Meydanı’nda bir araya gelen HDK üyeleri, ellerinde yaşamını yitiren çocukların fotoğrafları ve dövizlerle Taksim Meydanı’na yürüdü. “Bu bayram bizim bayramımız değil”, “Uğur’un katili faşist TC devleti”, “Pozantı’dan Roboski’ye katil devlet hesap verecek’ sloganları atan gençler, Taksim Meydanı’nda basın açıklaması yaptı.

HDK Gençlik Meclisi adına açıklamayı okuyan Betül Çobanoğlu, devletin çocuk bayramı dediği 23 Nisan’ların çocuklara zulme yönelik saldırılara sahne olmaya devam ettiğini belirtti. Çobanoğlu, çocukların, Roboski’de katledilirken, sokaklarda ve cezaevlerinde tecavüze, işkenceye maruz kalırken, karın tokluğuna çalıştıkları işlerde ölürken, bu tabloda bayram göremediklerini ifade etti.

Bir yanda renkli 23 Nisan kutlamaları varken diğer tarafta Ceylan Önkol, Uğur Kaymaz, Roboski’de katledilen çocuklar, Sivas katliamında katledilen Koray ve Menekşe, iş cinayetlerine kurban edilen Serkan Altunay ve Ahmet Yıldız gibi çocukların olduğunu ifade eden Çobanoğlu, bu çocukların katillerini, tecavüzcülerini aklayan devlete karşı mücadelelerini bu bayram olduğu gibi her bayramda sürdüreceklerini belirtti.

İş cinayetlerinde ölen çocuklara dikkat çeken Çobanoğlu, para kazanmak için çalıştıkları işte hayatını kaybeden Ahmet Yıldız, Serkan Altunay ve onlarca çocuğun, Türkiye’deki İş Yasası’nın önünü açtığı çocuk işçiliğinin kurbanları olduğunu dile getirdi.

Çobanoğlu, “Çocukların üzerlerine bombalar yağıyor, çocuklar hapiste, çocuklar iş cinayetlerinde kurban, çocukları işkencede olan bir ülkenin geleceği yoktur. Biz halkların eşit, çocukların özgür ve mutlu olduğu bir gelecek için mücadele edeceğiz. İşte o zaman bu bayramı yalandan kutlamamış olacağız” dedi. Açıklamanın ardından eylem sloganlarla sona erdi.

fft64_mf1428356Ankara’da Erdal Eren anmalı 23 Nisan

12 Eylül sonrası gerçekleşen idamların sembol ismi haline gelen Erdal Eren’in posteri, başkentin merkezi Kızılay’da bir üstgeçidin merdivenlerine yapıştırıldı. 17 yaşında olmasına rağmen, mahkeme kararıyla “18 yaşından büyük olduğuna hükmedilerek 13 Aralık 1980’de asılarak öldürülen Erdal Eren’in, hukuken ‘çocuk’ olduğu bir yaşta öldürülmesi nedeniyle, afişli eylemin, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’na bir gönderme olduğu tahmin ediliyor.

Çocuk katliamları aydınlatılmayı bekliyor

Türkiye’nin son çeyrek yüzyılına damgasını vuran bir başka gerçeklik ise çocuk katliamları. Uğur Kaymaz, Enes Ata, Ceylan Önkol gibi yaklaşık 570 çocuğun katledildiği Türkiye’de, Kürt sorununu çözeceği iddiasında bulunan AKP, çocuk katliamlarıyla da yüzleşmek zorunda. Failleri yargı önüne çıkarıp adaleti tecelli ettirmekle karşı karşıya olan AKP, böylelikle katliamları karanlıklardan çıkarıp aydınlatmakla da mükellef.

Meclis’in açılış günü olan 23 Nisan, Türkiye’de 1920’den bu yana çocuk bayramı olarak kutlanıyor. Göstermelik bir yığın etkinliğin yapıldığı bu günün çocuk bayramı ilan edilişinin ardından 93 yıl geçti. Bir yığın katliamın tarihinin karanlık sayfalarını oluşturduğu Türkiye’de bunların en dehşet verici olanı ise çocuklara yönelik olanı. Türkiye’nin son 25 yılına, yani son çeyrek yüzyıla damgasını vurdu çocuk katliamları. Kürt sorununun bir sonucu olarak yaşanan çatışmalı süreçte, “güvenlik güçleri”nin açtığı ateş, attığı bomba, askeri bölgelerdeki patlayıcı ve mayın kalıntıları gibi nedenlerden ötürü son 25 yılda yaklaşık 570 çocuk hayatını kaybetti.

CEZASIZLIK KATLİAMLARI ARTIRDI

Hayatını kaybeden çocukların neredeyse tamamı Kürt. Kimi zaman “terörist”, kimi zaman “eylemci”, kimi zaman “kaçakçı” denilerek acımasızca, hunharca katledildi Kürt çocukları. Bedenlerine yaşlarından fazla kurşun sıkılan Kürt çocukları, Halepçe gibi katliamlarla da hayatlarından oldu. Çocuk ölümlerinde Türkiye’de son 25 yıllık bilanço bu anlamda korkutucu olduğu kadar hukukun nasıl dibe vurduğunun da ayrıca çıplak bir kanıtı. Bugüne kadar hayatını kaybeden çocukların ölümünden sorumlu olan “güvenlik güçleri” cezasızlık politikasıyla adeta ödüllendirildi. Katilleri hiçbir şekilde cezalandırılmayan çocuklar tekrar tekrar öldürüldü.

AKP’NİN PAYI: 183

İHD Diyarbakır Şubesi’nin 2012 yılı verilerine göre 1988-2012’yi kapsayan zaman zarfında 563 çocuğun hayatını kaybettiği yönünde. 2012 yılında 10 çocuğun yaşamını yitirdiği araştırmada yer alırken, yine İHD Diyarbakır Şubesi’nin verilerine göre AKP hükümeti döneminde 183 çocuk hayatını kaybetti. AKP hükümeti döneminde Uğur Kaymaz, Enes Ata, Ceylan Önkol, Yahya Menekşe gibi onlarca çocuk canından olurken, failler gerek bilinmesine rağmen cezalandırılmayarak gerekse de gizlenerek olaylar karanlıkta bırakılmak istendi.

GİZLE GİZLE, KORU KORU NEREYE KADAR?

Yaşanan bu ölümlerle ilgili en dikkat çekici husus ise özellikle çocuk ölümlerinin bölgede yaşanan çatışmalı sürecin bir sonucu olduğu gerçeğine rağmen önceki iktidarlar gibi kendi döneminde de 200’e yakın çocuğun katledilmesi olayına karşı AKP de sessizlikle, gizleyerek katilleri koruyor. Bunca çocuk öldürüldü ancak bu rakamın daha fazlası oranında çocuk ise yaralandı, sakat kaldı, cezaevlerine konuldu, işkence yapıldı, tacize tecavüze maruz bırakıldı. Halen cezaevlerinde yüzlerce çocuk tutuklu.

Tek gerçek sözün, gerçeğin üzerinde hiçbir hükmünün olmadığı bu utanç tablosunun Türkiye’nin tarihinde halen karanlıklarda gizleniyor olması. Bilindiği, verilere yansıdığı kadarıyla aydınlatılmayı bekleyen katliamlarda hayatlarını kaybeden çocuklar:

fft64_mf1428304
1989

19 Temmuz: Mahmut Yaşar (10), Şırnak.

20 Eylül: Fahrettin Ertaş (10), Şırnak.

1990

20 Mart: Abidin Tuncer (10), Cizre.

1 Nisan: Berivan Kara (1), Uludere.

1 Nisan: Behecan Kara (9), Uludere.

31 Mayıs: Canan Özen (8), Derik.

10 Haziran: Rahime Kayran (10), Basa.

10 Haziran: Meryem Kayran (10), Basa.

10 Haziran: Taibet Öner (3), Basa.

10 Haziran: Vasfiye Öner (10), Basa.

10 Haziran: Sait Kahraman (4). Basa.

10 Haziran: Hayrettin Öner (5), Basa.

10 Haziran: Fatma Kayran (15), Basa.

10 Haziran: Mehmet Kayran (5), Basa.

10 Haziran: Hüseyin Kayran (3), Basa.

10 Haziran: Haniye Özdemir (10,) Basa.

10 Haziran: Takviye Öner (15), Basa.

10 Haziran: Ömer Bestaş (16), Basa.

14 Haziran: Cevdet Güler (14), Hakkâri.

14 Haziran: Fehime Güler (9), Hakkâri.

6 Ağustos: Faruk Aktuğ (13), Silopi.

30 Ekim: Ş. Pınar (11).

12 Aralık: Hadi Dalan (11), Lice.

1991

28 Şubat: Salih Talayhan (17), Şırnak.

4 Mayıs: Murat Ardıç (13), Bingöl.

8 Haziran: Emine Latifeci (11), Hazro.

25 Haziran: Rinde Latifeci (13), Hazro.

10 Temmuz: Behzat Özkan (14), Diyarbakır.

3 Ağustos: Hediye Dilçe (18), Cizre.

12 Ağustos: Ferzan Ceylan (12), Dargeçit.

12 Ağustos: Abdullah Ceylan (12), Dargeçit.

6 Eylül: Ömür Eriş (11), Kurtalan.

20 Ekim: Nezahat Kızıl (6), Siirt.

20 Kasım: İsmet Mirzaoğlu (15), Ahlât.

24 Aralık: Veysi Aktaş (13), Lice.

1992

6 Ocak: Emine Turan, Nusaybin.

14 Şubat: Seyfettin Kapkaçin (18), Mardin.

14 Şubat: Abdülselam Özbey (15), Mardin.

15 Mart: Mehmet Evren (12), Cizre.

18 Mart: Vesile Say (9), Dargeçit.

18 Mart: Bedia Say (15), Dargeçit.

18 Mart: Yasin Say (17), Dargeçit.

18 Mart: Sami Say (10), Dargeçit.

19 Mart: Hıdır Acet, Nusaybin.

21 Mart: Muhrise Altay (18), Cizre.

21 Mart: Hüseyin Altan (14), Cizre.

21 Mart: İsmet Arvas (16), Van.

21 Mart: Çetin Bayram (16), Van.

21 Mart: Davut Soyvural (15), Gercüş.

21 Mart: Mehmet Emin Acar (10), Şırnak.

21 Mart: Nebat Kakuç (17), Şırnak.

21 Mart: Bülent Zeyrek (16), Şırnak.

21 Mart: Emin Tetik (15), Şırnak.

21 Mart: Mehdi Günen (9), Şırnak.

21 Mart: Halil Bebek (2), Nusaybin.

21 Mart: Ahmet Kaya (1), Nusaybin.

21 Mart: Fatma Kaçmaz (4), Yüksekova.

22 Mart: Hatice Acar (5), Şırnak.

22 Mart: Kadriye Kakın (17), Şırnak.

22 Mart: Mehmet Nezir (13), Şırnak.

24 Mart: Medeni Aydın (18), Batman.

24 Mart: Bahri Çınar (12), Ömerli.

25 Mart: Nihat Celasun (14), Cizre.

25 Mart: Fatma Kaçmaz (14), Yüksekova.

25 Mart: Medeni Tunç (14), Siirt.

25 Mart: Medine Sevgi (18), Siirt.

27 Mart: Süleyman Ayal (14), Urfa.

29 Mart: Bişeng Anık (16), Şırnak.

29 Mart: Mehmet Ekinci (7), Mazıdağı.

29 Mart: Şeyhmus Aktürk (16), Dargeçit.

11 Nisan: Yasin Çetin (16), Mevzitepe.

11 Nisan: Hasan Ayar (11), Mevzitepe

17 Nisan: Cazım Kortak (17), Savur.

17 Nisan: Mustafa Ok (18), Savur.

18 Nisan: Metin Kıratlı (10), Yüksekova.

21 Nisan: Yusuf Bodur (1), Midyat.

21 Nisan: Abdurrahman Yeşilmen (12), Midyat.

21 Nisan: Hamza Bulut (8), Midyat.

22 Nisan: Ayşe Balım (18), Silopi.

4 Mayıs: Bişar Bilen (10), Uludere.

4 Mayıs: Hanım Tunç (12), Uludere.

9 Mayıs: Sıraç Nergis (17), Nusaybin.

9 Mayıs: Selim Ata (17), Nusaybin.

9 Mayıs: Sait Sağlam (17), Nusaybin.

3 Haziran: Mehmet Naif Çevik (9), Nusaybin.

10 Haziran: Kemal Şili (18), Tatvan.

10 Haziran: Mahmut Güreş (12), Tatvan.

12 Haziran: Emir Eyvani (7), Muş.

22 Haziran: Gülbahar Tunç (8), Gercüş.

22 Haziran: Behçet Tunç (17), Gercüş.

22 Haziran: Abdurrahman Gök (14), Gercüş.

22 Haziran: Şükrü Gök (10), Gercüş.

22 Haziran: Sultan Gök (12), Gercüş.

22 Haziran: Emrullah Gök (4), Gercüş.

22 Haziran: Haşim Gök (3), Gercüş.

22 Haziran: Yeni doğmuş bir bebek, Gercüş.

26 Haziran: Medine Kartal (18), İdil.

27 Haziran: Yılmaz Tatar (12), Şırnak.

Haziran: Abdülcelil Toy (14), Siirt.

Haziran: Sadık Turlu (15), Siirt.

11 Temmuz: Gülistan Evin (6), Şemdinli.

11 Temmuz: Rehan Evin (8), Şemdinli.

22 Temmuz: Abdurrahman Akbalık (17), Nusaybin.

25 Temmuz: Kadir Balık (13), Dicle.

28 Temmuz: Nurcan Özatak (2), Hakkâri.

Temmuz: Zuhal Avcı (9), Kulp.

Temmuz: Çiğdem Esmer (10), Kulp.

6 Ağustos: Hüseyin Bayılmaz (10), Nusaybin.

10 Ağustos: Mehmet Erbek (12), Mardin.

22 Ağustos: Zeliha Nasanlı (10), Siverek.

23 Ağustos: Murat Dağkeser (10), Siverek.

23 Ağustos: Orhan Dağkeser (4), Siverek.

23–24 Ağustos: İbrahim Artunç (7), Şırnak.

23–24 Ağustos: Remziye Artunç (10), Şırnak.

23–24 Ağustos: Güler Sökmen (3), Şırnak.

23–24 Ağustos: Veysi Sökmen (6), Şırnak.

23–24 Ağustos: Sema Sökmen (9), Şırnak.

23–24 Ağustos: Gülüm Güngen (6), Şırnak.

23–24 Ağustos: Medine Güngen (14),Şırnak.

5 Eylül: Fuat Keskin (14), Doğubeyazıt.

7 Eylül: Mesut Dündar (15), Cizre.

10 Eylül: Cumali Çetrez (9), Hamur.

10 Eylül: Şefika Çetrez (7), Hamur.

18 Eylül: Ahmet Alan (10), Solhan.

1 Ekim: Hüseyin Esrai (16), Kars.

3 Ekim: Aziz Bal (17), Dargeçit.

20 Ekim: Sinan Demirtaş (18), Nusaybin.

24 Ekim: Zeyni Dağ (17), Nusaybin.

1 Kasım: Devrim Eleftoz (1), Silvan.

5 Kasım: Şurzan Demirkapı (16), Kovancılar.

6 Kasım: Milet Samur (14), Şemdinli.

6 Kasım: İkmal Samur (18), Şemdinli.

6 Kasım: Gülsüme Samur (4), Şemdinli.

6 Kasım: Reber Samur (1), Şemdinli.

7 Kasım: Şivan Çığırga (3), Cizre.

7 Kasım: Nadire Çığırga (10), Cizre.

7 Kasım: Sinem Çığırga (13), Cizre.

7 Kasım: Fatma Çığırga (9), Cizre.

7 Kasım: Bahar Çığırga (7), Cizre.

22 Kasım: Coşkun Benzer (12), Kilis.

22 Kasım: Fırat Geçmez (18), Silvan.

3 Aralık: Mehmet İşler (18), Midyat.

6 Aralık: Melek Bora (10), Dargeçit.

16 Aralık: Garibe Karasakal (18), Nusaybin.

17 Aralık: Veysi Başar (8), Diyarbakır.

17 Aralık: Fatma Can (17), Diyarbakır.

24 Aralık: Nafi Kalemli (14), Viranşehir.

Aralık: Hüseyin Ensari (16), Kars.

Aralık: Mehmet Yusufi (15), Başkale.

Aralık: Kasım Oval (14), Yüksekova.

1993

11 Ocak: Gülistan İşiyok (12), Kulp.

12 Ocak: Nezir Ergün (8), Cizre.

12 Ocak: Hacer Ergün (6), Cizre.

12 Ocak: Hıdır Ergün (17), Cizre.

31 Ocak: Naze Ekici (12), Şırnak.

31 Ocak: Şemsi Ekici (4), Şırnak.

31 Ocak: Hamza Ekici (6), Şırnak.

17 Şubat: Esra Saçaklı (8), Silvan.

20 Şubat: Abide Ekin (3), Basa.

7 Mayıs: Gürgiz Bayındır (5), İdil.

23 Mayıs: Naim Aslan, Yüksekova.

25 Mayıs: Semra Bayram, Silvan.

18 Haziran: İrfan Fidan (17), Savur.

7 Temmuz: Mahmut Aydemir, Silopi.

7 Temmuz: Fadile Aydemir (6), Silopi.

7 Temmuz: Ayşe Yıldız, Silopi.

11 Temmuz: Dinçer Levent (16), Hamur.

11 Temmuz: Feride Levent (15), Hamur.

13 Temmuz: Canan Çiftçi, Diyadin.

13 Temmuz: Dilşah Çiftçi, Diyadin.

13 Temmuz: Ender Çiftçi, Diyadin.

13 Temmuz: Ruken Çiftçi (6), Diyadin.

20 Temmuz: Azad Sabırlı (7), Bahçesaray.

20 Temmuz: Yunus Sabırlı (2), Bahçesaray.

20 Temmuz: Bahar Turan (3), Bahçesaray.

20 Temmuz: Sevil Ağaç (7), Bahçesaray.

20 Temmuz: Suzan Turan (10), Bahçesaray.

20 Temmuz: Yıldız Güzel (13), Bahçesaray.

20 Temmuz: Nezahat Elmalı (12), Bahçesaray.

20 Temmuz: Eylem Elmalı (4), Bahçesaray.

20 Temmuz: Azime Elmalı (14), Bahçesaray.

20 Temmuz: Muhammet Yaşar (8), Bahçesaray.

20 Temmuz: Hanım Yaşar (4), Bahçesaray.

20 Temmuz: Hürriyet Sevgili (12), Bahçesaray.

24 Temmuz: C. M. (12), Silvan.

30 Temmuz: Elif Rani (7), Pazarcık.

30 Temmuz: Gözde Rani (4), Pazarcık.

14 Ağustos: Zeynep Çağdavul (18), Digor.

14 Ağustos: Selvi Çağdavul (16), Digor.

14 Ağustos: Gülistan Çağdavul (18), Digor.

14 Ağustos: Yeter Keremciler (14), Digor.

14 Ağustos: Zarife Boylu (16), Digor.

14 Ağustos: Necla Geçener (14), Digor.

Ağustos: Seyhan Doğan (12), Dargeçit.

Ağustos: Abdurrahman Coşkun (18), Dargeçit.

Ağustos: M. Emin Aslan (18), Dargeçit.

11 Eylül: Seyithan Balçık, Cizre.

11 Eylül: Mesut Balçık, Cizre.

13 Eylül: Yusuf Bozkurt (14), Şırnak.

13 Eylül: Halit Akıl (12), Şırnak.

21 Eylül: Ahmet Arcagök (11), Diyarbakır.

28 Eylül: İdris Ülüş (12), Yüksekova.

30 Eylül: Sercan Ülüş (7), Yüksekova.

2 Ekim: Şakir Öğüt (7) Altınova/Muş.

2 Ekim: Cihan Öğüt (4) Altınova/Muş.

2 Ekim: M. Şirin Öğüt (1) Altınova/Muş.

2 Ekim: Aycan Öğüt (6) Altınova/Muş.

2 Ekim: Çınar Öğüt (3) Altınova/Muş.

9 Ekim: Zana Zoğurlu (16), Lice.

9 Ekim: Lokman Zoğurlu (17), Lice.

10 Ekim: Yalçın Yaşa (13) Diyarbakır.

22 Ekim: Dilbirin Canpolat (3,5), Lice.

22 Ekim: Suna Canpolat (2), Lice.

22 Ekim: Hüseyin Canpolat (15),Lice.

17 Aralık: Halil Leco (13), Ovacık.

Aralık: Mahmut Erol (15), Dargeçit.

1994

3 Ocak: B. A. (12), Hani.

5 Ocak: Keko Gül (12), Adana.

6 Ocak: Ali Katmış (1), Cizre.

7 Ocak: A. Halim Rüzgâr (12), Batman.

10 Ocak: Muhammet Bilgiç (5), Cizre.

10 Ocak: Ahmet Bilgiç (6), Cizre.

14 Ocak: Azad Önen (16), Diyarbakır.

18 Ocak: Süleyman Gün (15), Diyarbakır

25 Ocak: Ahmet Efe (8), Diyarbakır.

13 Şubat: İbrahim Şeflik (5), Silopi.

16 Şubat: Hakan Yalçın (14), Diyarbakır.

23 Şubat: Bilavşan Asper (17), Tatvan.

26 Şubat: Sevgi Asma (7), Kurtalan.

26 Şubat: Sohbet Öngün (3), Sason.

26 Şubat: Hanifi Yıldız (13), Sason.

26 Şubat: Hüseyin Tekin (16), Sason.

1 Mart: R. A. (3), Kızıltepe.

19 Mart: Ferman Cingöz (16), Lice.

27 Mart: Mirza Yıldırım (3), Şırnak.

27 Mart: Mehmet Yıldırım (15), Şırnak.

27 Mart: Abdülkerim Yıldırım (2), Şırnak.

27 Mart: İrfan Yıldırım (5), Şırnak.

27 Mart: Xunaf Yıldırım (3), Şırnak.

27 Mart: Çiçek Benzer (2), Şırnak.

27 Mart: Ali Benzer (7), Şırnak.

27 Mart: Ayşe Benzer (1), Şırnak.

27 Mart: Ömer Benzer (12), Şırnak.

27 Mart: Abdurrahman Benzer (4), Şırnak.

10 Nisan: İlhami Menteş (12), Lice.

10 Nisan: Raif Menteş (13), Lice.

27 Nisan: Keziban Kalkan (15), Genç.

28 Mayıs: Tuncer Güler (11), Ağrı.

30 Mayıs: Şerif Ekin (13), Basa.

2 Haziran: Ahmet Kaya (13), Yüksekova.

2 Haziran: Hasan Demir (14), Yüksekova.

5 Haziran: Didar Elmas (7), Ovacık.

25 Haziran: Hüsnü Turan (10), Nusaybin.

25 Haziran: Eylem Tur (13), Nusaybin.

25 Haziran: Süleyman Erik (9), Nusaybin.

25 Haziran: Emrullah Zeybek (10), Bitlis.

25 Haziran: Hikmet Argün (13), Bitlis.

27 Haziran: Xanime Sincar (17), Ömerli.

28 Haziran: Hayri Yüksel (15), Ömerli.

4 Temmuz: Atilla Kılıç (14), Kozluk.

8 Temmuz: Nurullah Solhan (16), Kızıltepe.

8 Temmuz: Emrullah Solhan (14), Kızıltepe.

8 Temmuz: Selma Solhan (7), Kızıltepe

11 Temmuz: A. Menaf Tunç (14), Siirt.

16 Temmuz: Kenan Dartan (12), Kozluk.

31 Temmuz: Gültekin Acet (10), Bismil.

5 Ağustos: Abdullah Kamçı (16), Yüksekova.

8 Ağustos: Sedat Barış (18), Batman.

12 Ağustos: Netice Coşkun (14), Kulp.

12 Ağustos: Mümine Zümrüt (18), Kulp.

15 Ağustos: Çelebi Özgüç (15), Savur.

15 Ağustos: İshak Özgüç (13), Savur.

22 Ağustos: Savaş Ateş (11), Dicle.

22 Ağustos: Halit Güneş (13), Dicle.

22 Ağustos: Bayram Güneş (13), Dicle.

22 Ağustos: Vedat Balta (12), Dicle.

22 Ağustos: İbrahim Balta (13), Dicle.

22 Ağustos: İsa Can (15), Dicle.

1 Eylül: Nurettin Doruk (18), Diyarbakır.

13 Eylül: Sadettin Doğan (10), Lice.

15 Eylül: Sedat Öner (7), Eruh.

15 Eylül: Mehmet Sercan (9), Eruh.

15 Eylül: Cemşit Adıgüzel (13), Eruh.

20 Eylül: Şükran Yıldız (11), Çukurca.

25 Eylül: Dilek Serin (3), Dersim.

25 Eylül: Yeter Işık (16), Dersim.

25 Eylül: Elif Işık (18), Dersim.

25 Eylül: Recep Tartar (8), Genç.

25 Eylül: Kürdiye Savaş (8), Genç.

25 Eylül: Emrah Tartar (8), Genç.

25 Eylül: Faruk Savaş (11), Genç.

2 Ekim: Filiz Kayış, Ceylanpınar.

3 Ekim: İlyas Yiğit (6), Çat.

3 Ekim: Adil Boztaş (10), Kağızman.

9 Ekim: Nurşan Bulut (13), Palu.

10 Ekim: Mehmet Üste (12), Pazarcık.

31 Ekim: Hamdi Dündar (18), Yüksekova.

31 Ekim: Fikri Yılmaz (15), Yüksekova.

18 Kasım: Cüneyt Tarhan (11), Tatvan.

1 Aralık: Yunus Turgut (13), Silopi.

Aralık: Hasip Kaya (9), Doğubayazıt.

Aralık: Yılmaz Kaya (10), Doğubayazıt.

1995

Nisan: Erol Öztunç (2), Uludere.

17 Mayıs: Ahmet Bulut (10), Ömerli.

17 Mayıs: Rahim Kumru (10), Ömerli.

25 Mayıs: Dinar Aras (12), Iğdır.

25 Mayıs: Cüneyt Aras (6), Iğdır.

25 Mayıs: Ergün Aras (3), Iğdır.

25 Mayıs: Ferdi Aras (2), Iğdır.

1996

2 Mayıs: Hazal Sevim (17), Baykan.

8 Ağustos: Dilan Bayram (2), Adana.

8 Ağustos: Berivan Bayram (4), Adana.

13 Kasım: Hatice Bozaslan (17), Derik.

2 Aralık: Oktan Çaçan (14), Diyarbakır.

11 Aralık: Mehmet Banan (15), Midyat.

1997

6 Mart: Musa Adsız (12), Akçakale.

23 Nisan: M. Şerif Öztürk (11), Kızıltepe.

25 Nisan: Muhammet Kulçur (12), Dumlu/ Erzurum.

25 Nisan: Gökhan Kulçur (10), Dumlu/ Erzurum.

8 Mayıs: Fedai Öğürce (4), Pasinler.

10 Kasım: M. Özdemir (17), Ceylanpınar.

11 Kasım: Bilal Alanca (5), Nusaybin.

1998

Ocak: Fatih Kaya (18), Batman.

15 Mart: Engin Ceylan (14), Lice.

1999

14 Mart: Tugay Ergin (10), Hani.

26 Mart: Abdurrahman Gezer (18), Osmaniye.

17 Nisan: Yılmaz Elüstü (17), Genç.

15 Mayıs: Kenan Oğuz, Erzurum.

15 Mayıs: Deniz Oğuz, Erzurum.

15 Mayıs: Cansu Oğuz, Erzurum.

20 Haziran: Mehmet Algan (11), İdil.

1 Ağustos: Fırat Çiçek (9), Elazığ.

1 Ağustos: Onur Şahin (11), Elazığ.

1 Ağustos: Sedat Karakoç (14), Elazığ.

17 Ağustos: Şaban Çadıroğlu (15), Van.

25 Eylül: İnan Cila (11), Ovacık.

2000

Serdar Günerci (17), Diyarbakır.

Welat Şedal (10), Yüksekova.

İsmail Şedal (8), Yüksekova.

2004

21 Kasım: Uğur Kaymaz (12), Mardin.

2006

29 Mart: Abdullah Duran (9), Diyarbakır.

30 Mart: Enes Ata (8), Diyarbakır.

30 Mart: İsmail Erkek (8), Diyarbakır.

Mart: Fatih Tekin (3), Batman.

Mart: Ahmet Araç (17), Mardin.

3 Nisan: Mahsum Mızrak (17), Diyarbakır.

3 Nisan: Emrah Fidan (17), Diyarbakır.

5 Eylül: Mizgin Özbek (10), Batman.

2008

15 Şubat: Yahya Menekşe (12), Şırnak.

2009

23 Nisan: Abdülsamet Erip (14), Hakkâri.

30 Eylül: Ceylan Önkol (12), Lice.

9 Ekim: Mehmet Uytun (18 aylık), Cizre.

2010

3 Haziran: Fırat Basan (14), Şırnak.

21 Temmuz: Canan Saldık (16), Van.

17 Eylül: Enver Turan (15), Hakkari.

5 Ekim: Ahmet İmre (12), Şırnak – Güçlükonak.

10 Ekim: Umut Furkan Akçil (7), Silopi.

11 Kasım: Nûjîyan İdem (4), İdil.

2011

17 Nisan: Baran Özyolcu (12), Patnos.

20 Nisan: İbrahim Oruç (17), Bismil.

7 Haziran: Umut Petekkaya (15), Çermik.

26 Temmuz: Doğan Teyboğa (13), Silopi.

11 Eylül: Osman Erbaş (14), Şemdinli.

26 Eylül: Sultan Doğrul (4), Batman.

29 Aralık: Özcan Uysal (18), Roboskî.

29 Aralık: Celal Encü (15), Roboskî.

29 Aralık: Erkan Encü (13), Roboskî.

29 Aralık: Adem And (15), Roboskî.

29 Aralık: Mehmet Encü (15), Roboskî.

29 Aralık: Şervan Encü (16), Roboskî.

29 Aralık: Cemal Encü (16), Roboskî.

29 Aralık: Şıvan Encü (14), Roboskî.

29 Aralık: Bilal Encü (15), Roboskî.

29 Aralık: Mahsum Encü (16), Roboskî.

29 Aralık: Salih Encü (17), Roboskî.

29 Aralık: Serhat Encü (17), Roboskî.

29 Aralık: Savaş Encü (15), Roboskî.

29 Aralık: Çetin Encü (12), Roboskî.

29 Aralık: Bedran Encü (12), Roboskî.

29 Aralık: Hüseyin Encü (18), Roboskî.

29 Aralık: Aslan Encü (15), Roboskî.

29 Aralık: Orhan Encü (15), Roboskî.

29 Aralık: Fadıl Encü (16), Roboskî.

29 Aralık: Vedat Encü (16), Roboskî.

29 Aralık: Cihan Encü (16), Roboskî.

29 Aralık: Erkan Encü (13), Roboskî.

2012

6 Haziran: Özgür Taşan (15), Hakkari-Yüksekova.

12 Haziran: Yusuf Yılan (9), Erzurum-Karayazı.

12 Temmuz: Ertan Tilaver (14).

17 Temmuz: Nurhak Çartay (18), Diyarbakır.

4 Ağustos: Mazlum Akay (11). Adana.

6 Ağustos: Sera Yavuz (8), Muş.

7 Ağustos: Veysi Demir (13), Van.

12 Eylül: Ramazan Kızılgöz (14), Bingöl.

27 Eylül: Sami Akti (13), Van.

1 Ekim: Selami Akti (9), Van.

etha-20120613-cocuk-isciler-sergisi-01_displayİstatistiklerle Çocuk verileri açıklandı

2012 yılı sonu itibariyle Türkiye nüfusunun yüzde 30’unu çocuklar oluşturuyor. Bunların yüzde 6’sı çocuk işçi. TÜİK, “İstatistiklerle Çocuk” verilerinde Başbakan’ın “5 çocuk doğurun” açıklamasına uygun olarak, kadının eğitim düzeyinin artması ve çalışma hayatına aktif katılımı gibi gelişmelerin doğurganlığın azalmasına neden olduğunu belirterek, “Çocuk nüfustaki azalma eğilimi, nüfusun giderek yaşlanmakta olduğunu göstermektedir” dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu, 23 Nisan dolayısıyla “İstatistiklerle Çocuk 2012” verilerini açıkladı.

Buna göre, 2012 yılı sonu itibariyle Türkiye nüfusunun yüzde 30’unu çocuklar oluşturuyor. Çocuk nüfusu 22 milyon 692 bin 174. Birleşmiş Milletler tanımına göre 0-17 yaş grubunu içeren çocuk nüfus, 1935 yılında toplam nüfusun yüzde 45’ini oluştururken 2012 yılında yüzde 30’unu oluşturuyor.

TÜİK, çocuk nüfus oranının 2023 yılında yüzde 25.7, 2050 yılında yüzde 19.1 ve 2075 yılında yüzde 17.6’ya düşeceği tahmin edildiğini bildirdi. TÜİK’in açıklamasında, Başbakan’ın “5 çocuk doğurun” açıklamasına uygun ifadeler yer alması dikkat çekti. TÜİK, kadının eğitim düzeyinin artması ve çalışma hayatına aktif katılımı gibi gelişmelerin doğurganlığın azalmasına neden olduğunu belirtirken, “Bu değişimler, çocuk nüfusun toplam nüfus içindeki oranının azalmasına neden olmuştur. Çocuk nüfustaki azalma eğilimi, nüfusun giderek yaşlanmakta olduğunu göstermektedir” dedi.

Çocuk nüfusunun il toplam nüfusu içerisindeki oranı en yüksek olan il Şırnak. Batı Marmara Bölgesi ise yüzde 22.4 ile en az çocuk nüfusa sahip bölge.

Her yıl nüfusa yaklaşık 1 milyon 250 bin bebek dahil oluyor. 2011 yılı verilerine göre doğuşta cinsiyet oranı 105,7. Yani 100 kız çocuğuna karşılık yaklaşık olarak 106 erkek çocuğu doğuyor.

ÇOCUK BAKIMI KADINLARIN SIRTINDA

Hanelerdeki küçük çocukların bakımını yüzde 89.6 oranında anneler üstlenirken, yüzde 1.5’ini babalar üstleniyor.

2012/2013 öğretim yılında geçilen 4+4+4 eğitim sisteminde eğitim kademesine göre öğretmen başına düşen öğrenci sayısının ilkokulda 20, ortaokulda 19, ortaöğretimde ise 16 olduğu görülüyor. Derslik başına düşen öğrenci sayıları incelendiğinde ise ilkokul ve ortaokulda 30, ortaöğretimde ise 31 olduğu görülüyor.

Öğretmen ve derslik başına düşen öğrenci sayıları incelendiğinde, ilkokulda öğretmen başına düşen öğrenci sayısının en yüksek olduğu bölgenin İstanbul Bölgesi (öğretmen başına 25 öğrenci), en düşük olan bölgenin Ege Bölgesi, Batı ve Doğu Karadeniz Bölgeleri (öğretmen başına 16 öğrenci) olduğu görülüyor. Ortaokulda ise öğretmen başına düşen öğrenci sayısının, en yüksek olduğu bölge yine İstanbul (öğretmen başına 25 öğrenci). En düşük olduğu bölge ise Doğu Karadeniz (öğretmen başına 14 öğrenci).

İlkokul ve ortaokulda, İstanbul Bölgesi derslik başına düşen 43 öğrenci ile en kalabalık, Batı ve Doğu Karadeniz Bölgeleri ise derslik başına düşen 22 öğrenci ile en az öğrenci sayısına sahip bölgeler.

ÇOCUKLARIN YÜZDE 6’SI İŞÇİ
Ekonomik faaliyette çalışan 6-17 yaş grubundaki çocukların istihdam oranı 2012 yılında yüzde 5.9. Çocukların yüzde 49.2’si ev işlerinde faaliyette bulunurken, yüzde 44.9’u çalışmıyor. İstihdam oranı, 6-14 yaş grubunda yüzde 2.6 iken 15-17 yaş grubunda yüzde 15.6. 6-17 yaş grubundaki erkek çocuklarda istihdam oranı yüzde 7.9, kız çocuklarda bu oran yüzde 3.7. Çocukların yüzde 91.5’i bir okula devam ederken, yüzde 8.5’i okula devam etmiyor.

Derleme: Fırat News, ETHA ve Yüksekova Haber

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code