Polis katletti, halk ayaklandı (New York)

brooklyn-riot-19 Mart Cumartesi gecesi, Doğu Flatbush’da iki New York polisi Kimani “Kiki” Gray’i evinin önünde katletti. Üniformalı katillere göre, 16 yaşındaki çocuk 38 kalibrelik bir revolveri onlara doğrultmuştu. Ancak bir kaç görgü tanığına göre polisin Kiki’yi katlettiğinde elinde her hangi bir ilah olmadığını belirtti.

Kiki’nin bedeni mermilerle kalbura döndü: toplamda onbir mermi sıkıldı, yedisi Kiki’ye isabet etti, dördü önüne, üçü de arkasına. Daha sonra Kiki hastanede öldü.

Çocuk polis tarafından varoş semtlerinde sık sık yapıldığı gibi üst araması yapmak için durdurulmuştu. Ard arda üç gece botunca Brooklyn bölgesindeki semtlerde polise ve onların ırkçı, baskı uygulamalara ve şiddete karşı ayaklandı.

Yüzlerce insan NYPD (New York Polis Departmanı) çevik kuvvet polisleriyle çatıştı, polis bölgeyi “dondurulmuş bölge” ilan etti: “anayasal hakların” askıya alındığı askerileştirilmiş bir bölgeye çevrildi. Bu kısıtlamalar, İkiz Kuleler saldırısı ve Occupy Zuccotti Parkı sırasında olduğu gibi New York’ta yaşanan önceki olaylarda da gerçekleşmişti.

Brooklyn’deki çatışmaların ardından, bir polise tuğla isabet ettikten sonra hastaneye kaldırıldı, Kiki’nin kız kardeşi de dahil elli kişi gözaltına alındı. Bazı mağazalar yağmalandı. Çatışmalar ve yağmalar üç gece boyunca gece nöbetleri, özsavunma ve intikamla birlikte devam etti.

Kaynak: informa-azione.info

Kimani Gray

Kimani ‘Kiki’ Gray

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code