Londra – Anarşist kitabevi Freedom’a bombalı saldırı

free3Freedom, Londra’nın en eski anarşist kitabevi Freedom’a 1 Şubat Cuma sabahı yangın bombasıyla saldırıldı. İlk gelen bilgilere göre, kitabevinin 1993’te İngiliz neo-faşist grup Combat 18 üyelerinin bombalı saldırısının artından metal kepenklerle korunma altına alınmasına rağmen, zemin katı ve binanın elektrik tesisatı ciddi derecede hasar aldı. Neyse ki dün geceki saldırıda kimse yaralanmadı.

Freedom Kitabevi, Freedom Press gibi ülkenin en büyük anarşist yayıncısı olduğu gibi, İngiltere’nin en uzun ömürlü anarşist gazetesi olan Freedom gazetesine de ev sahipliği yapmaktadır. Mekan ayrıca Anarşist Federasyon, Dayanışma Federasyonu, Londra Yoksulluğa Karşı Koalisyonu, Squatçılar için Danışma Hizmeti ve Şirket İzleme’yi de içeren bazı radikal ve anarşist örgütlenmeler için de imkan sağlamaktadır.

Freedom, Peter Kropotkin ve Charlotte Wilson gibi gönüllülerle 1886 yılında kuruldu. Kundaklama saldırıları kadar, gazete 1945’te Majestelerinin Kuvvetleri üyelerinin etkilerinin altını oyma girişimi nedeniyle dört editörünün tutuklanmış olduğu devlet baskısına da maruz kalmıştı. Emma Goldman, George Orwell ve Ethel Mannin de gazeteye katkıda bulunanlardandır. Kitabevi Britanya’daki anarşist hareket için hayati ve canlı bir merkezi önem arz etmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code