ABD Büyükelçiliği’ne saldırı

31305_1217_01022013_3ABD’nin Ankara Büyükelçiliği önünde patlama meydana geldi. Patlamada 2 kişinin yaşamını yitirdiği, bir kişinin ise ağır yaralandığı bildirildi.

Patlama elçilik binası girişinde bulunan ve güvenlik elemanlarının bulunduğu binanın giriş kapısı önünde meydana geldi. Patlama dolayısıyla binanın kapı ve penceresinin olduğu bölüm yıkıldı, büyük hasar medana geldi.

2 kişini yaşamını yitirdiği bir kişinin ise ağır yaralandığı olayda, çok sayıda yaralının olduğu gelen bilgiler arasında.

ABD elçiliği önüne çok sayıda ambulans sevk edildi. Yaralılar hızla hastanelere kaldırılıyor.

Olay yerini güvenlik şeridi içerisine alan polis, elçilik binası önüne girişleri yasakladı.

Canlı bombanın kimliği açıklandı

Başbakan Tayyip Erdoğan ABD Büyükleçiliği’ne bombalı saldırıyı gerçekleştiren kişinin DHKP-C üyesi Ecevit Şanlı olduğu yönündeki iddiaları doğruladı. Şanlı’nın başındaki benden tespit edildiğini söyleyen Erdoğan, kesin sonuç için yarın DNA testi yapılacağını söyledi.

İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nden konuyla ilgili bir açıklama yapılmazken, akşam saatlerinde bir televizyon programına katılan Başbakan Tayyip Erdoğan, bombalı saldırıyı gerçekleştiren kişinin kimliğinin DHKP-C’li Ecevit Şanlı olduğu yönündeki iddiayı doğruladı.

Şanlı’nın başındaki benden tespit edildiğini söyleyen Erdoğan, kesinleştirebilmek için yarın DNA testi yapılacağını söyledi.

Şanlı’nın 1997 yılında Harbiye Orduevi’ne lav silahlı saldırı düzenlemek iddiasıyla tutuklandığı, F tipi cezaevlerine karşı yapılan ölüm orucu eylemine katılan ilk ekipte yer aldığı öğrenildi. Şanlı’nın 19 Aralık operasyonu sonrasında Ümraniye Cezaevi’nden Kandıra F Tipi Cezaevi’ne götürüldüğü, 2002 yılında Wernicke Korsakoff hastalığı tanısıyla şartlı tahliye edildiği belirtildi.

Kaynak: ETHA

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code