Öğrenciler askeri konvoyun önünü kesti

semdinliogrenciAskeri zırhlı aracın 17 yaşındaki arkadaşları Mizgin Bingöl’ü yaralamasına tepki gösteren binlerce öğrenci, Şemdinli’den dönen askeri konvoyun önünü kesti. Askerler havaya ateş açarak öğrencileri dağıtmak isterken, kitle askeri araçları taş yağmuruna tuttu.

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde dün yapılan askeri sevkıyat sırasında “kobra” diye tabir edilen zırhlı araç İpekyolu Caddesi üzerinde İsmet Alkan Anadolu Lisesi karşısında 17 yaşındaki Mizgin Bingöl isimli çocuğa çarpmış ağır yaralanan Bingöl, önce Yüksekova Devlet Hastanesi’ne oradan da Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Yılmaz Odabaşı Hastanesi’ne sevk edilmiş tedavi altına alınmıştı. Hayati tehlikeyi atlattığı ve Beyin Cerrahi Servisi’ne kaldırıldığı öğrenilen Bingöl için, binlerce öğrenci, okul kıyafeti, defter ve kitaplarıyla birlikte okullardan çıkarak, Oslo Oteli önünde toplandı. Öğrencilere BDP İlçe Örgütü ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri de destek verdi.

“Mizgin’e uzanan eller kırılsın”, “Madem kazaydı niye müdahale edilmedi”, “Madem kazaydı niye bırakıp kaçtınız”, “Bugün Mizgin yarın biz” dövizlerini açan öğrenciler, PKK Lideri Abdullah Öcalan lehine sloganlar atarak eski cezaevi kavşağına kadar yürüyüş yaptı. Daha sonra basın açıklaması yapmak için Oslo Oteli önüne doğru yürüyüşe geçen öğrenciler, Şemdinli’den dönen askeri konvoyun yolunu keserek oturma eylemi yaptı. “Asker bizi de Mizgin gibi ez” diye slogan atan öğrenciler, yol kenarında bulunan 3 tekerlekli bisikletle barikat kurdu. Bunun üzerine askerler zırhlı araçlardan havaya ateş açmaya başladı. Bu sırada yüzleri kapalı gençler askeri araçları taş yağmuruna tuttu. Askeri helikopterlerin de kitle üzerinde uçuşları dikkat çekti. Öğrenciler oturma eylemine devam ederken, polisler zırhlı araçlarla alanı ablukaya aldı. Arka arkaya havaya ateş açmaya başlayan polis, öğrencilerin üzerine gaz bombası attı.

Asker ve polis birlikte müdahale etti

Gazdan etkilenen öğrenciler oturma eylemini bitirince, askeri konvoy üç tekerlekli bisikleti ezerek, polislerin yanına geçti. Polis ve askeri yetkililer tekrar havaya ateş açarak gaz bombalarıyla öğrencilere müdahaleyi sürdürdü. Öğrenciler de taşlarla karşılık verdi. Askeri araçların uzaklaşmasıyla öğrenciler tekrar Oslo Oteli önünde beklemeye başladı. Öğrenciler basın açıklaması yapmaya hazırlanıyor.

Kaynak: Evrensel

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code