Mısır’da çatışmalar

page_misir39da-devrimin-2-yildonumu-kutlamalarinda-catisma-cikti_142675141Mısır’da devrimin 2. yıl dönümü kutlamaları Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve Müslüman Kardeşler karşıtı gösterilere dönüştü.

Muhalefetin önde gelen isimlerinin de katıldığı yürüyüşlerde göstericiler devrimin amacına ulaşmadığını dile getiriyor.

Devrimin sembol noktalarından Tahrir Meydanı’nda toplanan muhalifler, amaçlarının ‘kutlama değil, devrimin gerçekleşmemiş hedeflerini talep etmek’ olduğunu belirtiyor:

“Bugün devrimin taleplerinin bir devamı olarak meydanlardayız. Halk istediklerinin tamamını elde edene kadar durmayacak. Amacımız mevcut rejimin de devrilmesi, çünkü onlar devrimin hedeflerinin ruhunu temsil etmiyor.”

Başkent Kahire’de Tahrir Meydanı’na çıkan Kasru’l Ayni Caddesi’nde güvenlik güçleri ile göstericiler arasında çatışma çıktı.

Göstericilerin caddeye kurulan beton barikatın bir bölümün kırıp, molotof kokteyli atması üzerine çıkan çatışmalarda 16 kişinin yaralandığı bildirildi.

Göstericiler İskenderiye kentinde de polisle çatıştı.

Öte yandan, Müslüman Kardeşler örgütünün politik uzantısı olarak görülen Özgürlük ve Adalet Partisi’nin İsmailiye kentindeki büroları kundaklandı.