Meksika: Biyoteknoloji Araştırma Enstitüsüne mektup bombası gönderildi

sos2Biyoteknoloji Enstitüsü (IBT), Meksika Ulusal Özerk Üniversitesi’nden (UNAM) bir araştırmacı, Morelos eyaletinde, patlayıcı aygıt içeren bir mektup aldı.

Sergio Andrés Águila saat 09:00civarında mektup boyutunda el yapımı bir zarf aldı. Andrew zarfı açtığında, içinde siyah toz, kablolar ve piller olduğunu farkedince hemen mektuptan uzaklaştı ve güvenliğe haber verdi.

Devlet Sivil Koruma ekipleri zarfın bulunduğu bölgeyi kordon atına aldı ve araştırma enstitüsündeki toplam binden fazla kişi tahliye edildi.

Daha sonra olay yerine Federal Polis üyeleri, Askeri ve Araştırma Merkezi ve Ulusal Güvenlik (Cisen) geldi ve güvenlik önlemlerini genişleterek, 200 gram tozun bulunduğu zarfı fünyeyle patlattı.

Binada daha fazla toz dolu zarf olma ihtimaline karşın askeri uzmanlar tarama yaptı. Şimdiye kadar böylesi bir saldırının yaşanmadığı enstitüdeki personel durumdan rahatsız.

Saldırının kim tarafından düzenlendiği bilinmiyor. Ancak bu saldırı, Ağustos 2011’de yine Meksika’daki Tec de Monterrey Üniversitesi’nin kampüsünde nanoteknoloi üzerine çalışan 2 araştırmacının yaralanmasıyla sonuçlanan saldırı ve Meksika Politeknik Enstitüsü’ne (IPN) patlayıcı malzeme içeren şüpheli bir paket konulması gibi eylemlerle bağlantılandırılıyor.

Haber: Meksika basınından

Kaynak: Liberacion Total

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code