Katalonya: Öğrenci eylemi çatışmayla sonuçlandı

20130301093948119_3Katalonya’da dün eğitimde kesintilere karşı öğrenciler ve öğretmenler genel grevdeydiler. Sakin bir kışın ardından, eylem beklentisi çok yüksek değildi ancak bu sene öğrencilerin mobilizasyonu önceki senelere göre daha yüksekti. Grev Car Oman ve Barselona Üniversitelerinde huu öğrencilerinin binaya girmelerini de engellemek için kurulan barikatlarla militan bir hal aldı.

Öğle saatlerinde on binlerce insanın toplandığı yürüyüşe ilk saldırı bankalara, sigorta şirketlerine, hükümet binalarına ve çok uluslu şirketlerin olduğu bölgeye metreler kala gerçekleşti. “Dünya Mobil Merkezi”ndeki Placa Catalunya’ya öfkeyle saldırıldı ve çöp kutuları ateşe verilerek yollar bloke edildi. WBC, iç savaş sırasında Barselona’da kurulan bir telefon santralidir ve 1937 Mayıs’ına kadar anarşistlerin elindeydi. Boya bombaları, havai fişek ve çekiçle silahlanan insanlar banka camlarına saldırdılar. Yine de günün en güzel deneyimi Barselona’da homojen olmayan bir kara blok’un oluşturulmasıydı. Küçük doğrudan eylem grupları olarak büyük gösterilerin içinde yayıldılar. Bir çok biçimde, bu mümkün değildi, çünkü “iyi protestocular” çoğu zaman “şiddet” eyemlerini engelledi. Neyse ki, Barselona anarşist geleneği ve gerçek işçi sınıfı dayanışması halen canlı ve bugün bile gösteride banka camlarının kırılması alkış aldı.

400 insanın çevik kuvvetle çarpışıp sermayenin sembollerine yönelik gerçekleştirdiği doğrudan eylemler sonucu sadece 5 kişi gözaltına alındı.

Kışın ardından yangın yeniden patlak veriyor!

Kaynak: TAKKU

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code