Mısır’da hedef Mursi’nin sarayı

etha-20130202-misir-03_extMısır’ın başkenti Kahire’de Cumhurbaşkanlığı Sarayı çevresinde gösteri düzenleyen eylemcilerle devletin silahlı güçleri arasında çatışma çıktı. Çatışmalarda en az bir eylemci hayatını kaybetti, onlarca kişi de yaralandı.

Mısır’da 25 Ocak’tan beri devam eden ve yaklaşık 60 kişinin hayatını kaybettiği gösterilerde Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’ye tepki dinmiyor. Başkent Kahire’de Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünde toplanan bir grup binaya molotof kokteyli ve havai fişek fırlattı.

Polisin saldırısına karşı ise eylemciler taşlarla karşılık verdi. Devletin silahlı güçleri ise gaz bombası, gerçek mermi ve tazyikli su kullanarak eylemi dağıtmaya çalıştı. Ancak saldırılara rağmen eylem gece geç saatlere kadar sürdü.

Eylemin bastırılamaması üzerine İçişleri Bakanlığı’na bağlı ek silahlı güçler Saray’a gönderildi. Binlerce kişi, “Git, Git, Mursi” sloganları attı.

Gece geç saatlerde gelen haberlerde çatışmalar sırasında bir eylemcinin silahlı saldırıda hayatını kaybettiği ve en az 50 kişinin de yaralandığı belirtildi.

GÖZALTINA ALINANLARA İŞKENCE YAPILDI
Zırhlı araçlardan halkın üzerine ateş açılırken, gözaltına alınan eylemciler, çırılçıplak soyularak işkence yapıldı. Polislerin işkencesi kameralara da yansıdı.

Devrimin sembol noktalarından Tahrir Meydanı’nı dolduran eylemciler Mursi’nin istifasını istedi.

25 Ocak Devrimi’nin hedefine ulaşamadığını belirten eylemciler, rejimi değiştirinceye kadar eylemleri sürdürmekte kararlı olduklarını belirtiyor. Eyleme katılan bir muhalif, “Bugün burada toplandık, çünkü devrimin hedeflerinin henüz hiçbirinin gerçekleşmediğini gördük. Rejimin tekrar düşmesini istiyoruz. Bu rejim de Mübarek rejiminin bir devamı” diyor.

Mısır’daki muhalifler, mevcut yönetim yerine ulusal kurtuluş hükümetinin kurulmasını ve anayasada değişikliklerin yapılmasını talep ediyor. Göstericiler ayrıca son olaylar sırasında yaşanan ölümlerin sorumlularının cezalandırılmasını da istiyor.

KADINLAR CİNSEL ŞİDDETİ PROTESTO ETTİ

Öte yandan, kadınların maruz kaldığı sözlü ve fiziksel cinsel saldırıları protesto etmek için bir grup kadın da Tahrir’de gösteri düzenledi. Cinsel Taciz Karşıtı Hareket’in (OpAntiSH) düzenlediği eylemde özellikle protesto gösterilerinde kadınların taciz edilmesine tepki gösterildi.

Kendileri de taciz mağduru olan bir grup Mısırlı kadının inisiyatifiyle ortaya çıkan hareket, tacizlere engel olacak yasal düzenlemelerin yapılmasını talep ediyor.

Bazı örgütler, devrim kutlamalarında hükümetin kadın göstericileri taciz etmesi için adam tuttuğunu belirtiyor.

Hüsnü Mübarek rejimini yıkan devrimin ikinci yılı kutlamaları için meydanlara inen göstericiler, Port Said davası kararlarının ardından birçok kentte devletin silahlı güçleriyle çatışmıştı.

Olayların yatışması için Mursi, Süveyş, İsmailiye ve Port Said kentlerinde bir ay süreyle sıkı yönetim ilan etmişti. Ancak askere de tutuklama yetkisi verilmesine rağmen geniş katılımlı gösterilerin önünü alamıyor.

Kaynak: ETHA

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code