Filistin’de hapishanelerdeki işkenceye karşı ayaklanma

65961_492289120829343_297506489_nFilistinli tutsakların İsrail hapishanelerindeki direnişi büyüyor. Kalp krizi sonucu öldüğü iddia edilen Filistinli tutsak Arafat Jaradat’ın işkencede öldürüldüğünün ortaya çıkmasıyla birlikte binlerce tutsak açlık grevine başladı. Ramallah ve Batı Şeria’da ise halk sokaklara döküldü.

İsrail zindanında bir Filistinlinin işkence edilerek öldürülmesi üzerine Filistin halkı isyana başladı.

Binlerce Filistinli tutsak, öldürülen Filistinli için açlık grevine giderken İsrail işgalcilerine karşı Batı Şeria’da halk sokaklara döküldü.

30 yaşındaki Filistinli tutsak Arafat Jaradat’ın ölümü, İsrail ordusu ile Filistinli gençler arasında dört açlık grevi eylemcisinin tutukluluğu nedeniyle başlayan çatışmalardan bir hafta sonra meydana geldi.

Bu durumun da etkisiyle Ramallah ve Batı Şeria’nın diğer kentlerinde Filistinli gençlerin öfkesi dinmek bilmiyor. Barikat kuran gençler, siyonist İsrail askerlerinin açtığı ateşe, taş ve havai fişeklerle karşılık verdi.

Öte yandan Filistin Tutsaklar Bakanı İsa Kareka, Jaradat’ın işkence sonucu öldüğünü açıkladı ve Filistin Yönetimi uzmanlarının Jaradat’ın otopsisini gerçekleştireceğini kaydetti.

El Halil yakınlarındaki Sair adlı köyden iki çocuk babası Jaradat, 23 Şubat Cumartesi günü İsrail’in Megido cezaevinde hayatını kaybetmişti. Jaradat, İsrail askerlerine taş attığı gerekçesiyle gözaltına alınmıştı.

İsrail, 30 yaşındaki tutsak Arafat Jaradat’ın kalp krizinden öldüğünü duyurmuştu. Ancak Filistinliler, ölen tutsağın vücudunda işkence izleri olduğunu bildiriyor.

Kaynak: ETHA

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code